Az MTV-ben 28 éve jelentkezik rendszeresen az Unokáink sem fogják látni című műsor, amelynek célja az építészeti értékek megóvása.
Nagyszeben, német nevén Hermannstadt kedvező fekvésének, történelmi emlékeinek és hagyományainak köszönhetően Erdély egyik legvonzóbb települése. „Nem először forgatok a városban, 2003-ban az ottani vezetőség műemlékmegóvó erőfeszítéseiről számoltam be. Példaértékű, ahogyan a városi lakosságot tájékoztatták, mit tehetnek műemlékeikért, és mi az, amire mindenképpen figyelniük kell.” - mondta Ráday Mihály, az Unokáink sem fogják látni című produkció szerkesztő műsorvezetője.
Az azóta eltelt időszakban az építészeti tervek valóra váltak, és a város megújult, ebben az évben pedig az Európa kulturális fővárosa címmel tüntették ki. A film első részében interjút hallhatnak, láthatnak az érdeklődők Guttman Szabolccsal, a város főépítészével. Szóba kerül többek között a reneszánsz és középkori épületek védelme, a mindenütt kígyózó, esztétikailag kifogásolható sárga gázcsövek és a városi reklámok világa. Szót ejtenek arról is, hogyan korlátozták a négykerekű járművek forgalmát a történelmi városban. A második részben megismerkedhetnek a nézők a város környezetében megmaradt szász erődtemplomokkal. A műsorokat az m1-en augusztus 5-én vasárnap délután, az ismétlést július 15-én és augusztus 12-én délelőtt az m2-n tekinthetik meg az építészet kedvelői.
Ráday Mihályt jól ismerik a határon túli nézők is. Tegnap városa címmel 2004-ben Nagyváradról forgatott filmet, és idén januárban mutatta be az az Unokáink sem fogják látni partiumi és erdélyi különkiadását. A műsorban Ráday több székelyföldi templom restaurálási munkálatairól tudósított, bemutatta Marosvásárhely nevezetességeit, továbbá Nagyvárad belvárosának felújított épületeit, utcáit.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.