A legkisebb könyvbarátok is találtak kedvükre való olvasnivalót a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten
Fotó: Kiss Judit
„Négyszáz gyerek négyszáz könyvet elolvasott, és úgy gondolom, hogy ez jó dolog az ünnepi könyvhéten” – értékelte a Krónikának az Erdélyi Könyvfaló Olvasójátékot Berke Krisztina Ágnes, a program koordinátora és kolozsvári kezdeményezője.
2019. május 13., 19:372019. május 13., 19:37
2019. május 14., 14:422019. május 14., 14:42
Azokon a gyerekeken, akik eljöttek a múlt héten a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét keretében szervezett programokra, egytől egyig látszott, hogy érdeklődtek, mivel már rászánták az idejüket, és elolvasták a játékon kijelölt kötetet. Az esemény ötletgazdája kifejtette: korosztályoktól függően teljesen különbözően zajlottak a játékok, viszont
„Kíváncsiak voltunk arra, hogyan reflektálnak csapatként a tanulók a műben szereplő gondolatokra, kérdésfelvetésekre. Nem az enciklopédikus, pontos tudás visszakérdezése volt a célunk, hanem az értő és gondolkodó olvasás megerősítése. Ha megértették például a környezetszennyezés problematikáját, amit az egyik mese taglal, akkor feladatként a különböző hulladékok szétválogatásával és megnevezésével is foglalkozhattak az elemisták ” – részletezte a koordinátor.
Hozzátette, minden könyvhöz gyűltek csapatok, a 3–4. osztályosoknál kétszáz feletti volt a részvétel, a legkevesebben a 9–12-esek közül jelentek meg. A kezdeményező elmondta, látszott, hogy az elemistákat sokkal könnyebb elérni egy ilyen programmal, a tanítókon keresztül is jobban ment a kommunikáció, és ahogy nőtt a gyerekek életkora, úgy csökkent a létszám a programon. Viszont a visszajelzések alapján még az a csapat is, amely egyedüliként vett részt az egyik játékon, nagyon szerette és megköszönte a lehetőséget.
A résztvevők a következő szerzők és könyvek közül választhattak: a 3–4. osztályosok Szőcs Margit: Madarász Béni, avagy az űrparittyás ajándéka, Szabó Róbert Csaba: Vajon Nagyi és az aranyásók. Az 5–6. osztályosok Nényei Pál: Az irodalom visszavág 1. Léda tojásaitól az aranyszamárig, valamint Tóth Krisztina: A lány, aki nem beszélt című művek közül választhattak.
A 7–8. osztályosok számára Zágoni Balázs: Fekete fény. A Gömb és Nényei Pál: Az irodalom visszavág 2. A Paradicsomkerttől a Pokol kapujáig című köteteket jelölték ki. A 9–12-esek pedig Tóth Krisztina Párducpompa és Szabó Róbert Csaba Alakváltók művét olvashatták.
„Közös jelenség volt, hogy a gyerekek az író-olvasó találkozón is tele voltak kérdésekkel. Bár minden találkozó elején kicsit megszeppentek, de aztán az elemistákat nem lehetett leállítani, ontották a kérdéseiket. Ahogy a könyvolvasási szám csökkent, ugyanúgy csökkent a megszólalási kedv, bátorság (korosztályi sajátosságként): az általános iskolások már nehezebben szólaltak meg, és a gimnazisták még kevesebbet kérdeztek” – mutatott rá a játék kezdeményezője. Kifejtette, több tanár hálás volt azért, hogy nem versenyt szerveztek, ugyanakkor visszajelzésekből tudják, akadtak diákok, akik
Berke Krisztina Ágnes arról is beszámolt lapunknak, hogy idén kísérleti jelleggel indították el a játékot, és nem számítottak ennyi jelentkezőre. „Azt a visszajelzést kaptuk a résztvevőktől, diákoktól, tanároktól, hogy ezt folytatni kell. Feladták a leckét, ezért szeretnénk jövőre is megszervezni” – fogalmazott a koordinátor.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!