A sepsiszentgyörgyi Osonó Színházműhely három állandó tagja kedden este Thaiföldre utazik.
2013. május 28., 17:492013. május 28., 17:49
Fazakas Misi, Mucha Oszkár és Daragics Bernadett az Osonó és a thaiföldi Moradokmai Színházi Központ közös előadásával, a Carnival című produkcióval lép fel a kilenc hetes ázsiai turné során. Fazakas Misi társulatvezető az indulás előtt tartott sajtótájékoztatón elmondta, az előadást négy héten keresztül játsszák Thaiföldön, majd júliusban kéthetes kambodzsai turnéra kerül sor, amit egy szintén kéthetes vietnami fellépéssorozat követ. Az ázsiai turné zárómozzanataként Gruia Jacota Románia Bangkoki nagykövetének meghívására, július 30-án a bangkoki Art and Culture Centre-ben, a Bangkoki Román Nagykövetség 40 éves fennállása alkalmából megrendezett ünnepség keretében mutatják be a koprodukciót.
A Carnival két évvel ezelőtt született, és az első olyan előadás Thaiföldön, amelyben ázsiai és európai színészek együtt játsszanak. A főként angol nyelvű produkcióban thai és magyar szövegbetétek is elhangzanak. A sikeres előadást, eddig 30 alkalommal mutatták be. A maratoni turné egyik kihívása a kambodzsai fellépés-sorozat, hiszen a diktatúra megtilt minden olyan kezdeményezést, amely a szabadságról és a szociális problémákról szól. A kambodzsai hivatásos színházakban csak klasszikus táncszínházi előadásokat játszanak, minden olyan kulturális kezdeményezés, ami ellentmond a rendszernek \"underground\", azaz láthatatlan helyszíneken jön létre. Nem tudnak egyetemeken, iskolákban sem bemutatkozni, így alternatív helyszíneken, kávéházakban játsszák majd az előadást.
Az Osonó és a Moradokmai Színházi Központ tavaly már bemutatta a Carnivalt Kambodzsában, akkor megtapasztalták, hogy az ott élőknek a színház egyfajta kivezető utat jelent a diktatórikus rendszerből. Fazakas Misi szerint utazó színház lettek, ahogy hazaérnek az ázsiai turnéról, szerveznek két drámatábort, egy nemzetközit, és egyet a sepsiszentgyörgyi drámatagozatos diákoknak, majd augusztus közepén indulnak Monacóba az Amatőr Színházi Világszövetség által megszervezett fesztiválra.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!