Fotó: Facebook/Alexander Nanau
2021. január 12., 12:522021. január 12., 12:52
2021. január 12., 13:102021. január 12., 13:10
Alexander Nanau, az Oscar-várományos colectiv című dokumentumfilm rendezője Facebook-bejegyzésben osztotta meg a közönséggel, hogy
A német–román újságíró, dokumentumfilmes hétfő reggeli Facebook-bejegyzésében visszautasítja a kitüntetést, amit január 15-én kellene átvennie az államfőtől. Döntését a romániai kulturális szektor előzmény nélküli krízishelyzetével indokolta – írta a Filmtett.ro portál.
amely évek óta Románia legerősebb nagykövetének számít, de a Covid-19-válságig kiemelkedően fontos gazdasági szereplő is volt” – fogalmaz a dokumentumfilmes. Hozzáteszi, ezidáig a román kultúripar megmentésére tett javaslatok csak szónoklatok formájában születtek meg, ő pedig nem járulhat hozzá ahhoz, hogy egy ennyire lényeges dolgot csak szimbolikusan támogasson.
Nanau kifejtette: úgy érzi, hogy a fiatal filmes és színházi szakembereknek semmilyen perspektívája nem marad a koronavírus-helyzet kezelése után sem, hiszen a filmstúdiók, a független színházak, de a mozik és a forgalmazók nagy része is kénytelen lesz bezárni. Mint fogalmazott, türelmetlenül vár Iohannis elnök részéről bármilyen párbeszédet vagy nyilvános vitát.
A nemrég Európai Filmdíjjal kitüntetett, Románia hivatalos Oscar-jelölésével büszkélkedő colectiv című dokumentumfilm az azonos nevű bukaresti szórakozóhelyen 2015-ben történt tűzeset körülményeit és következményeit dolgozza fel. Amint a filmes portál írta, az alkotás „elszomorító és dühítő látlelet napjaink Romániájáról”. Témája a híradókból jól ismert tűzeset: 146-an sebesültek meg, 26 ember a helyszínen életét vesztette, 38-an pedig különböző kórházakban haltak meg.
Pontosabban azzal a rendszerszintű hanyagsággal és kapzsisággal, ami a 38 ember nagy részét megölte a kórházban. A 2016-ban nyilvánosságot kapott Hexi Pharma-ügyről van szó, amelyben kiderült, hogy a szóban forgó gyógyszercég olyan fertőtlenítőszereket forgalmazott, amelyek már-már homeopátiás szintűre voltak hígítva, ezáltal hozzájárulva Románia rekordmennyiségű nozokomiális fertőzéseihez, amelyeket a hatóságok is hatékonyan eltussoltak a nagyközönség és az Európai Unió előtt.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!