Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
A huszadik századi drámairodalom egyik nagy klasszikusát, Samuel Beckett Godot-ra várva című művét tekinthette meg a kolozsvári Interferenciák fesztivál közönsége. A fesztivál igazgatója, Tompa Gábor által rendezett, a portói São João Nemzeti Színház társulata által megvalósított produkció egyszerre nevettette meg és gondolkodtatta el a közönséget ma is aktuális történetével és kérdéseivel.
2022. november 23., 12:562022. november 23., 12:56
Második feléhez érkezett az Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál nyolcadik kiadása, de továbbra is gazdag programokkal várják a színház iránt érdeklődőket Kolozsváron, a rendezvény több könyvbemutatót és kiállítást is vendégül lát. Olyan világhírű alkotók előadásai mellett, mint a svájci Christoph Marthaler vagy a dél-koreai Jaram Lee, fiatal rendezők munkái is megtekinthetőek: a fesztivál programjában szerepel ifj. Vidnyánszky Attila Ifjú barbárok valamint Catinca Drăgănescu Itt Moszkva című előadása is.
a Godot-ra várva című előadást a portugáliai São João Nemzeti Színházban állította színpadra, így a huszadik századi drámairodalom egyik nagy klasszikusánakt, Samuel Beckettnek a darabját is megtekinthette hétfőn az Interferenciák közönsége. A portugáliai társulat által megvalósított produkció egyszerre nevettette meg és gondolkodtatta el a közönséget ma is aktuális történetével és kérdéseivel.
Tompa Gábor, a Kolozsvári Állami Színház igazgatója nem először állította színpadra Samuel Beckett ír dráma- és prózaíró, költő 1952-ben napvilágot látott darabját. A rendező 2006-ban a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház vendégművészeként formálta előadássá (UNITER-díjra is jelölték a produkciót) a jól ismert drámát. A történet, melyben két útszéli csavargó várja az általuk sem ismert Godot-t, tulajdonképpen az emberiség történelmét és hanyatlását jeleníti meg, a megváltás iránti vágyat, reményt.
A Godot-ra várvának nem csak a tere, hanem az ideje is különös, talán nincs is ideje. A két felvonásos, több mint két órás előadás tulajdonképpen két nap eseményeit vonultatja fel, de a Tom Waits-től kölcsönzött újra és újra felhangzó szaxofondallam valamiféle körkörösséget teremt, a néző úgy érzi, hogy a szereplők nem tudnak kilépni sem saját nyomorúságos helyzetükből, sem a véget nem érőnek tűnő várakozó helyzetéből, ám egyúttal a világunk sem képes körkörösen alakuló rendjéből kilépni.
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
Bár a darab tematikája látszólag komor, akár pesszimistának is tűnhet, üzenete épp hogy az ezzel ellentétes irányba mutat, a komoly témákat nevetés, remény töri meg. A hősök története megmutatja, hogy minden napban, minden helyzetben van valami jó, szép, valami mókás, szívet melengető. Godot-ra várva egyúttal arra is rámutat, hogy együtt minden jobb, a nehéz helyzetek is könnyebben átvészelhetőek, illetve keresztény gondolatok, eszmék hatása is felsejlik benne, a megváltás reménye lengi körül.
szétszórt cipők, egy haldokló fa, egy tévé révén, míg a pozitív értékek közvetítéséről a szereplők (és a színészek) gondoskodnak. A João Melo és Mário Santos által alakított páros olyan, mintha mindig is együtt várták volna Godot-t, illetve játszották volna ez a szerepet.
Tompa rendezése kliséktől mentes, letisztult előadás, melyben jólesően tudott hatni a színészi játék, a monológok és dialógusok – bár mint minden nemzetközi fesztiválon, a felirat olvasása miatt is sajnos sokat veszít a néző az élményből. A vasárnapig tartó nemzetközi színházi fesztivál programjában számos előadás és kísérő rendezvény szerepel.
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
Szerdán este 6 órától második alkalommal lesz látható a november 22-ei előadást követően a színház nagytermében a Théâtre Vidy-Lausanne társulat koprodukcióban készült, Nincs ötletem című előadása a svájci rendező, Christoph Marthaler rendezésében.
az Ifjú barbárokat tekintheti meg a fesztiválközönség; az előadás Bartók Béla és Kodály Zoltán életéből inspirálódva, Vecsei H. Miklós szövege és a társulat improvizációi alapján jött létre, koprodukcióban a Gyulai Várszínházzal. Az Ifjú barbárok előadás alkotóival másnap, november 24-én délelőtt 11 órától kerül sor közönségtalálkozóra a TIFF Házban. A szemle részletes programja az Interferenciák Facebook-oldalán olvasható.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
szóljon hozzá!