Kali Ágnes, Horváth Benji, Fischer Botond és László Noémi a kolozsvári könyvbemutatón
Fotó: Facebook/Planetarium
Világvége hangulat és zeneiség, anarchia és spiritualitás kettőse jellemzi Fischer Botond és Horváth Benji új verseskötetét. A szerda esti kolozsvári bemutatón a hiphop és a spoken word költészetre gyakorolt hatásáról is szó esett.
2022. április 28., 15:502022. április 28., 15:50
2022. április 28., 15:512022. április 28., 15:51
A világjárvány és háború uralta mindennapjaink apokaliptikus hangulata és a hiphop lüktetése egyszerre van jelen Fischer Botond Buddha jazz és Horváth Benji Emlékmű a jövőnek című verseskötetében, melyeket szerda este mutattak Kolozsváron.
Elhangzott, mindkét kötet világvége hangulatú, ami nem meglepő a jelen helyzetben, de emberközpontú is, tele van nevekkel. Fischer Botond szerint ennek magyarázata, hogy a posztmodern utáni irodalomban van egy antropológiai nézőpont, az objektív, de a közösségben részt vevő alkotóé.
A harmadik kötetét megjelentető szerző Kali Ágnes kérdésére a Buddha jazzt egy házibuliban földön fekvő, nevető emberek csoportképéhez hasonlította. Elmondta, a kiadvány apokaliptikus hangulata azzal a nehéz helyzettel magyarázható, amiben élünk. Válaszként erre ő ír, zenél, teszi, aminek szerinte értelme van. Novelláskötete után a Buddha jazz szerkesztői unszolásra született, vallotta be, hiszen esetében, ha van cél, van motiváció is.
– válaszolt az ötödik kötetében szereplő nevekre utalva Horváth Benji, aki elmondása szerint sosem bírta elviselni azt a művészetet, mely önmagáért van, ő minden szöveggel az értelmet keresi. „Van egy problémám, aminek a végére akarok járni, hogy találjak valami feloldozást. Mindig a legvégsőkig akarok elmenni, nem tudok megelégedni a felületes feloldozásokkal” – fogalmazott az ötödik kötettel jelentkező költő.
Fotó: Facebook/Planetarium
Mivel mindkét szerző jártas a szubkultúrákban, mindkét kötetben sok a zenei utalás, de a versek formai megoldásán is a hiphop lüktetése érezhető, amiről felolvasáskor a jelenlévők is meggyőződhettek.
arról kérdezve az alkotókat, hogy szerintük a slam poetry, a spoken word (szó szerint „kimondott szó”: előadóművészet, amely elsősorban a költői, valamint az előadó esztétikai tulajdonságain alapszik – szerk. megj.) világában kell-e félteni a verset.
Fischer Botond szerint a zenei hatás nem meglepő, a hiphop világszerte nagy hatással volt a kortárs művészetre. Úgy vélte, jó, hogy verseik „így támadnak fel”, de ha felolvasva jobban hatnak, azt is jelentheti, nem elég jók ahhoz, hogy írásban is „feltámadjanak”.
A szöveg mindig a szerzőjétől független, külön életet él, mondta, mindegy, „mit gondolt a költő”, az a fontos, hogy az olvasónak mit mond. Saját munkamódszeréről elmondta, könyvkonceptekben gondolkodik, minden kötet egy újabb nyelv, újabb problémakör, és az íródó vers csak addig jelent valamit, amíg eljut az utolsó soráig. „Ha megjelent, már nem az enyém” – fogalmazott, elismerve, hogy előadáskor a vers más szinteken kel életre.
Fotó: Facebook/Planetarium
A kiadványokról tematikájáról elhangzott, egyszerre van jelen bennük a hatalommal való perlekedés és a spiritualitás kérdése.
– mondta Fischer Botond, aki szerint az embernek nem lenne szabad hatalma legyen, minden hierarchia toxikus a környezetre. Horváth Benji hozzátette, bár ő is elutasít minden hatalmat, ennek képviselőire nem úgy tekint, mint gonoszra, hanem mint olyanokra, akik „saját komplexusaiknak az áldozatai”.
– jelentette ki. Elmondta, bár vallásos környezetben nőtt fel, nem tud azonosulni semmilyen vallással, de hívő embernek tartja magát, aki a hit teremtő erejében, a gyógyulásban hisz.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
szóljon hozzá!