Fotó: Eirodalom.ro
Elhunyt Gittai István költő, újságíró, a nagyváradi magyar értelmiség egyik meghatározó alakja.
2020. augusztus 07., 16:092020. augusztus 07., 16:09
2020. augusztus 07., 16:542020. augusztus 07., 16:54
Hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után csütörtökön, augusztus 6-án, elhunyt Gittai István József Attila-díjas költő, író, újságíró – számolt be honlapján a Várad folyóirat. Gittai (családi nevén Szilágyi) István a Bihar megyei Tótiban született 1946-ban, a középiskolát Margittán végezte, majd Nagyváradon építészeti technikumot végzett. Előbb Zilahon, majd 1971-től Nagyváradon dolgozott tervezőként.
1990–91-ben a Kelet-Nyugat hetilap szerkesztője volt, 1991-től pedig a megyei napilap, a Bihari Napló munkatársa. 1993–1995 között Magyarországon élt, majd visszatért Nagyváradra, ahol ismét a Bihari Napló, majd 2002-től a Várad folyóirat munkatársa, alapító szerkesztője.
Verseit először a Fáklya, majd az Ifjúmunkás, Utunk, Igaz Szó, Korunk, Bihari Napló, Brassói Lapok és a Familia közölte. Szerepel a Varázslataink (Kolozsvár, 1974), Hangrobbanás (Temesvár, 1975), Végtelen mondat (1977) és Tineri poeţi maghiari din România (Kolozsvár, 1979) című antológiákban.
További kötetei: Szeszélyes galopp; Folyosók és tünetek; Mozgóképek egy idegháborúból. Mózes Attila „a hiány költőjeként” jellemezte.
„A gyermekember ártatlanságával és jóhiszeműségével megáldott Gittai István esetében már az is költészet, ahogyan él. Ahogyan széles öleléssel, határtalan életimádattal és mélységes alázattal a környezetéhez, a természethez, az embertársaihoz és önmagához viszonyul. Ahogyan szereti, óvja és teremti az életben a szépet, a jót, az embernek valót. Gittai fokozottan természet– és valóságközeli beállítottsága, a dolgokhoz, jelenségekhez közel hajoló természete, egyenes szókimondása, törhetetlen derűje, időtlen bölcsessége és csillámló játékossága önmagában is költemény” – írta róla Ködöböcz Gábor Újabb ecsetvonások Gittai István portréjához című írásában.
Gittai István halálával a rendszerváltás előtti és utáni nagyváradi magyar értelmiség és sajtó újabb meghatározó alakja távozott, miután idén márciusban Szilágyi Aladár író, helytörténész, publicista, majd áprilisban Péter I. Zoltán helytörténész, újságíró is távozott az élők sorából.
Türelemmel viselt, hosszú szenvedés után életének 77. évében kedden hajnalban elhunyt Szilágyi Aladár Spectator-díjas író, újságíró, helytörténész – közölte honlapján a Várad folyóirat.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
szóljon hozzá!