Fotó: Facebook/BKKbudapest
A budapesti kisföldalatti felavatásának 125. évfordulója alkalmából nyílik szabadtéri kiállítás a bukaresti Magyar Kulturális Intézetnél – közölte kedden az intézmény.
2021. május 04., 20:262021. május 04., 20:26
A 125 éves millenniumi kisföldalatti történetét bemutató anyag az intézet kerítésére kerül ki. A tárlat a kulturális intézet és a Magyar Technikai és Közlekedési Múzeum együttműködése nyomán valósul meg. A kiállított anyag bemutatja New York és London után a világ harmadik, Európa második, és a kontinentális Európa első metróját. A kisföldalatti a világon az első volt, amely eleve elektromos meghajtással épült.
A kiállítást Szentes József, a Román Államvasutak volt vezérigazgatója, jelenlegi nemzetközi kereskedelmi igazgatója nyitja meg szerdán, és online kapcsolódik be Zsigmond Gábor, a Magyar Technikai és Közlekedési Múzeum főigazgató-helyettese, a kiállítás kurátora.
Szintén szerdán nyitják meg a bukaresti Magyar Kulturális Intézetben a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) által meghirdetett Brassai sajtófotó-pályázatára beküldött alkotások legjobbjaiból készült tárlatot. A pályázat névadója, Brassai, eredeti nevén Halász Gyula a 20. század egyik nagysikerű erdélyi fotóművésze volt, aki képzőművészként és íróként is ismert volt. Cikkeit, beszámolóit a Brassói Lapok, a Napkelet, a Keleti Újság és a Periszkóp olvasói élvezhették, regényt írt, verseket illusztrált, Picassóval együtt szobrokat állított ki, filmjét a Cannes-i filmfesztiválon díjazták, Beszélgetések Picassóval című könyve francia nyelven tizenkét kiadást ért meg. Ő a graffiti felfedezője.
Az ötödik Brassai sajtófotó-pályázatra 2019-ben készült sajtófotókkal jelentkezhettek a romániai és külhoni magyar fotóriporterek, újságírók, valamint Romániában készült vagy a külhoni magyarok életével foglalkozó képekkel a magyarországi vagy a világban másutt élő magyar fotósok.
A kiállítás május 18-ig tekinthető meg.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
Michal Toczek fiatal lengyel filmes Egy kiégett házasság (A Dead Marriage) című kisjátékfilmje nyerte idén a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál fődíját.
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
szóljon hozzá!