2008. április 02., 00:002008. április 02., 00:00
Egy-egy napot kamarazenével és együttes foglakozásokkal zárnak, majd a nyári egyetem utolsó napján kurzuszáró koncertet is tartanak.
A Régizene Fesztivállal párhuzamosan szervezett nyári egyetemre július 13–17. között zenészek és amatõrök egyaránt jelentkezhetnek, az oktatók egy része a fesztivál régi résztvevõi közül kerül ki. Ulrike és Guido Titze Drezdából hegedû- és oboamester-kurzust tart, a kolozsvári Erich Türk csembalóra oktatja a résztvevõket, Széplaki Zoltán és Palócz Réka Budapestrõl furulya és fuvola, valamint énekkurzust tart, ugyanakkor Kovács Gábor Szegedrõl reneszánsz és barokk táncokat tanít. Csörsz Rumen István Budapestrõl és bázeli Meridiana együttes tagjai, valamint a Schola Cantorum Basiliensis kutatási részlegének munkatársai délutánonként elõadásokat tartanak majd. „Általában öt-hatan jelentkeznek ilyen típusú mesterkurzusra, továbbképzésre egy-egy mûvészhez, oktatóhoz. Mi elsõsorban a hazai mûvészek bevonására gondoltunk, de biztosan lesznek jelentkezõk egész Európából” – mondta el Ferencz Angéla.
Bár a Régizene-fesztivál elsõsorban a barokk zenéhez kötõdik, Mátyás-korabeli és más reneszánsz mûveket hallhat majd a közönség a több mint 15 zenekar koncertjén. A koncerteken és képzésen kívül kézmûvesvásárt, reneszánsz játékokat is tervez a kulturális központ.
A hagyományosan megtartott fesztivál mellett kisebb-nagyobb rendezvényeket is a Reneszánsz Év jegyében szervezett és szervez a kulturális központ. Mint Ferencz Angéla a Krónikának kifejtette, már január óta és az egész év folyamán rendezvényeiken igyekeznek a reneszánszhoz kapcsolódó mûsorszámokat is beiktatni. Ezenkívül kéthetente tartanak reneszánsz táncházat, ahol már kialakult egy fiatalokból és középkorúakból álló csoport, akik a gyulai karneválon már be is mutatták tudásukat. A tánctanulást Csík környéki tanárok, történészek és képzõmûvészek elõadásaival kötik egybe, ahol a reneszánsz kori mûvészetrõl, életmódról és politikáról hallhatnak elõadásokat az érdeklõdõk. A kicsiket, iskolásokat is próbálják bevonni rendezvényeikbe rajz- és történetírói pályázatokkal. „Az volt a célunk, hogy ismerjék meg, és képzeljék bele magukat a gyermekek Mátyás korába, úgy tûnik, sikerült is, mivel már egész Erdély területérõl kaptunk rajzokat és történeteket, pedig elsõsorban a Hargita megyeieket akartuk megszólítani” – mondta el Ferencz Angéla.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.