Fotó: Facebook/Alexander Nanau
2021. január 12., 12:522021. január 12., 12:52
2021. január 12., 13:102021. január 12., 13:10
Alexander Nanau, az Oscar-várományos colectiv című dokumentumfilm rendezője Facebook-bejegyzésben osztotta meg a közönséggel, hogy
A német–román újságíró, dokumentumfilmes hétfő reggeli Facebook-bejegyzésében visszautasítja a kitüntetést, amit január 15-én kellene átvennie az államfőtől. Döntését a romániai kulturális szektor előzmény nélküli krízishelyzetével indokolta – írta a Filmtett.ro portál.
amely évek óta Románia legerősebb nagykövetének számít, de a Covid-19-válságig kiemelkedően fontos gazdasági szereplő is volt” – fogalmaz a dokumentumfilmes. Hozzáteszi, ezidáig a román kultúripar megmentésére tett javaslatok csak szónoklatok formájában születtek meg, ő pedig nem járulhat hozzá ahhoz, hogy egy ennyire lényeges dolgot csak szimbolikusan támogasson.
Nanau kifejtette: úgy érzi, hogy a fiatal filmes és színházi szakembereknek semmilyen perspektívája nem marad a koronavírus-helyzet kezelése után sem, hiszen a filmstúdiók, a független színházak, de a mozik és a forgalmazók nagy része is kénytelen lesz bezárni. Mint fogalmazott, türelmetlenül vár Iohannis elnök részéről bármilyen párbeszédet vagy nyilvános vitát.
A nemrég Európai Filmdíjjal kitüntetett, Románia hivatalos Oscar-jelölésével büszkélkedő colectiv című dokumentumfilm az azonos nevű bukaresti szórakozóhelyen 2015-ben történt tűzeset körülményeit és következményeit dolgozza fel. Amint a filmes portál írta, az alkotás „elszomorító és dühítő látlelet napjaink Romániájáról”. Témája a híradókból jól ismert tűzeset: 146-an sebesültek meg, 26 ember a helyszínen életét vesztette, 38-an pedig különböző kórházakban haltak meg.
Pontosabban azzal a rendszerszintű hanyagsággal és kapzsisággal, ami a 38 ember nagy részét megölte a kórházban. A 2016-ban nyilvánosságot kapott Hexi Pharma-ügyről van szó, amelyben kiderült, hogy a szóban forgó gyógyszercég olyan fertőtlenítőszereket forgalmazott, amelyek már-már homeopátiás szintűre voltak hígítva, ezáltal hozzájárulva Románia rekordmennyiségű nozokomiális fertőzéseihez, amelyeket a hatóságok is hatékonyan eltussoltak a nagyközönség és az Európai Unió előtt.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
szóljon hozzá!