Az MTV-ben 28 éve jelentkezik rendszeresen az Unokáink sem fogják látni című műsor, amelynek célja az építészeti értékek megóvása.
Nagyszeben, német nevén Hermannstadt kedvező fekvésének, történelmi emlékeinek és hagyományainak köszönhetően Erdély egyik legvonzóbb települése. „Nem először forgatok a városban, 2003-ban az ottani vezetőség műemlékmegóvó erőfeszítéseiről számoltam be. Példaértékű, ahogyan a városi lakosságot tájékoztatták, mit tehetnek műemlékeikért, és mi az, amire mindenképpen figyelniük kell.” - mondta Ráday Mihály, az Unokáink sem fogják látni című produkció szerkesztő műsorvezetője.
Az azóta eltelt időszakban az építészeti tervek valóra váltak, és a város megújult, ebben az évben pedig az Európa kulturális fővárosa címmel tüntették ki. A film első részében interjút hallhatnak, láthatnak az érdeklődők Guttman Szabolccsal, a város főépítészével. Szóba kerül többek között a reneszánsz és középkori épületek védelme, a mindenütt kígyózó, esztétikailag kifogásolható sárga gázcsövek és a városi reklámok világa. Szót ejtenek arról is, hogyan korlátozták a négykerekű járművek forgalmát a történelmi városban. A második részben megismerkedhetnek a nézők a város környezetében megmaradt szász erődtemplomokkal. A műsorokat az m1-en augusztus 5-én vasárnap délután, az ismétlést július 15-én és augusztus 12-én délelőtt az m2-n tekinthetik meg az építészet kedvelői.
Ráday Mihályt jól ismerik a határon túli nézők is. Tegnap városa címmel 2004-ben Nagyváradról forgatott filmet, és idén januárban mutatta be az az Unokáink sem fogják látni partiumi és erdélyi különkiadását. A műsorban Ráday több székelyföldi templom restaurálási munkálatairól tudósított, bemutatta Marosvásárhely nevezetességeit, továbbá Nagyvárad belvárosának felújított épületeit, utcáit.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.