Zágoni Bálint
Fotó: Kiss Judit
Nagykorú, immár 18 éves lett a Filmtettfeszt – Erdélyi Magyar Filmszemle, Erdély talán legfontosabb magyar nyelvű filmes versenye, amelyet október 3. és 7. között szerveznek Kolozsváron – jelentették be pénteken a szervezők.
2018. szeptember 28., 14:232018. szeptember 28., 14:23
Zágoni Bálint, a szemle főszervezője elmondta, a bűvös 12-es szám jegyében idén is 12 erdélyi helyszínen szervezik meg a továbbra is ingyenes fesztivált, amelyet a bőség zavara jellemez:
Temesváron 10–11-én, Aradon 12–13-án, a többi településen – Csíkszereda, Gyergyószentmiklós, Kézdivásárhely, Kovászna, Nagyszeben, Nagyvárad, Sepsiszentgyörgy, Szatmárnémeti, Székelyudvarhely, Tordaszentlászló, Méra – jövő héten várja a filmbarátokat a szemle. Mint elhangzott, bár nem hozták el a Filmtettfesztre Nemes Jeles László új, Napszállta című filmjét – hiszen a romániai forgalmazója jövő évben bemutatja a mozikban –, a korábbiakhoz képest nagyon gazdag lesz a magyar filmes felhozatal.
A szervezők kiemelték,
Zágoni Bálint elmondta, Sára Sándor sajnos nem tud részt venni az átadón, helyette Buglya Sándor filmrendező veszi át az elismerést. A Filmtettfeszten minden évben olyan filmes személyiségnek adják az elismerést, aki sokat tett az erdélyi filmért, filmesekért, a rangidős rendező pedig rengeteg itteni filmes pályáját egyengette.
„A magyar rövidfilmes válogatás is nagyon erősre sikerült idén, Deák Kristóf, Tóth Barnabás új filmje is szerepel a kínálatban, ugyanakkor azért is, mert
Több film producere is eljön Kolozsvárra, Osváth Gábor például benne lesz a zsűriben. Úgy látom, van egy magyar filmes trend, hogy történelmi témájú filmeket kezdenek feldolgozni, ez kisjátékfilmekben is fel-felbukkan. A Van egy határ című alkotás megtörtént eseményeken alapul, és ami érdekes, Hajdu Szabolcs nem rendezőként, hanem színészként van benne” – fejtette ki Jakab Benke Nándor szervező. Hozzátette, a Földiek című filmben Dimény Áron kolozsvári színész tűnik fel.
Jakab Benke Nándor szerint a Filmgaloppnak nagyon erős és sokszínű a mezőnye, 8 erdélyi fikciós film verseng az egymillió forintos fődíjért, a legtöbb közülük friss államvizsgafilm. A zsűriben idén Deák Kristóf Balázs Béla-díjas filmrendező, az Oscar-díjas Mindenki című rövidfilm alkotója, Pápai Zsolt filmkritikus, filmesztéta, valamint Osváth Gábor producer foglal helyet.
Az alkotások közt akad dokumentarista »önfilm«, román újhullámos film, csak magyarul. Az a szép, hogy sokukon érződik, hogy az alkotók saját magukból indulnak ki, valamiféle erős életrajzi hangulat jellemzi a versenyfilmeket” – fogalmazott Jakab-Benke Nándor.
A szervezők rámutattak, a fesztiválon a magyar filmes termés újdonságai közül olyan nagyjátékfilmeket láthat többek közt a nagyérdemű, mint Csuja László Virágvölgy című filmje, Szász Attila Örök tél című alkotása, amelyet az alkotók, valamint a Gulág-szakértő Murádin János történész részvételével vetítenek. Az Örök tél az 1944 decemberében játszódik, a Donyec-medence egyik táborában, ahol a svábokat háborús bűnösként kezelik, őket okolják a német katonák által elkövetett borzalmakért. De vetítik a Filmtettfeszten Kenyeres Bálint Tegnap című filmjét is, Vlad Ivanov román színésszel a főszerepben, valamint Lengyel Balázs Lajkó, cigány az űrben című alkotását.
A szervezők több különlegességet is kiemeltek a kínálatból, ilyen például a Márton Áron életéről szóló, A püspök reggelije című, 53 perces dokumentumfilm, amelyet 2007 óta készít Zágoni Balázs. Mint elhangzott, a szemlén tartják az alkotás premierjét, a film különlegessége többek közt, hogy a benne szereplő interjúalanyok közül sokan elhunytak már.
– teszi fel a kérdéseket Zágoni Balázs rendező.
A Filmtettfeszt több filmes és fotós ínyencséget kínál: a szervezők kiemelték azt az előadást, amelyet Szebeni Zsuzsa színháztörténész tart a Sapientia egyetemen Az apacsnő szerelme című, 1913-ban készült kolozsvári némafilmről, a korabeli sajtóból is ismert moziszkeccs fotói most első ízben kerülnek a közönség elé.
Egy különleges is tárlat is várja a nagyérdeműt: az Erdély kolozsvári szemmel című kiállításon nyolc évtizeddel ezelőtti műtermi fotók, erdélyi városokról készült képek, sokszorosításra előkészített képeslap-negatívok lesznek láthatóak. A hajdan Kolozsváron működő Szabó Dénes és a Fotofilm válogatott képei „hazatérnek”: az Országos Széchényi Könyvtár gyűjteményéből érkeznek a szemlére.
A szervezők a gyerekeknek szóló programokat is kiemelték: animációs játszóház is várja a 7-13 éveseket Kolozsváron, a műhely során kamerával felszerelt trükkasztalokat, iPadokat, a filmrögzítéshez korszerű Canon-kamerákat használnak a résztvevők, így megismerkednek az animációkészítés alapvető eszközeivel, ezen kívül magyar ifjúsági- és gyerekfilmeket is vetítenek a kisebbeknek. A legtöbb alkotás román felirattal is követhető, a szemle részletes programja a filmtettfeszt.ro honlapon olvasható.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!