A Hollósy Simon, Réti István, Iványi-Grünwald Béla, Thorma János és Ferenczy Károly alakjáról készült szoborcsoportot pénteken avatják fel Nagybányán
Fotó: RMDSZ/Nagybánya
Nagybánya történelmi központjában, a régi főtéren avatják fel pénteken a Nagybányai Művésztelep alapítóiról készült szoborcsoportot, Deák Árpád nagyváradi szobrász alkotását. A Krónikának nyilatkozó művész beavatja az olvasót az alkotási folyamatba, és reményét fejezte ki, hogy a szoborcsoportról remélhetőleg visszatükröződik majd a festőóriások lelkülete. Az alkotás esetében lehetőség nyílik arra, hogy a járókelő beülhet a szobrok közé fényképezkedni, hiszen ez mostanában divatirányzatnak számít.
2023. május 11., 18:472023. május 11., 18:47
Nagybánya és a magyar közösség, valamint a magyar és egyetemes kultúrtörténet kimagasló személyiségeinek állít emléket a szoborcsoport, amelyet pénteken délben avatnak fel a város régi főterén. A Nagybányai Művésztelep alapítóit – Hollósy Simont, Ferenczy Károlyt, Iványi-Grünwald Bélát, Réti Istvánt, Thorma Jánost – megmintázó szoborcsoport finanszírozója és az ünnepség szervezője a város önkormányzata, kezdeményező az RMDSZ nagybányai szervezete, Pap Zsolt alpolgármester, valamint Pintér Zsolt városi önkormányzati képviselő, az RMDSZ Máramaros megyei szervezetének elnöke.
A járókelő beülhet a szobrok közé
A város történelmi központjában, a régi főtéren tekinthetik meg az érdeklődők a Nagybányai Művésztelep alapítóinak szobrait
Fotó: RMDSZ/Nagybánya
Az 1896-ban alakult művésztelep óriási jelentőségű a modern magyar képzőművészetben, tagjai közül egyedül Hollósy Simonnak van szobra Erdélyben, az alkotást 2021-ben állították a művész szülővárosában, Máramarosszigeten. A nagybányai szoborcsoport alkotójának, Deák Árpád nagyváradi szobrászművésznek több alkotása díszíti erdélyi városok köztereit, az egyik legismertebb a nagyváradi Holnap-szoborcsoport, de ő készítette el többek közt Samuel von Brukenthalnak, Erdély egykori szász kormányzójának a háromméteres bronzszobrát, amelyet 2021-ben avattak fel Nagyszeben központjában.
Deák Árpád nagyváradi szobrászművésznek számos erdélyi helyszínen áll köztéri szobra
Fotó: A szerző felvétele
Hollósy Simon, Réti István, Iványi-Grünwald Béla, Thorma János és Ferenczy Károly szobráról Deák Árpád a Krónika megkeresésére elmondta, a pályázati felhívásban a nagybányaiak megfogalmazták az igényeiket, korhű öltözetben ábrázolt karaktereket kértek, akiknek arca hasonlítson a festőóriások arcvonásaira, és legyen interaktív a kompozíció.
Ez egy divatos irányzat, a zsánerszobor-kategóriába tartozna, de a nagybányai téma ennél fajsúlyosabb, és a szoborcsoport formanyelvezete komolyabb, mint a zsánerszobrok esetében, de ezt természetesen majd a közönség fogja eldönteni” – fejtette ki Deák Árpád. Hozzátette, a szoborcsoport esetében is megvan a lehetőség, hogy a járókelő beülhet a szobrok közé fényképezkedni, hiszen ez mostanában divatirányzatnak számít.
Pad helyett egy nagy kövön ül Hollóssy Simon
Fotó: RMDSZ/Nagybánya
„Mivel a Nagybányai Művésztelep alapítóinak esetében abban az időben az volt az újdonság, hogy nem műteremben festettek, hanem kimentek a szabadba, arra gondoltam, hogy a szobrokhoz nem padot teszek, mert az elég elcsépelt köztéri alkotások esetében, hanem egy nagy darab kőre ültettem Hollósy Simont és mellette van egy hely, oda ülhet, aki gondolja” – fejtette ki a szobrászművész. Hozzátette, körbe lehet sétálni a szoborcsoportot a járda szintjén, tehát nincsen az a hagyományosan monumentális szoborprezentálás.
Fotó: RMDSZ/Nagybánya
Deák Árpádot arra kértük, meséljen az alkotási folyamatról, a festők arcélének megalkotásáról. Felidézte, a munka megkezdésést megelőzi egy dokumentációs periódus, ekkor sokat olvasott utána, megnézegette a nagybányai iskola művészeti termését, mindenik festő munkásságát „átrágta”. „Mivel elég kevés használható fénykép létezik róluk, úgy próbáltam megoldani, hogy a legjellegzetesebb fotót választottam ki, azt, ami plasztikailag is megfelelt a célomnak” – részletezte az alkotó. Mint mondta, egyébként a művészek önarcképet is készítettek, például a Ferenczy Károlyé eléggé közismert, és ezt is felhasználta a művésztelep első nemzedéke kiemelkedő képviselője figurájának elkészítéséhez.
Arra is kitért, hogy a művésztelep alapítóiról készült valamennyi föllelhető fotót tekintetbe kellett vennie, hogy a két dimenziós látványt áttranszponálhassa három dimenzióba.
Különben a szoborcsoportot a művésztelep alapításának két évvel ezelőtti, 125. évfordulóján szerette volna felállítani az RMDSZ. A szobor költségeit csak 2021 végén sikerült belefoglalni a költségvetésbe, az összeget 960 ezer lejre emelték. December végén az önkormányzat a felállítást is átvállalta, a siker egyetlen szavazaton múlott. A projektet művészetpártolóként Cătălin Cherecheș polgármester is támogatta. „A művésztelep a város védjegye, nem csak magyar ügy” – szögezte le Pintér Zsolt, az RMDSZ területi elnöke.
A szoborcsoport 5 méter X 3,5 méter alapterületű és 2,1 méter magas lesz, bronzból készült. Az életnagyságúnál nagyobb szobrokat a turisták által kedvelt régi főtéren állítják fel, a művésztelep felé vezető Híd utcára néznek.
Nagybányai festők alkotásaiból összeállított tárlatot mutat be a közönségnek a Szatmár Megyei Múzeum az Iparosotthon kistermében, mivel az intézmény főépülete felújítás alatt áll.
Első ízben adnak át a magyar közösségért fáradozó Máramaros megyei személyiségeknek elismeréseket a magyar kultúra napján: a Hollósy Simon festőművészről elnevezett díjakat Nagybányán nyújtják át szombaton. Pintér Zsolt képzőművé
Hídszerepet töltene be a különböző művészeti ágak között, népszerűsítené az erdélyi alkotók munkásságát a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Erdélyi Bizottsága. A testület és munkacsoport céljairól, programjairól Balázs-Bécsi Gyöngyi társelnök beszélt.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
szóljon hozzá!