Biztató lendületet ad a kortárs kultúráért díj: megtisztelőnek tartják a rangos elismerést a frissen kitüntetett erdélyi alkotók

Biztató lendületet ad a kortárs kultúráért díj: megtisztelőnek tartják a rangos elismerést a frissen kitüntetett erdélyi alkotók

Balázs Imre József irodalomtörténész, Jánosi Andrea grafikusművész, Kató Emőke színművész

Fotó: RMDSZ

Megerősítést jelent az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díj – mondták el a Krónikának azok az alkotók, akiket a magyar kultúra napján tüntettek ki. Jánosi Andrea képzőművész, grafikus, Kató Emőke színművész és Balázs Imre József költő, irodalomtörténész is úgy értékelt: biztató lendületet ad nekik ez az elismerés.

Kiss Judit

2022. január 24., 20:032022. január 24., 20:03

Megerősítést, megtiszteltetést, biztató lendületet jelent az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díj  – mondták el a Krónika megkeresésére a frissen kitüntetett alkotók. Jánosi Andrea képzőművészt, grafikust, Kató Emőke színművészt és Balázs Imre József költőt, irodalomkritikust, szerkesztőt, irodalomtörténészt a magyar kultúra napja alkalmából tüntette ki a hét végén az RMDSZ. A szövetség immár tizedik alkalommal osztotta ki a rangos elismerést, a díjakat a járványhelyzetre való tekintettel a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten adják át.

Szakmai öröm és csoda

„Óriási meglepetés volt ez a díj, valami olyan elemi, lúdbőrös izgalmat váltott ki bennem a hír, amihez hasonlót leginkább kisgyerekkoromban éreztem, amikor még amolyan »igazi csodák« történnek az emberrel. Később versenyzünk, pályázunk, benevezünk, kiállítunk, egyszóval teszünk azért, hogy abból elismerés, esetleg díj legyen, de azt hiszem,

Idézet
nincs nagyobb szakmai öröm annál, mint amikor ilyen csoda történik”

– mondta megkeresésünkre Jánosi Andrea.

Hozzátette, bármennyire is töri a fejét, hogy melyik munkájával érdemelte ki az elismerést, kénytelen belátni, hogy nincs sem egy, sem kettő, hanem az összes eddigi.

„Ennek közvetlen következménye egy nagyon jó időutazás, ilyenkor gondolatban egybesereglik minden fontos pillanat, kiállításmegnyitó, nyomdai ív és könyvbemutató, és minden olyan ember, aki ezeknek a sikerdaraboknak szerves részét képezi: szerző, szerkesztő, filmrendező, megrendelő, és nem utolsósorban a család” – fogalmazott Jánosi Andrea. Mint mondta, számára

az elismerés időutazás, emlékek, számvetés, hála, megerősítés, végső soron pedig egy nagyon erős biztató lendület ahhoz, hogy érdemes újra belevágni valamibe.

„Belevágni olyasmibe, aminek nem tudom a végét, sem pontos formáját, sem időtartamát, sem oldalszámát, ami olykor nagyon nehéz lesz, de azt is tudom, hogy nem vagyok benne egyedül. Ezt a sok bizonytalanságot talán érdemes továbbra is ismert terepen, vagyis itthon felvállalni” – mondta a grafikusművész. Jánosi Andrea művészi tevékenysége nemcsak könyvek illusztrálásában érhető tetten, hanem a Napsugár rajzaiban, a reklámgrafika, a könyvborító-tervezés és az oktatás terén is.

Van, akiért és amiért dolgozni

Kató Emőke, a Kolozsvári Állami Magyar Színház művésze úgy fogalmazott, hogy a „kortárs” szó nagyon izgatta már kicsi korától, megfoghatatlannak tűnt, és ennek a szónak a lényegét szerette volna mindig is „tetten érni, megragadni” – ezzel a díjjal ezt most sikerült valamiképpen. „Nagyon örülök annak is, hogy ez »kortárs« díj, és annak is, hogy erdélyi díj. Az erdélyiség sokat jelent számomra” – mondta el Kató Emőke. Hozzátette, a 2020-ban kapott UNITER-díjnak (a Román Színházi Szövetség elismerése) a birtokosa lenni teljesen más, mint erdélyi magyar díjat kapni.

