Fotó: Biró István
A kolozsvári színház a Szilágyi Domokos Öregek könyve című verse nyomán készült előadással vendégszerepel a Nagyváradon szeptember 25 – október 2. között huszonkettedik alkalommal megszervezett Rövid Dráma Fesztiválon, mely a Nagyváradi Nemzetközi Színházi Fesztivál része.
2016. szeptember 27., 19:022016. szeptember 27., 19:02
Az előadást a fesztivál versenyprogramjának keretében szerdán este 7 órától láthatja a nagyváradi közönség a Szigligeti Színház Stúdiójában. „Szilágyi Domokos az Öregek könyve című versfolyamot Plugor Sándor rajzainak hatására írta.
A verssorok számozottak, a folyam 699 sorból áll, amely talán 699 lépést jelent a végső nagy átkelés felé, egy ember belső útját, aki életének végéhez érve most továbbindulni készül. A szöveg hangulata lenyűgözően álomszerű, ezt próbáltuk megteremteni az előadásban is. Az álomszerű terek, az elalvás előtti állapotok, a véletlenszerűség, az őrület a vers azon alkotóelemei, amelyek képzeletünket leginkább mozgósították” – nyilatkozta Mihaela Panainte rendező az előadás létrehozásáról.
A kétszereplős előadásban Dimény Áron és Sinkó Ferenc játszik, az előadás létrehozásában a rendező alkotótársa Carmencita Brojboiu díszlet- és jelmeztervező, Yves Marc és Györgyjakab Enikő koreográfus, Balázs Nóra dramaturg, Șerban Ursachi zeneszerző, valamint Varga-Járó Ilona, a maszkok készítője volt. „Az öregségről és halálról szóló játék, az öregséggel és halállal való játék az előadás, amely az öregség hétköznapjai felől indul, a tárgyakkal való kapcsolatban, szöszölésben, mozdulatok ismétlésében is tetten érhető, hogy fokozatosan lépjen át a másik térbe, ami egyértelműen a más, a másik világ” – írta az előadásról Karácsonyi Zsolt a Helikon szépirodalmi lap hasábjain.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
szóljon hozzá!