Archív felvétel
Fotó: Veres Nándor
Immár tizenhatodik alkalommal rendezik meg november 14-én a Múzeumok Éjszakája elnevezésű rendezvényt, mely a járványhelyzetre való tekintettel elsősorban online térben, a múzeumok honlapjain és közösségi oldalain zajlik majd.
2020. november 13., 21:332020. november 13., 21:33
2020. november 13., 21:342020. november 13., 21:34
A Múzeumok Éjszakájára eredetileg – az előző évekhez hasonlóan – idén is májusban került volna sor, ám a világjárvány miatt novemberre halasztották abban a reményben, hogy ekkor már a jelenlétet feltételező események megtartása is lehetséges lesz. Dragoş Neamu, a program főszervezője szerint a kialakult helyzet, illetve a korlátozások jelenleg is csak főként online rendezvényt tesznek lehetővé.
Az intézmények, szervezetek a tervek szerint különböző interaktív foglalkozásokkal szórakoztatják majd az online terek látogatóit, illetve néhány intézmény vállalta, hogy fogadja a látogatókat este 9 óráig – betartva a november 9-től érvényben levő országos korlátozásokat. A rendezvény iránt érdeklődök a https://noapteamuzeelor.org honlapon, illetve az egyes közgyűjtemények saját honlapjain találhatnak részletes információkat. Dragoş Neamu arra is felhívta a figyelmet, hogy a rendezvény honlapján két nagyszabású digitális projekt is elérhető a múzeumok önálló programjai mellett.
Az egyik projekt a Ha nem így lett volna, nem is mesélnék címet viseli, ami tulajdonképpen egy dokumentumfilm-sorozat, melynek 16 rövid filmje romániai múzeumok eddig ismeretlen történeteit meséli el, többek között bukaresti, bodzavásári és moldvai intézményekét. A második projekt az Animációk, rejtvények, felfedezések. – Gyere és játssz a múzeumok gyűjteményeivel! címet kapta, iskolás diákok alkotása, és célja, hogy kreatívan ismertesse a helyi múzeumokat és gyűjteményeiket.
A rendezvény szervezői kérik a személyes részvétel mellett zajló események résztvevőit, hogy tartsák be a már jól ismert járványügyi óvintézkedéseket, valamint kérik, hogy az idősebb korosztály tagjai, illetve a fokozottan veszélyeztetett személyek inkább válasszák az online tevékenységeket.
Bár a honlap információi alapján viszonylag kevés magyar érdekeltségű intézmény vesz részt az országos rendezvényen – a székelyföldi múzeumok például egyáltalán nem képviseltetik magukat –, illetve a két kiemelt projekt is csak román nyelven érhető el, az online tér jó lehetőség egy virtuális utazásra, hiszen többek között olyan műemlékekbe nyerhetünk betekintést, mint a barcaföldvári teuton lovagvár vagy a nagyszebeni evangélikus templom.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
szóljon hozzá!