Karácsonyi Zsolt a 22 alapítótag nevét is felolvasta az E-MIL szerda esti kolozsvári rendezvényén
Fotó: Pap Melinda
Működjön ugyanolyan derűsen az E-MIL, mint első elnöke, Fodor Sándor – hangzott a jókívánság az Erdélyi Magyar írók Ligájának (E-MIL) 20. születésnapján. A kolozsvári ünnepi rendezvényen anekdotaesttel elevenítették fel Fodor úr alakját.
2022. február 10., 15:302022. február 10., 15:30
Kortársunk volt, kortárs ma is címmel szervezett ünnepi rendezvényt szerdán este az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL) Fodor Sándorra emlékezve, abból az alkalomból, hogy február 9-én volt a 20. születésnapja az erdélyi magyar írókat, költőket, műfordítókat tömörítő szakmai szervezetnek.
A kolozsvári Bulgakov kávézóban tartott rendezvényen Karácsonyi Zsolt E-MIL-elnök elmondta: a kerek évfordulót idén számos rendezvénnyel szándékszik megünnepelni a szervezet, ezek pontos dátumát azonban a járványhelyzet miatt túl korai lenne leszögezni.
Karácsonyi Zsolt emlékeztetett, hogy az erdélyi magyar írók, költők húsz évvel ezelőtt a legendás kolozsvári Music Pub pincekocsmában gyűltek össze, a fiatalok mellett a középnemzedék és az idősebb alkotók is képviseltették magukat. Az E-MIL elnök ünnepi beszéd helyett fontosabbnak tartotta felolvasni a 22 alapítótag nevét, külön kiemelve, hogy mára már több mint 120 tagot számlál a szervezet. Elmondta, hogy
Fodor úr a mostani ünnepség kapcsán is csak annyit jegyezne meg, hogy „nocsak”, vélte Karácsonyi Zsolt, aki szerint a neves író vicces vagy komolyabb témák kapcsán is gyakran alkalmazta ezt a szót.
Az E-MIL-elnök rámutatott, 20 éve annak ellenére jött létre a szervezet, hogy sokan azt gondolták, „ez nem egy reális világba való történet”. Ennek ellenére egy év alatt több mint száz tagja lett, ami jól mutatja, mekkora szükség volt rá. Kiemelte, nem véletlen, hogy az ünnepi rendezvénysorozat első alkalmát épp az E-MIL első elnöke, Fodor Sándor emlékének szentelik, hiszen Fodor úr komolyan vette, mindenben támogatta a fiatal szerzőket.
Kántor Melinda és Laczkó Vass Róbert színművészek Fodor Sándor humoros írásaiból olvastak fel
Fotó: Pap Melinda
Gyerekként találkozott Fodor Sándorral, aki a vidéki kiszállások keretében Gyergyóremetére is eljutott, és ennek örömére egyszerre hat könyvet is vásárolt tőle, melyeket mind dedikáltatni akart. Fodor Sándor viccesnek találhatta, hogy mindenik kiadványt ugyanannak a személynek kell ajánlani, így az utolsóra az írta: „Jól megizzasztottál, te betyár!”.
A két színművész ezután az ismert író néhány humoros írását olvasta fel, melyekből többek között kiderült, hogyan nem működtek együtt a kolozsvári szerkesztőségek a bukaresti kommunista káderekkel, miként dicsérte meg nótázgató fiatal paptársait Márton Áron püspök, viccelte meg a túlbuzgó pártaktivistát az idős székely bácsi.
A hivatalos anekdotaestet kötetlen formában is követte az anekdotázás, a koccintás után a szervezet tagjai korábbi E-MIL-estek, -táborok, vidéki kiszállások vicces jeleneteit elevenítették fel.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
szóljon hozzá!