Essig Kacsó Klára kitüntetésével
Fotó: Zoltán Ildikó
Essig Kacsó Klára képzőművész és Egyed Emese irodalomtörténész, egyetemi tanár kedden vette át az Áder János köztársasági elnök által odaítélt állami kitüntetést Magyarország kolozsvári főkonzulátusának rendezvénytermében. Az ünnepségen Szabó Attila muzeológus és Dr. Tar Gabriella-Nóra színház- és irodalomtörténész méltatta a díjazottakat.
2021. június 08., 22:532021. június 08., 22:53
2021. június 08., 22:542021. június 08., 22:54
Essig Kacsó Klára a zsoboki képzőművészeti alkotótábor létrehozása érdekében végzett munkája, valamint közösség- és kultúraszerző tevékenysége elismeréseként vehette át a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést.
– kezdte laudációját Szabó Attila. – Essig Kacsó Klára 1996-ban megalapította és 25 éven át vezette Zsobokon működő alkotótáborát, ahol száznegyven képzőművész ismerkedhetett meg Kalotaszeggel, valamint a hagyományos népi kultúránk által megőrzött Zsobokkal és vidékével.”
Mindannyian hozzájárultak a több száz alkotást számláló gyűjtemény kialakulásához, amely az erdélyi és magyar képzőművészeti kultúra ezredfordulójáról a hagyomány és avantgárd határán korképet nyújthat a művészettörténet számára. Az alkotómunka mellett a művelődéstörténet különböző területein tevékenykedő előadók jelenléte is gazdagítja a tábor programját szépirodalommal, zenével, néprajzzal, művészettörténettel, illetve filmesztétikával.
Essig Kacsó Klára táborának fő munkatársa Banner Zoltán, akivel megalkották a Képzőművészet Zsobokon – A kalotaszegi alkotótábor című művészeti albumot.
– zárta laudációját Szabó Attila.
Essig Kacsó Klára köszönőbeszédében elmondta, ahhoz, hogy a tábor huszonöt éven át tudjon működni, szüksége volt egy csapat munkájára. A legnagyobb segítséget a férjétől kapra, Essig Józseftől, illetve barátai is segítették munkáját: Egyed Emese, Szabó Zsolt, Szabó Attila.
Egyed Emese átveszi a kitüntetést Mile Lajos főkonzultól
Fotó: Zoltán Ildikó
Egyed Emese irodalomtörténésznek, egyetemi tanárnak a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést adományozták, hiszen az erdélyi magyar tudományos és kulturális életben kimagasló szerepet töltött be a felvilágosodás korának kutatása során elért eredményei, illetve jelentős oktatói tevékenységei által.
Dr. Tar Gabriella-Nóra laudációját egy személyes történettel kezdte, melyben Egyed Emesét, mint költőnőt ismerhetünk meg.
– fogalmazott a színház- és irodalomtörténész. Hozzátette, hogy az első hivatalos találkozásaik során Egyed Emesét, mint professzor asszonyt ismerhetett meg, aki előadást tartott a 18. századi kert kultúrájáról, illetve a felvilágosodáskori természetszemléletről. Oktatási tevékenysége és kutatási területe sokrétű. Az 1700 és 1849 közötti magyar irodalom története mellett színházi kultúrát, kritikai szövegkiadást, a hungarológiai tanulmányok történetét és intézményeit, illetve antik irodalmat és kultúrtörténetet tanít.
– tette hozzá Dr. Tar Gabriella-Nóra, laudációjában.
Egyed Emese köszönőbeszédében Kolozsvárról és annak szépségeiről beszélt. „Ez a különleges város, amelyben vagyunk, olyan elvárásokat fogalmaz meg tagjai felé az iskolán, a különleges épített örökségeken és kultúrán keresztül, amelyek szinte létre hívják az emberi kapcsolatokat, az értékteremtést, tehetségek támogatását, a művészet óvását és féltését, valamint visszatérését a kapcsolatoknak egy megszakíthatatlan, különleges és sokrétű változatához – fogalmazott Egyed Emese. – Sokan nincsenek itt köztünk, mégis fontosnak tartják a Kolozsvárra való gondolást, az ide visszatérést, illetve az itteni személyekkel való szembesülést.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!