Tilda Swinton brit színésznő játssza Pedro Almodóvar spanyol rendező új filmjének főszerepét
Fotó: TIFF
Nagy fesztiválokon tavaly díjazott alkotások, valamint világhírű rendezők – Pedro Almodóvar és François Ozon – filmjeinek premierje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) idei, 20. kiadásának kínálatában – jelentették be kedden a seregszemle szervezői.
2021. április 20., 13:012021. április 20., 13:01
2021. április 20., 13:042021. április 20., 13:04
A jubileumi szemlét a július 23. és augusztus 1. közti időszakra tervezik, a kínálatban olyan alkotások vetítése is szerepel, amelyeknek bemutatóját megakadályozta a világjárvány. François Ozonnak, az egyik legjelentősebb fiatal francia rendezőnek Été 85 című új filmjét láthatja a TIFF közönsége: az 1980-as évek atmoszféráját idéző alkotás 12 César-jelölést kapott, beválogatták az idei Cannes-i Filmfesztiválra. Ugyanerre a szemlére válogatták be az Oskar Roehler rendezte Enfant Terrible (Szörnyű gyermek) életrajzi filmet, amely a német filmművészet fenegyerekének, az 1982-ben fiatalon elhunyt Rainer Werner Fassbindernek állít emléket. A filmet szintén vetítik a TIFF-en.
A The Human Voice (Az emberi hang) című film a spanyol rendező első angol nyelvű alkotása, tulajdonképpen szövevényes monológ, amely Jean Cocteau műve alapján készült. A spanyol mozi történetében Luis Buñuel filmrendező óta Almodóvar az első, aki az utóbbi évtizedekben nemzetközi sikerre tett szert.
A tavalyi év egyik leginkább várt filmújdonságát is elhozza Kolozsvárra a TIFF: Harry Macqueen Supernova című alkotását, Colin Firth és Stanley Tucci főszereplésével. A fesztivál szervezői februárban bejelentették, 10 napon keresztül számos filmpremierrel, meghívottakkal és emlékezetes eseményekkel tervezik megünnepelni az évfordulót. Emlékeztettek, tavaly a TIFF volt a legelső nagy európai szemle, amelyet személyes részvétellel tartottak meg a világjárvány közepette, a járványügyi intézkedések szigorú betartásával: 4500 néző követhette a filmeket 14 helyszínen a szabad ég alatt.
A jubileumi kiadásra két forgatókönyvvel készültek: az egyik szerint a korábban megszokott időpontban, május végén és június elején tartották volna, a második szerint pedig a tavalyi évhez hasonlóan, a pandémia miatt a július végi-augusztus eleji periódusra tervezték a szemlét. A hatóságok által közölt információk függvényében a választás az utóbbi időpontra esett. Úgy tervezik, hogy kinti és benti vetítéseken is részt vehetnek a nézők – utóbbin akkor, ha a helyzet majd lehetővé teszi. A szemle további újdonságairól részletek a tiff.ro honlapon találhatóak.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Újságírás és Digitális Média szakán működő Spectator Média Szakkollégium portréfotó-kiállítása nyílik meg a kolozsvári Planetáriumban.
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház következő előadása Friedrich Dürrenmatt Angyal szállt le Babilonba című darabjából készül Bocsárdi László rendezésében, az előadás olvasópróbái elkezdődtek – közölte a társulat.
Az idén januárban elhunyt Csíky András kolozsvári színművész nevét viseli az újonnan létrejött alapítvány, amely a színművész akaratából az általa kapott Kossuth-díjjal járó évenként pénzjutalmat fiatal erdélyi színészeknek ítéli oda.
A kilencedik Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál elérkezett második feléhez, de a következő napokban is színes és sokszínű programokkal várja a színházkedvelő közönséget.
Michal Toczek fiatal lengyel filmes Egy kiégett házasság (A Dead Marriage) című kisjátékfilmje nyerte idén a marosvásárhelyi Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál fődíját.
Az 1989-es rendszerváltások – a romániai és a magyarországi – privát és nyilvános vonatkozásainak lenyomatát adja az a ritkán látható, különleges film, amit a Liszt Intézet Bukarest szervezésében mutatnak be a román fővárosban.
szóljon hozzá!