Janne Teller dán írónő Semmi című regénye alapján készült az a produkció, amelyet a szatmárnémeti Harag György Társulat új színházi évadjának első bemutatójaként pénteken láthat a közönség.
2016. szeptember 29., 16:332016. szeptember 29., 16:33
2016. szeptember 29., 16:352016. szeptember 29., 16:35
A stúdióelőadás szövegkönyvének szerzője és az előadás rendezője a vendégművészként érkezett Márkó Eszter, előadója pedig Marosszéki Tamás, a társulat színésze. A bemutatót megelőző sajtóbeszélgetésen Bessenyei Gedő István társulatigazgató hangsúlyozta, hogy alapvetően kamaszoknak szánt előadás premierjére készül a szatmári műhely, de ettől függetlenül bármilyen korosztály élvezheti azt. „Nemcsak a kamaszoknak szól ez a produkció, hanem mindenkinek, aki szeretne egy kicsit ismét kamasszá válni, hiszen a kamaszkor alapvetően az igazságérzet, a lázadás és az őszinteség korszaka\" – nyilatkozta az intézményvezető.
Márkó Eszter ismét rendezőként mutatkozott be, hiszen a tavalyi évadban egy kisiskolásoknak szánt nagyszínpadi előadást vitt színre, jóval korábban több évig színészként is dolgozott Szatmárnémetiben. „Ezúttal a színészhez kerestem darabot, és ez a sok viszontagságot megért dán regény ragadta meg a fantáziámat. Teller több botrányregény szerzője, de nekem valamennyi közül ez tetszik a legjobban. Dániában egy ideig betiltották, majd kötelező olvasmánnyá tették\" – fogalmazott a rendező.
Mint ismertette, a szereplők 14–15 éves kamaszok, akik az élet nagy kérdéseire keresik a választ. Az előadásban szándékosan nem helyezkednek semmilyen álláspontra, csak megmutatják a regénybéli szereplők által felvázolt lehetőségeket. „Igyekeztünk olyan oldalait is megmutatni Marosszéki Tamás színészi énjének, amelyeket eddig talán még nem láthattak a szatmári nézők\" – tette hozzá.
Marosszéki Tamás, aki mintegy mesélőként és szereplőként mutatja be a nézőknek a kisregény történeteit úgy, hogy a narrátor nézőpontjából időről időre kilépve, a regény szereplőinek bőrébe bújik. A Semmi című stúdióprodukció látványtervezője Szabó Anna, a bábok Zayzon Ádám munkái.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
szóljon hozzá!