Idézet
Nagy öröm, kitüntetés és megtiszteltetés az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díj, számomra azt üzeni: van, akiért és amiért tovább dolgozni”

– fogalmazott a színművész. Amint a Visky András által közölt laudációban szerepel, Kató Emőke mögött lenyűgöző szerepek vannak, a kolozsvári társulat legjelentősebb előadásaiban játszott, Ljubljanától, Avignon át Torinóig. Sokféle hangon tud megszólalni, és sokféle tapasztalatot tud közvetíteni az a színészi test és az az emberi lélek, amivel bír.

Rangos díjjá vált az elismerés

Balázs Imre József megkeresésünkre úgy fogalmazott, hálás a jó társaságért, amelybe meghívja ez a díj.

Idézet
Nagyra értékelem, régóta követem az idei kitüntetettek munkáit, és persze a korábbi évek díjkiosztói eleve magasra tették a mércét, ezért is válhatott rangos díjjá az elmúlt évtizedben”

– értékelt a költő, irodalomtörténész.

Arról is beszélt, 2021 összegzős év volt számára, a Madárábécé című könyvvel kezdődött el az év első napjaiban, és az Egyformázni, különbözni című új kötete tördelt változatának olvasásával zárult – mindkettőnél úgy alakult, hogy gyermekvers és felnőttvers határai elmosódtak, Kelemen Kinga és Márton Éva képei ebben sokat segítettek. „Év végén jelent meg, tízévnyi kutatás nyomán, a szürrealizmus magyar irodalmi jelenlétéről szóló könyvem, egy ekkora munka lezárása visszatekintéssel jár, a most érkezett díj egyfajta jelzés is, hogy itt az ideje továbblépni, újabb ciklust nyitni” – mondta Balázs Imre József. Amint az őt laudáló szöveg megemlíti, nevéhez tizenegy verseskötet, tizenegy kötetnyi értekező próza, öt kritikai-szerkesztői munkához kapcsolódó és hat olyan kötet fűződik, amely az irodalomtörténészi munkát reprezentálja.

Háromszék kultúrájáért díj: Vetró András és a nemrég elhunyt Deák Gyula

Idén rendhagyó módon két Háromszék kultúrájáért díjat adtak át Sepsiszentgyörgyön a magyar kultúra napján. Az egyik díjazott a közelmúltban elhunyt Deák Gyula Levente, a másik pedig Vetró András szobrászművész. „Egyik díjazottunk nem lehet már közöttünk, de szellemi hagyatéka, intézményvezetői tanítása itt marad velünk, mutatja az utat. Deák Gyula Levente, a Háromszék táncegyüttes nemrég elhunyt vezetőjének életpályája a tanúságtétel arra, hogy a kitartó építkezés, a művészi meg nem alkuvása tehetségek felkarolása és a keretek megteremtése együttesen hozhatta létre azt a csodát, amit ma Háromszék Táncegyüttesnek nevezünk” – fogalmazott az átadón Tamás Sándor megyei tanácselnök. A díjat minden évben a Kovászna megyei kulturális intézmények által benyújtott javaslatok alapján ítélik oda: a másik díjazott a kézdivásárhelyi Vetró András szobrászművész, tanár, aki a kulturális identitás megerősítéséért és a vizuális műveltség megalapozásáért végzett több évtizedes munkájáért vehette át a kitüntetést. Az 1948-ban született Vetró András pályája kezdetétől érdeklődéssel fordult a történelmi és kultúrtörténeti témák felé, körplasztikái és domborművei fában, kőben, patinázott gipszben és fémben készülnek. Erdély-szerte számos emlékplakettet és köztéren fölállított mellszobrot és domborművet készített. Tamás Sándor szerint Vetró „nem a szó hagyományos értelmében intézményvezető, mégis önmagában egy intézmény is, fontos szerepet tölt be a kézdivásárhelyi művészeti oktatásban, a város életében és a művészeti életben”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 11., csütörtök

Csehy Zoltán felvidéki költőnek ítélték oda a vásárhelyi Látó folyóirat által alapított Kovács András Ferenc Költészeti Díjat

Csehy Zoltán felvidéki költőnek ítélte a szakmai kuratórium az idén alapított Kovács András Ferenc Költészeti Díjat – jelentette be csütörtökön a Látó szépirodalmi folyóirat.

Csehy Zoltán felvidéki költőnek ítélték oda a vásárhelyi Látó folyóirat által alapított Kovács András Ferenc Költészeti Díjat
2024. április 11., csütörtök

„A vers megváltó rés a mindennapok falán” – László Noémi kolozsvári költő gondolatai a költészet napján

Világot gyújt és rendet rak a vers, melenget vagy lehűt, bezsongat vagy vigasztal. A vers megváltó rés a mindennapok falán – fogalmazta meg a Krónika megkeresésére a magyar költészet napja alkalmából László Noémi József Attila-díjas kolozsvári költő.

