Jakab-Benke Nándor, a Filmtett portál főszerkesztője: a filmipar nem lenne teljes az újságírók, kritikusok nélkül
Fotó: Jakab Mónika
Kiosztották a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle elismeréseit szombaton a kolozsvári Győzelem moziban. A fesztivál legünnepélyesebb mozzanatának számító esten kihirdették a Filmgalopp győzteseit, valamint átadták a Sárga Csikó és a Fám Erika-díjat.
2021. október 10., 08:502021. október 10., 08:50
2021. október 10., 09:042021. október 10., 09:04
Az ötnapos fesztivál alatt 13 helyszínen szimultán zajlottak a vetítések. Kolozsváron – a koronavírusos megbetegedések számának növekedésének ellenére is – az esemény majdnem zavartalanul zajlott. Mindössze két szakmai kerekasztal és két vetítés utáni beszélgetés maradt el, néhányukon pedig online lehetett részt venni.
A szervezők emléket állítottak volt kollégájuknak, a fiatalon elhunyt sepsiszentgyörgyi filmesztétának és tanárnak, Fám Erikának: így kapta a 2019-ben alapított filmkritikusi elismerés a Fám Erika-díj nevet. Jakab-Benke Nándor, a Filmtett portál főszerkesztője elmondta, azért hozták létre ezt a méltatást, mert úgy érezték, hogy a filmipar nem lenne teljes az újságírók, kritikusok nélkül.
Fotó: Jakab Mónika
Az idei díjat Pernecker Dávid, a Filmtett pécsi kollégája kapta, aki 11 éve dolgozik a portálnál.
– emelte ki a főszerkesztő.
A díjazott, mivel nem tudott jelen lenni, videóüzenetben reagált. Nagyon hálás a kitüntetésért, habár nem hiszi, hogy megérdemelte volna. „Ti vagytok az elsők, akik így megbecsültétek a munkámat, és akik díjat is adtok ezért. A Filmtett az a hely, ahol a leginkább ki tudok bontakozni. Ahol a leglazábban írhatok és a legőszintébb lehetek” – reagált a kitüntetésre Pernecker Dávid.
Fotó: Jakab Mónika
Az első erdélyi magyar játékfilmről, a Sárga csikóról elnevezett életműdíjat 2012-ben alapította az egyesület. Évről évre olyan személyiséget tüntetnek ki vele, aki munkásságával segíti vagy segítette a kezdő és a tapasztalt erdélyi filmesek pályájának alakulását.
Erdélyi helyszíneken, itteni stábbal, helyi filmes szakemberekkel és színészekkel dolgozott olyan projekteken, mint a Valan – Az angyalok völgye, Fény hull arcodra vagy a Dallas Pashamende, amelyet le is vetítettek a tiszteletére a fesztivál ideje alatt. Továbbá forgatott itt olyan erdélyi személyiségekről is dokumentumfilmeket, mint Szabédi László, Domokos Géza vagy Korniss Péter.
Kántor László Sárga Csikó-díjas producer, miután átvette az elismerést Kósa András Lászlótól, a Liszt Intézet bukaresti központjának igazgatójától
Fotó: Jakab Mónika
Szántai János író, forgatókönyvíró emlékezős, vallomásos szöveggel méltatta a díjazottat. Kántor a Budapest Filmstúdió igazgatója volt, majd megalapította az Új Budapest Filmstúdiót, közben művészmozit működtetett, a Magyar Producerek Szövetségének alelnöke lett, majd az Európai Filmakadémia igazgatótanácsának tagja.
Feltehetően Kántor erdélyisége, a kultúrák keresztútjáról való származás az egyik oka, hogy az évtizedek során szót tudott érteni magyarral, románnal, szásszal, romával, szerbbel, macedónnal, bolgárral, fejlett nyugatival egyaránt. Ez a producer időnként keményen megküzdött azért, és felteszem, ma is megvívja harcait, ha kell, hogy a mozgóképes hídember feladatának eleget tehessen” – zárta szavait Szántai János.
Erdélyi származású filmes, Kántor László producer kapja idén a Filmtettfeszt Sárga Csikó Díját – közölte honlapján az erdélyi filmes szemle szervezőcsapata.
Az elismerést Kósa András László, a Liszt Intézet bukaresti központjának igazgatója adta át. „Kicsit úgy érzem, haza került a díj, ugyanis, ha jól tudom, még nem volt kolozsvári kitüntetettje a Sárga Csikónak” – mondta az igazgató.
László Barna Filmgalopp fődíjas
Fotó: Jakab Mónika
A Filmgalopp versenyszekció alkotásait pénteken, a nemrégiben felújított Művész moziban tekinthették meg az érdeklődők, akik pedig nem tudtak személyesen részt venni a vetítésen, azok számára lehetőség volt péntek éjfélig online is megnézni azokat a fesztivál YouTube-csatornáján. Szerda reggeltől péntek éjfélig lehetett rájuk szavazni a videó alatt található like gomb megnyomásával.
Fotó: Jakab Mónika
A versenyben idén hét alkotás szerepelt, melyek közé, rendhagyó módon, három egészestés film is bekerült. Mindegyik, kivétel nélkül fiatal rendezők munkája. Az Árva csillagok, a Being a Bee, az Előhívás, a Gyuri, az Inside Places, az Isteni kéz, illetve a Zeit der Zwillinge versenyeztek egymással. A közönségdíjat a legtöbb lájkot begyűjtő Árva csillagok, Simó Boglárka alkotása kapta. Különdíjban részesült a Being a Bee természetfilm Medve Ferenc rendezésében.
Fotó: Jakab Mónika
László Barna bevallotta, hogy nehéz sorsa volt a filmnek, ugyanis a 2020 februári bemutatója után nagyon pozitív visszacsatolásokat és több fesztiválra is meghívást kaptak, azonban a koronavírus miatt lemondták az összeset. Azt is elárulta, hogy korábban versenyzett már a Filmgaloppon az 5-6 évvel ezelőtt készült vizsgaművével. „Akkor úgy jöttem ide, hogy esélyem sincs nyerni. Mert nem elég jó a film, kicsit zavaros.
– nyilatkozta a fiatal rendező. Hozzátette, hogy a csapata és ő szenvedélyből csinálták a filmet, és reméli, hogy ezt a közönség is látja, illetve hogy a Filmtett fesztivál egy nagyon jó motiváció a fiatal alkotók számára.
A nyertes munkákat vasárnap 12 órától lehet megtekinteni a Művész moziban, a fesztivál utolsó vetítése pedig 21 órakor kezdődik.
Útjára indult a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle. A szerda este a kolozsvári Győzelem moziban tartott első vetítésen – a járványügyi korlátozások által megengedett lehetőségekhez mérten – népes közönség gyűlt össze.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!