Fotó: Facebook/BKKbudapest
A budapesti kisföldalatti felavatásának 125. évfordulója alkalmából nyílik szabadtéri kiállítás a bukaresti Magyar Kulturális Intézetnél – közölte kedden az intézmény.
2021. május 04., 20:262021. május 04., 20:26
A 125 éves millenniumi kisföldalatti történetét bemutató anyag az intézet kerítésére kerül ki. A tárlat a kulturális intézet és a Magyar Technikai és Közlekedési Múzeum együttműködése nyomán valósul meg. A kiállított anyag bemutatja New York és London után a világ harmadik, Európa második, és a kontinentális Európa első metróját. A kisföldalatti a világon az első volt, amely eleve elektromos meghajtással épült.
A kiállítást Szentes József, a Román Államvasutak volt vezérigazgatója, jelenlegi nemzetközi kereskedelmi igazgatója nyitja meg szerdán, és online kapcsolódik be Zsigmond Gábor, a Magyar Technikai és Közlekedési Múzeum főigazgató-helyettese, a kiállítás kurátora.
Szintén szerdán nyitják meg a bukaresti Magyar Kulturális Intézetben a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) által meghirdetett Brassai sajtófotó-pályázatára beküldött alkotások legjobbjaiból készült tárlatot. A pályázat névadója, Brassai, eredeti nevén Halász Gyula a 20. század egyik nagysikerű erdélyi fotóművésze volt, aki képzőművészként és íróként is ismert volt. Cikkeit, beszámolóit a Brassói Lapok, a Napkelet, a Keleti Újság és a Periszkóp olvasói élvezhették, regényt írt, verseket illusztrált, Picassóval együtt szobrokat állított ki, filmjét a Cannes-i filmfesztiválon díjazták, Beszélgetések Picassóval című könyve francia nyelven tizenkét kiadást ért meg. Ő a graffiti felfedezője.
Az ötödik Brassai sajtófotó-pályázatra 2019-ben készült sajtófotókkal jelentkezhettek a romániai és külhoni magyar fotóriporterek, újságírók, valamint Romániában készült vagy a külhoni magyarok életével foglalkozó képekkel a magyarországi vagy a világban másutt élő magyar fotósok.
A kiállítás május 18-ig tekinthető meg.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
szóljon hozzá!