Fotó: Facebook/Horváth László
Erdélyi származású filmes, Kántor László producer kapja idén a Filmtettfeszt Sárga Csikó Díját – közölte honlapján az erdélyi filmes szemle szervezőcsapata.
2021. szeptember 30., 18:232021. szeptember 30., 18:23
Emlékeztetnek, hogy az első erdélyi magyar játékfilmről elnevezett életműdíjat 2012-ben alapította a Filmtett Egyesület. Az egyesület évente tüntet ki a díjjal egy-egy olyan filmes személyiséget, aki munkásságával jelentős mértékben segíti vagy segítette a kezdő és a tapasztalt erdélyi filmesek pályájának alakulását. A díjat 2021-ben Kántor László kapja.
A gimnázium elvégzése után fotósként dolgozott, több egyéni kiállítása volt Romániában és Magyarországon. Két évig bábszínész volt Kolozsváron, majd a Kolozsvári Állami Magyar Színház könyvtárosa, később irodalmi titkára és fényképésze lett.
1996-ben film- és televíziós operatőr-rendezőként végzett a budapesti Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Ekkor már rendszeresen dolgozott rendezőként és operatőrként a Magyar Televíziónál és a Duna Tévénél, ugyanakkor asszisztensként, segédoperatőrként vagy forgató kameramanként részt vett a Hunnia Filmstúdió, a Budapest Filmstúdió, a Focus film, az Eurofilm, a TMA különböző filmprodukcióiban (Rotschild hegedűje, Witman fiúk, Glamour, Evita stb.).
2003-tól ügyvezetője és tulajdonosa is egyben majd megalapítja a Matrix Filmet. Évekig a Magyar Producerek Szövetségének alelnöke. Az Európai Filmakadémia tagja, két cikluson át képviseli Közép- és Kelet Európát annak igazgatótanácsában.
(Valan – Az angyalok völgye, Dallas Pashamende, Fény hull arcodra). Ezen kívül dokumentumfilmet forgatott itt Szabédi Lászlóról, Domokos Gézáról, Korniss Péterről stb.
Magyar koproducerként balkáni (A csapda / Klopka, Mission London) és román filmekben is részt vett (pl. kétszer is dolgozott Radu Gabreával: a Gruber utazása és A lefejezett kakas alkalmával, és bemutatás előtt áll Az éjjeli őrjárat című, 2019-ben Demian Józseffel forgatott román–magyar koprodukciója.
A díjazott tiszteletére a Dallas Pashamende című filmdrámát vetítik le Kolozsváron, derül ki a Filmtettfeszt közleményéből.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
szóljon hozzá!