Fotó: Jánó Mihály/Facebook
„Átadták” a hét végén háromszéki Gidófalva református templomában a szépen és szakszerűen restaurált 600 éves, Jézus életét, a Szent László-legendát ábrázoló falfestményeket.
2019. október 13., 14:492019. október 13., 14:49
2019. október 13., 14:582019. október 13., 14:58
Az ünnepélyes eseményt istentisztelet keretében tartották. „Nagyon értékes művészeti emlék a Gidófalva templomában 2009-ben felfedezett, erősen töredékes, mostanra restaurált középkori falképegyüttes, amelyet remélhetőleg megőriznek a következő generációk”– mondta el a Krónika megkeresésére korábban Jánó Mihály sepsiszentgyörgyi művészettörténész, a Székely Nemzeti Múzeum muzeológusa. Kifejtette, mostanában egyre-másra kerülnek elő a Székelyföldön 14–15. századi falképegyüttesek, sajnos általában rongált, roncsolódott állapotban, de jól értelmezhetőek. Rámutatott,
Nagyon értékes művészeti emlék a háromszéki Gidófalva templomában 2009-ben felfedezett, mostanra restaurált középkori falképegyüttes, amelyet remélhetőleg megőriznek a következő generációk – mondta el Jánó Mihály sepsiszentgyörgyi művészettörténész.
A felújítási munkálatokat a Kiss Loránd restaurátor által vezetett marosvásárhelyi Imago Picta Kft. munkatársai végezték. Szakács Tamás restaurátor a Krónikának elmondta, a gidófalvi munkálatok érdekessége, hogy a falkép nagyon-nagyon töredékes volt, hiszen a reformáció után bevakolták, és hogy a vakolat megálljon rajta, erősen meglyuggatták, megkalapálták a felületet, ezért rengeteg festett felület eltűnt.
Bár az évszázadok folyamán a falfestmények súlyosan megrongálódtak, a freskóegyüttes ikonográfiai programja jól kivehető
Fotó: Jánó Mihály/Facebook
Beszélt arról is, hogy úgy kell elképzelni, hogy magát a freskót tetőtől talpig levakolták a reformáció korában, 5-10 centiméter vastag vakolatréteget hordtak rá, és ezt később több ízben frissítették, meszelték.
Egyébként nemrég a háromszéki Nagyajtán is előkerült egy falképegyüttes. Mint Jánó Mihály közölte, „Szakács Tamás falképrestaurátor újabb csodatétele nyomán a nagyajtai unitárius templomhajó északi hosszfalán a Szent László-legenda falképciklusának részletei láttak napvilágot. A falkutatás során egyelőre csak kis töredékek láthatók, ám Szent László glóriával övezett arca, és egy-két ló szépen megfestett feje egyértelműen arra utal, hogy a kerlési ütközet történetét megfestették a 15, században a nagyajtai templomban.”
Riccardo Muti olasz karmester 2025. január 1-jén hetedik, és egyben utolsó alkalommal vezényli a bécsi újévi koncertet, amelyet a román köztévé 1-es csatornája is közvetít élőben.
Kétrészes szilveszteri kabarét láthat a közönség a Kolozsvári Magyar Operában.
Fergeteges szilveszteri mulatság keretében a legnagyobb magyar slágerekkel búcsúztathatják december 31-én 22:50-től az óévet a Duna nézői. A szilveszteri mulatság keretében ..feldobott" Csináljuk a fesztivált! gálaadásában számos zenei műfaj jelentkezik.
Átadta a 2023/2024-es évad művészeti díjait a pénteken tartott évzáró társulati gyűlésen a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Karácsony másodnapja Szent István, az első vértanú és az egyik leggyakoribb magyar férfinév napja.
December 29-én lesz a Semmelweis Ignácról szóló magyar film országos tévépremierje a Dunán – jelentette be a közmédia.
Dokumentumfilm készül Zalatnay Saroltáról és Mádl Ferencről is. Hét filmterv gyártását támogatja a Nemzeti Filmintézet Televíziós Döntőbizottsága.
A Viktória című operett nyílt próbájával kötötték egybe a nagyváradi Szigligeti Színház évértékelőjét. A nagyváradi színház társulata a debreceni színházzal közösen mutatja be év végén a Viktória című operettet.
Közös ünnepi hangolódásra hívja az érdeklődőket az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány, több erdélyi településen lép fel három magyarországi művész.
Sepsiszentgyörgyön mutatják be csütörtökön a Székely identitásépítés a 19–20. században című kötetet, az eseményen előadást tart dr. Bárdi Nándor történész kutatóprofesszor. A székely identitásépítés különféle vetületeit vizsgálja a kiadvány.
szóljon hozzá!