Színházi előadás a Kakuk Marciból. Hunyadi István és Tasnádi-Sáhy Noémi az új nagyváradi produkcióban
Fotó: Vígh László Miklós
A huszadik század egyik legnagyobb bohém irodalmi figuráját középpontba állító vígjátékot, Tersánszky Józsi Jenő Kakuk Marciját mutatja be a hétvégén a nagyváradi Szigligeti Társulat a Kossuth-díjas Gothár Péter rendezésében.
2018. április 04., 12:502018. április 04., 12:50
„Tersánszkyban és ebben a szövegben valami nagyon passzol ehhez a városhoz, a Bihar megyei élethez, és nagyon való a társulatnak, amelynek sok fiatal és sok erős ember a tagja” – mondta el Gothár Péter annak kapcsán, hogy
A Kossuth-díjas alkotó, a nemzet művésze rendezte előadás bemutatóját szombaton 19 órától tartja a Szigligeti Társulat – közölte a teátrum. A huszadik század egyik legnagyobb bohém irodalmi figuráját középpontba állító vígjáték rendezője elmondta, Novák Eszterrel, a társulat művészeti vezetőjével közösen próbáltak valami olyan anyagot keresni, amiben mindenkinek jut feladat, és ők is nagyon szeretik.
– nyilatkozott a rendező.
Kárpáti Péter, az előadás dramaturgja elmondta, Tersánszky műve a dokumentumfilm élességével vetíti elénk a száz évvel ezelőtti magyar életet. Szegénység, önzés, átverés – kegyetlen világ bontakozik ki előttünk, de az az érdekes, hogy végtelenül könnyedén és szórakoztatóan. A csaknem húsz szereplőt felvonultató előadást élő zenei kísérettel játssza a Szigligeti Társulat, zenei vezető Selmeczi György Erkel-díjas zeneszerző, zongoraművész, karmester.
Gothár Péter 1947-ben született Pécsett. 1967-ben lett a Magyar Televízió rendezőasszisztense, majd 1975 és 1979 között rendezője. Ezt követően 1992-ig dolgozott a kaposvári Csiky Gergely Színház főrendezőjeként, majd 1993-tól a Katona József Színház rendezője volt, miközben a Radnóti Színházban állandó vendégrendezőként tevékenykedett. 2002 óta a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem tanára.
A nagyváradi előadás bemutatóját követően a Kakuk Marcit április 8-án 19 órától, április 14-én 17 órától is láthatja a közönség. A produkcióban színpadra lép Hunyadi István, Dimény Levente, Balogh Attila, Csatlós Lóránt, Tasnádi-Sáhy Noémi, Ababi Csilla, Szotyori József, Szabó Eduárd, Gajai Ágnes, ifj. Kovács Levente, Fábián Enikő, Tóth Tünde, Dobos Imre, Trabalka Cecília, Kocsis Gyula, Pitz Melinda, Sebestyén Hunor, Kiss Csaba, illetve Nagy Tímea, Naphegyi-Boldis Zsuzsanna, Zsisku Eliza, Torkos Márk, Szűcs Tamás.
A zenekar tagjai: Bartalis Botond, Dallos Levente, Dombi Dávid, Székely István. Díszlettervező Gothár Péter, jelmeztervező Tihanyi Ildikó.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
szóljon hozzá!