Fotó: Tamás Attila
Az Egyesült Államok aggódik a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény módosítása miatt, amely Washington szerint a Soros György által alapított Közép-európai Egyetem (CEU) ellen irányul – közölte kedden Hoyt Yee, az amerikai külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős helyettes államtitkára budapesti látogatása alkalmával.
2017. április 11., 14:062017. április 11., 14:06
2017. április 11., 14:182017. április 11., 14:18
„Az Egyesült Államok aggódik a jogszabály miatt, amelyet tegnap írt alá az államfő, mert nagyon egyértelműen veszi célba és fenyegeti (...) ezt a fontos amerikai-magyar intézményt\" – mondta Yee a Reuters brit hírügynökségnek nyilatkozva. Hozzátette, hogy „az egyetemet és az oktatási szabadságot sértő lépés\" ellenére Magyarország továbbra is az Egyesült Államok fontos szövetségese marad.
Az Országgyűlés a múlt héten fogadta el a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény módosítását, amely a külföldi egyetemek magyarországi működését hivatott szabályozni. Áder János köztársasági elnök hétfőn írta alá az elfogadott jogszabályt, amely egyebek mellett azt követeli meg, hogy a külföldi egyetemek származási országukban is folytassanak oktatási tevékenységet, és magyarországi működésüket kormányközi szerződés szabályozza.
Yee úgy véli, lehet vitatni a törvény jellegét, de „az egyetem számára jóval nehezebbé válik, hogy folytassa működését Magyarországon\". A diplomata szerint a CEU távozásának első számú vesztesei a magyarok volnának.
Az AP amerikai hírügynökségnek Yee azt mondta: a magyar kormánynak „komoly, sürgős és jóhiszemű” tárgyalásokat kellene kezdenie a CEU-val a jogszabályváltozásokról. Yee telefonon úgy nyilatkozott, hogy bár Washington „nagyon aggódik a jogszabály miatt”, az ügyben a magyar kormánynak és a CEU-nak kell megállapodásra jutnia. Yee kitért arra is, hogy az Egyesült Államok nem köt olyan megállapodásokat, amilyet Magyarország szorgalmaz a CEU-val kapcsolatban.
A jogszabály bírálói szerint a törvény célja a Soros György által alapított Közép-európai Egyetem ellehetetlenítése. A budapesti amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője már korábban hangot adott aggodalmának a javaslattal kapcsolatban.
Sikeresnek értékelte a magyar EU-elnökséget Orbán Viktor miniszterelnök, aki szombati évzáró nemzetközi sajtótájékoztatóján azt mondta, még ellenfeleik is elismerték az elvégzett munka mennyiségét és minőségét.
Az Európai Uniót terhelő vámokat helyezett kilátásba Donald Trump leendő amerikai elnök pénteken.
Egy 50 éves Magdeburgban dolgozó szaúd-arábiai származású, migrációs hátterű férfi követte el a kelet-németországi város karácsonyi vására elleni támadást – jelentette az M1 berlini tudósítója a péntek késő esti híradóban.
Személygépkocsi hajtott a tömegbe a karácsonyi vásáron Magdeburgban, az incidensnek meg nem erősített információk szerint halálos áldozata is van.
Halálos késelés történt péntek délelőtt egy zágrábi általános iskolában, egy gyermek meghalt, öten megsebesültek – közölte Irena Hrstic egészségügyi miniszter.
Bekéretik Magyarország varsói nagykövetét a Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettesnek Magyarországon nyújtott menedékjog miatt – közölte pénteken a lengyel külügyminisztérium.
Orosz rakétatámadás érte péntekre virradóra Kijevet, a csapásokban legalább egy ember meghalt, kettő megsebesült, több épület megrongálódott – közölték helyi tisztviselők.
Az orosz hibrid támadások fokozódására hívta fel a figyelmet Klaus Iohannis román államfő az Európai Tanács csütörtöki brüsszeli ülésén.
A Pentagon bejelentette, hogy az Egyesült Államok jelenleg „körülbelül 2000” amerikai katonát állomásoztat Szíriában, ami több mint kétszerese a korábban közölt 900 fős létszámnak – közölte a védelmi minisztérium szóvivője csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Az ukrajnai háborút illetően az Európai Unión belül nincs konszenzus, ezért mindent, amit a háború ügyében lehetett, azt na kétoldalú diplomácia keretén belül kellett megtenni – jelentette ki Orbán Viktor az EU-csúcsot követő sajtótájékoztatón.
szóljon hozzá!