Szélestenyerű Fejenagy szerepét Pindroch Csaba alakítja A helység kalapácsa című eposzparódiában
Fotó: Duna televízió/Facebook
A Duna tévén láthatják a nézők vasárnap este, a magyar kultúra napján A helység kalapácsa című filmes adaptációt, amely Petőfi Sándor azonos című eposzparódiája alapján készült.
2023. január 20., 12:182023. január 20., 12:18
2023. január 20., 12:582023. január 20., 12:58
A Dombrovszky Linda rendezte alkotást premier előtt mutatták be csütörtökön Budapesten - tájékoztatta az MTVA Sajtó és Marketing Irodája az MTI-t.
Kikacsintás a western és zenés filmek felé
A közlemény idézi Kálomista Gábort, a film producerét, aki elmondta: az MTVA megrendelésére és finanszírozásában, a MEGAFILM Service gyártásában készült
Az összegzés felidézi, hogy Petőfi komikus eposzából több mint öt évtizede készült utoljára film. Zsurzs Éva 1965-ös rendezésében klasszikus filmes eszközökkel elevenítették meg a művet.
A címben is szereplő helység ebben a filmben egy soha nem létezett, időtlen, western-easterni település
Fotó: Duna televízió/Facebook
A Megafilm alkotása azonban különleges módon közelíti meg a történetet: az alkotók ugyan kikacsintottak a western és a zenés filmek felé, de közben ügyeltek arra is, hogy méltó módon adaptálják az alkotást, mégis látványos legyen, amihez profi kaszkadőrök is hozzájárultak.
Hősköltemény-paródia
Dombrovszky Linda rendező és alkotótársai Petőfi hősköltemény-paródiáját izgalmas köntösbe öltöztették: az eredeti szöveg megmaradt, viszont vizuálisan egy különleges, újszerű látványvilágot teremtettek. Érdekesség, hogy a filmben elhangzó dalok mind Petőfi-költemények, Ferenczi György által megzenésítve - tartalmazza a közlemény.
"A Petőfi-bicentenáriumhoz csatlakozva a költő születésének 200. évfordulója alkalmából, televíziós premierrel tisztelgünk életműve és nagysága előtt. A közmédia számára fontos megemlékezni a történelmünket formáló nagyjainkról, azokról, akik maradandót alkotva tettek a hazáért, a nemzeti összetartozásért, a szabadságért" - idézi a közlemény Papp Dánielt, az MTVA vezérigazgatóját.
Szemérmetes Erzsók szerepében Györgyi Anna látható
Fotó: Duna televízió/Facebook
A Helység kalapácsában a nézők Pindroch Csaba mellett láthatják Zayzon Zsoltot, Cserna Antalt, Szervét Tibort, Györgyi Annát, Nagy Viktort, Hunyadkürti Istvánt, Ember Márkot és Gubás Gabit. A film producere Kálomista Gábor és Helmeczy Dorottya; rendezője Dombrovszky Linda; dramaturgja Somogyi György; operatőre Hartung Dávid. A vágó Pap Levente, a zeneszerző Bolcsó Bálint, a dalszerző Ferenczi György - olvasható a közleményben. A helység kalapácsa január 22-én, vasárnap 21:30-tól lesz látható a Dunán.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!