„A vers megváltó rés a mindennapok falán” – László Noémi kolozsvári költő gondolatai a költészet napján
2024. április 10., szerda

A szilágysomlyói születésű Jovián György festőművésznek nyílik kiállítása Bukarestben

Közismert erdélyi magyar képzőművészeket bemutató sorozat részeként Jovián György Munkácsy-díjas képzőművész, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tagja „corpus inane” című kiállítását nyitják meg április 18-án a Liszt Intézet bukaresti központjában.

A szilágysomlyói születésű Jovián György festőművésznek nyílik kiállítása Bukarestben
2024. április 10., szerda

A 80 éve született Farkas Árpádra emlékeznek a költészet napja alkalmából Sepsiszentgyörgyön és Székelyszentmiklóson

A 80 éve született, 2021 februárjában elhunyt, Kossuth-díjas Farkas Árpádra emlékeznek a költészet napja alkalmából Sepsiszentgyörgyön, valamint a Hargita megyei Székelyszentmiklóson, ahol a költő a gyermekkorát töltötte.

A 80 éve született Farkas Árpádra emlékeznek a költészet napja alkalmából  Sepsiszentgyörgyön és Székelyszentmiklóson
2024. április 09., kedd

A Csillagok háborúja-sorozat rendezője tiszteletbeli Arany Pálma-díjat kap az idei cannes-i filmfesztiválon

Tiszteletbeli Arany Pálma-díjat kap George Lucas, a Csillagok háborúja-sorozat rendezője május 25-én, a 77. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál záróünnepségén – jelentették be kedden a szervezők.

A Csillagok háborúja-sorozat rendezője tiszteletbeli Arany Pálma-díjat kap az idei cannes-i filmfesztiválon
2024. április 09., kedd

Agócs Gergely néprajzkutatóval alakíthatják ki egyéni mesemondói stílusukat a pedagógusok

Közkívánatra Agócs Gergely néprajzkutató tart interaktív képzést április 29–30. között a torockói Duna-Házban. A Magyar népmese – hagyományos mesemondás című foglalkozást elsősorban, de nem kizárólag pedagógusoknak ajánlják.

Agócs Gergely néprajzkutatóval alakíthatják ki egyéni mesemondói stílusukat a pedagógusok
2024. április 09., kedd

Japán sztrájkkal kapcsolódik be a kormány diszkriminatív bérpolitikája elleni országos tiltakozásba a Csíki Székely Múzeum

Japán sztrájkot hirdetett a Csíki Székely Múzeum, csatlakozva a CulturMedia – Kulturális és Média Szakszervezetek Országos Szövetsége, az Alfa Kartell Országos Szakszervezeti Szövetség tagja által elindított országos tiltakozáshoz.

Japán sztrájkkal kapcsolódik be a kormány diszkriminatív bérpolitikája elleni országos tiltakozásba a Csíki Székely Múzeum
2024. április 09., kedd

A székely nemzet legendás hőséről, Gábor Áronról mutatnak be összegző kötetet Sepsiszentgyörgyön

Süli Attila magyarországi történésznek a Gábor Áron, a székely nemzet legendás hőse című kötetét mutatják be a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla termében április 11-én, csütörtökön 18 órától.

A székely nemzet legendás hőséről, Gábor Áronról mutatnak be összegző kötetet Sepsiszentgyörgyön
2024. április 09., kedd

Verssétára hívja közönségét a nagyváradi színház, Kovács András Ferencre emlékeznek a magyar költészet napján

Újra költészetnapi verssétát szervez a nagyváradi Szigligeti Színház a tavalyi rendezvény nagy sikerére való tekintettel – közölte a társulat.

Verssétára hívja közönségét a nagyváradi színház, Kovács András Ferencre emlékeznek a magyar költészet napján
2024. április 06., szombat

Most vagy soha! – A film készítésének kulisszatitkaiba avatnak be erdélyi turnéjukon az alkotók

Első erdélyi helyszínként Marosvásárhelyen tartottak vetítéssel egybekötött közönségtalálkozót péntek este a Most vagy soha! című film alkotói.

Most vagy soha! – A film készítésének kulisszatitkaiba avatnak be erdélyi turnéjukon az alkotók