A fiatalok máris „birtokukba vették” az interaktív kompozíciót
Fotó: RMDSZ/Facebook
Népes közönség előtt leplezték le pénteken a máramarosi megyeszékhely történelmi központjában a Nagybányai Művésztelep alapítóiról készült szoborcsoportot, Deák Árpád nagyváradi szobrász alkotását.
2023. május 12., 14:482023. május 12., 14:48
2023. május 12., 15:242023. május 12., 15:24
A szoborcsoport felavatásán Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, miniszterelnök-helyettes a város szellemi identitása elidegeníthetetlen részének nevezte a nagybányai iskolát. A nagybányai művésztelep alapítását, működését felidézve a politikus úgy értékelte, az alkotói csoport nem csak abban az értelembe volt meghatározó, hogy létrehozta a magyar modern festészetet, de abban az értelemben is, hogy megteremtette annak értő közönségét, átformálta a közízlést, a művészetről való gondolkodást.
Fotó: RMDSZ/Facebook
„Olyasmi történt Nagybányán, amire korábban nem volt példa a magyar művészeti életben – kimagasló tehetségű emberek egy helyen, azonos művészeti ideákat, célokat követve alkottak. Sokat és nagyot, meghatározót” – hangoztatta Kelemen Hunor.
Fotó: RMDSZ/Facebook
Az RMDSZ elnöke köszönetet mondott a szövetség nagybányai és Máramaros megyei elöljáróinak, Pap Zsoltnak és Pintér Zsoltnak, hogy a közös emlékezetet ápolva kezdeményezték a szoborcsoport felállítását. Kelemen ugyanakkor megköszönte a város polgármesterének, Cătălin Cherecheșnek, hogy felkarolta és támogatta a kezdeményezést, a helyi önkormányzatnak pedig azt, hogy az ügy mellé állt.
Fotó: RMDSZ/Facebook
„A nagybányai iskola ma már a város szellemi identitásának elidegeníthetetlen része. Csodálatos örökség! Biztos vagyok abban is, hogy évtizedek múltán, amikor az utánunk jövő nemzedékek Nagybányáról hallanak, akkor az egyik első dolog, ami eszükbe fog jutni, az a nagybányai festőiskola, a nagybányai festészet” – hangoztatta az avatóünnepségen Kelemen Hunor. Cătălin Cherecheș polgármester egyébként részt vett és ugyancsak beszédet mondott az eseményen. Mint ismert, az elöljáró a tavaly szeptemberi gesztenyeünnepen etnikai színezetű botrányt robbantott ki azzal, hogy román trikolórral takarta le a székelyföldi kürtőskalácsárus bódéjának magyar feliratát. Sőt megvonta RMDSZ-es helyettese, Pap Zsolt István alpolgármester hatásköreit, miután a magyar elöljáró a zászlók eltávolítását javasolta az árusoknak.
Mester és alkotása. Deák Árpád szobrászművész a szoborcsoport avatásán
Fotó: RMDSZ/Facebook
A pénteken felavatott szoborcsoport Nagybánya és a magyar közösség, valamint a magyar és egyetemes kultúrtörténet kimagasló személyiségeinek állít emléket. A Nagybányai Művésztelep alapítóit – Hollósy Simont, Ferenczy Károlyt, Iványi-Grünwald Bélát, Réti Istvánt, Thorma Jánost – megmintázó szoborcsoport finanszírozója és az ünnepség szervezője a város önkormányzata, kezdeményező az RMDSZ nagybányai szervezete, Pap Zsolt alpolgármester, valamint Pintér Zsolt városi önkormányzati képviselő, az RMDSZ Máramaros megyei szervezetének elnöke.
Deák Árpád szobrászművész az alkotásról a Krónikának kifejtette, megvan a lehetőség, hogy a járókelő beülhet a szobrok közé fényképezkedni, hiszen ez mostanában divatirányzatnak számít. Elmondta, azoknak az embereknek állítanak emléket, akik Nagybányát „feltették a térképre”, világhírű művészeti központot teremtettek.
Fotó: RMDSZ/Facebook
„Mivel a Nagybányai Művésztelep alapítóinak esetében abban az időben az volt az újdonság, hogy nem műteremben festettek, hanem kimentek a szabadba, arra gondoltam, hogy a szobrokhoz nem padot teszek, mert az elég elcsépelt köztéri alkotások esetében, hanem egy nagy darab kőre ültettem Hollósy Simont és mellette van egy hely, oda ülhet, aki gondolja” – fejtette ki lapunknak a szobrászművész. Hozzátette, körbe lehet sétálni a szoborcsoportot a járda szintjén, tehát nincsen az a hagyományosan monumentális szoborprezentálás.
Nagybánya történelmi központjában, a régi főtéren avatják fel a Nagybányai Művésztelep alapítóiról készült szoborcsoportot, Deák Árpád nagyváradi szobrászművész alkotását. A Krónika megkeresésére a művész beszélt az alkotási folyamatról.
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
szóljon hozzá!