Egyed Emese, Karácsonyi Zsolt és Soós Amália az Egyed Péter emlékére tartott kolozsvári esten
Fotó: Tóth Gödri Iringó
A 2018-ban elhunyt Egyed Péterre emlékeztek az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME) kolozsvári székházában barátai és tisztelői április 6-án, a költő, filozófus születésének évfordulója alkalmából. A meghitt és bensőséges rendezvényen meghívottak olvastak fel a költő verseiből, valamint a versekhez illő zenei intermezzók csendültek fel.
2022. április 07., 11:342022. április 07., 11:34
Egyed Emese költő, egyetemi tanár volt annak a megemlékezésnek a házigazdája, melyet szerda délután tartottak az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME) kolozsvári, Jókai utcai székházában, testvére, Egyed Péter (Kolozsvár, 1954. április 6. – Kolozsvár, 2018. augusztus 2.) költő, filozófus kritikus, egykori egyetemi tanár tiszteletére. A rendezvényen jelen voltak Egyed Péter ismerősei, barátai, egykori tanítványai tisztelői, jelen volt édesapja, az EME egykori elnöke, a történész Egyed Ákos is feleségével együtt, valamint özvegye, Soós Amália.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
A megemlékezés középpontjában a költő Búcsúkoncert című, 1981-ben megjelent verseskötete állt, ennek darabjait olvasták fel a meghívottak, illetve ezeket egészítették ki a Haáz Bence által komponált és oboán előadott zenei intermezzók, melyek igazodtak a versek tematikájához, hangulatához, lehetőséget adtak az „emlékezésre és a tűnődésre”.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Egyed Emese felidézte, hogy a Búcsúkoncert című kötet versei „meg is elevenedtek” az 1980-as évek elején, Salat Lehel színművész adta elő a verseket.
– emelte ki a költő testvére.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Selyem Zsuzsa irodalomtörténész, Forró Ágnes keramikus, Kokoly Zsolt egyetemi tanár, kritikus, Kovács Eszter, a Romániai Magyar Könyvtárosok Egyesületének alelnöke, Karácsonyi Zsolt, a Helikon főszerkesztője, az Erdélyi Magyar Írók Ligája elnöke, Egyed Emese, Sófalvi Emese, a kolozsvári Magyar Művészeti Intézet oktatója, valamint Soós Amália költő, egyetemi oktató, Egyed Péter özvegye olvasták fel a kötet kiválasztott darabjait.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Sófalvi Emese az Újabb férfi dal című vers részeként olvasta fel azt a gondolatot, ami a szerdai találkozás légkörét, az emlékezés ünnepét jellemezte: „A holtakról nem hallgatni kell, hanem énekelni”. A kötet verseinek felolvasása után Egyed Emese a Korunk folyóiratban 2013-ban közölt emlékezésből is felolvasott, ezáltal még inkább felelevenítve a költő személyiségét, illetve gyerekkorát is.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Hatvannégy éves korában elhunyt Egyed Péter kolozsvári filozófus, költő, író és kritikus.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!