Mindig születnek magyar nyelvű közéleti versek, de csodálkoznék, hogyha olyan hatásuk lenne, mint amilyen annak idején Csokonai vagy Petőfi műveinek volt – fejtette ki Térey János József Attila- és Babérkoszorú díjas író, költő a Helikon-estek rendezvénysorozat keretében a kolozsvári Bulgakov irodalmi kávéházban tartott beszélgetésen.
2016. november 13., 14:512016. november 13., 14:51
2016. november 13., 15:092016. november 13., 15:09
A magyarországi szerzők csütörtök esti irodalmi estjén Karácsony Zsolt, a Helikon főszerkesztője köszöntötte a résztvevőket, majd Balázs Imre József költő, irodalomtörténész beszélgetett Térey Jánossal, Kollár Árpád költővel, a Fiatal Írók Szövetsége elnökével, Orcsik Roland Sziveri János-díjas íróval, költővel, a Tiszatáj szerkesztőjével és Sopotnik Zoltán költővel, szerkesztővel.
Balázs Imre József kérdésére, hogy melyik irodalmi műfajt tartják a legrangosabbnak, a meghívottak szinte egybehangzóan válaszolták azt, hogy mindig az a legfontosabb műfaj számukra, amellyel éppen foglalkoznak. Orcsik Roland kifejtette, legutóbb egy novellát akart írni, amelyből végül regény lett, így számára a regény áll a “hierarchia” csúcsán. Mint részletezte, négy év alatt írta meg regényét, ebből egy-két hónapot töltött rendkívül intenzív írással. Azóta is, hogy a regény megjelent, szinte minden ötlete prózában „jelent meg” számára.
Térey János Őszi hadjárat című kötetéből olvasott fel, mint mondta, gyakran átírja korábbi „dolgait”. Mint részletezte, „nagyon” átírta azokat a szövegeket, amelyeket húsz évesen írt. „Az életműben kezdettől imponáló formakészség és formai tudatosság, a lírai világ határozott, epikus ívekre feszülő megkomponálása, a múlt és a jelen összecsendítése, olykor drámai, olykor érzelmesebb dinamikájú ütköztetése, a legkülönbözőbb nyelvi regiszterek megszólaltatásának elegáns, nemegyszer ironikus, szatirikus könnyedsége Térey Jánost a kortárs magyar líra megkerülhetetlen szerzőjévé emelte. Az Őszi hadjárat eddigi lírai művének méltó összegzése” – olvasható a kötetről a Bookline.hu oldalon.
Sopotnik Zoltán Balázs Imre József kérésére beszélt a Telep csoportról, amely 2005-2009 között online versblogként, illetve költészeti műhelyként működött. A csoporthoz tizenegy fiatal költő tartozott. Mint Sopotnik mesélte, az alkotóműhelyben egy kicsit „leporolták az avantgardot”. Futóalbum című, 2009-ben megjelent kötetéről megtudhattuk, hogy rossz élethelyzetben készült, amelynek életérzését mintegy leképezik a versek, a rövidebb mondatokat hosszabbak követik, „utánozván” a futás ritmusát.
Sopotnik Zoltán Salgótarjánban született 1974-ben, 1998-tól publikál irodalmi lapokban. „Költészete a megfigyelő és a megfigyelt viszonyát problematizálja: hogyan láthatja kívülről magát az, aki befelé figyel? Milyen élményanyagtól fosztja meg magát, aki szakmája szerint dokumentál, hogyan változtatja meg a megfigyelés tárgyát a megfigyelés ténye? Ám nála ezek a kérdések elsősorban nem ismeretelméleti, hanem etikai (és persze esztétikai) jelentőséggel bírnak” – írta Sopotnik verseiről Peer Krisztián költő. Kollár Árpád az irodalmi esten elárulta, két okból lett költő: az egyik, hogy korán elvesztette édesapját, a másik, hogy családja az egykori Jugoszláviából költözött át Magyarországra, és mindig is foglalkoztatta az az „iszonyatos, elfogadhatatlan helyzet”, hogy kisebbségben élt.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!