Fotó: Tóth Gödri Iringó
Kezdődik csütörtökön a 8. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál Kolozsváron. A november 27-ig tartó szemlén kilenc ország 14 társulata képviselteti magát különböző stílusú, műfajú produkciókkal. A fesztivál igazgatója, Tompa Gábor sajtótájékoztató keretében ismertette az idei felhozatalt.
2022. november 14., 17:162022. november 14., 17:16
A világjárványon túl, egy háború és az energiaválság árnyékában különösen fontos a színház – többek közt ezt hangsúlyozta hétfői sajtótájékoztatóján Tompa Gábor, a 8. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál igazgatója. A csütörtökön kezdődő, november 27-ig tartó kolozsvári szemlét ismertető sajtóeseményen Tompa azt mondta,
A fesztivál szervezése kapcsán elmondta, tény, hogy az idén nehézkesebben haladt a munka, mint az előző években, illetve a végleges program is későn alakult ki, de reméli, hogy telt házas előadások lesznek majd. Hozzátette, hogy néhány előadásra már most elfogytak a jegyek – főleg a stúdió-előadásokra, illetve az olyan „közönségkedvencekre”, mint például a kincses városba már sokadik alkalommal visszatérő dél-koreai Jaram Lee, aki ezúttal Ernst Hemingway Az öreg halász és a tenger című előadást mutatja be.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója kiemelte a Nincs ötletem című előadást is a zenés színházat gyökeresen megújító svájci alkotó, Christoph Marthaler rendezésében: a színészek a nagyszerű játék mellett fantasztikusan énekelnek is. Külön ajánlotta Nagy József (Joseph Nadj) vajdasági magyar koreográfus-táncos-rendező Omma című látványos alkotását.
például Diana Mititelu, aki a Játékok a hátsó udvarban (Konstancai Állami Színház) című darabot vitte színpadra és Catinca Drăgănescu, aki az Unteatru Itt Moszkva című előadásának rendezője.
A Kolozsvári Állami Magyar színház több előadással is szerepel a fesztiválon, de a sorból kiemelkedik a Prométheusz: az a négynyelvű koprodukció, amelyet nyári bemutatója után ismét „itthon” láthat a közönség.
Aiszkhülosz körülbelül 2400 éve írt mondatai, valamint modern kütyük és frázisok „olvadnak” izgalmas egységgé a Prométheusz’22 című színdarabban, melyet péntek este mutattak be a Kolozsvári Állami Magyar Színházban.
Szintén kiemelte a Tóték című előadást, mely a Beregszászi Illyés Gyula Nemzeti Színház és a Gyulai Várszínház koprodukciójaként kerül bemutatásra – különlegességét az a szomorú helyzet adja, hogy az ukrajnai társulat tagjai jelenleg menekültként élnek, dolgoznak távol saját intézményüktől. Magyarországi színházak próbálnak nekik lehetőséget teremteni, hogy gyakorolhassák hivatásukat. Hozzátette, Örkény darabja figyelmesen újraolvasva, megnézve szintén nagyon aktuális.
Ezek közül Antal Csaba Jászai Mari-díjas díszlet- és jelmeztervező csütörtökön nyíló kiállítását és Részegh Botond csíkszeredai festő, grafikus november 22-én nyíló ideiglenes tárlatát emelte ki, valamint Visky András legújabb könyvének bemutatóját. Visky Kitelepítés című kötete nem kapcsolódik szorosan a színház világához, de érdekes, nehéz témát boncolgat. Tompa Gábor a közönség figyelmébe ajánlott egy november 26-i filmvetítést is, mely Harag György rendező életére és munkásságára, munkamódszereire koncentrál.
Tompa Gábor külön felhívta a figyelmet a Szilágyi Varga Zoltán grafikusművész által a fesztivál idei kiadása számára megálmodott, megalkotott grafikára. Az alkotás a plakátokon, programfüzeteken is látható, s tökéletesen igazodik az Interferenciák ez évi tematikájához.
Nyilvános a Kolozsvári Állami Magyar Színház által kétévente szervezett Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál programja.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
szóljon hozzá!