Fotó: Tamás Attila
Az Egyesült Államok aggódik a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény módosítása miatt, amely Washington szerint a Soros György által alapított Közép-európai Egyetem (CEU) ellen irányul – közölte kedden Hoyt Yee, az amerikai külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős helyettes államtitkára budapesti látogatása alkalmával.
2017. április 11., 14:062017. április 11., 14:06
2017. április 11., 14:182017. április 11., 14:18
„Az Egyesült Államok aggódik a jogszabály miatt, amelyet tegnap írt alá az államfő, mert nagyon egyértelműen veszi célba és fenyegeti (...) ezt a fontos amerikai-magyar intézményt\" – mondta Yee a Reuters brit hírügynökségnek nyilatkozva. Hozzátette, hogy „az egyetemet és az oktatási szabadságot sértő lépés\" ellenére Magyarország továbbra is az Egyesült Államok fontos szövetségese marad.
Az Országgyűlés a múlt héten fogadta el a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény módosítását, amely a külföldi egyetemek magyarországi működését hivatott szabályozni. Áder János köztársasági elnök hétfőn írta alá az elfogadott jogszabályt, amely egyebek mellett azt követeli meg, hogy a külföldi egyetemek származási országukban is folytassanak oktatási tevékenységet, és magyarországi működésüket kormányközi szerződés szabályozza.
Yee úgy véli, lehet vitatni a törvény jellegét, de „az egyetem számára jóval nehezebbé válik, hogy folytassa működését Magyarországon\". A diplomata szerint a CEU távozásának első számú vesztesei a magyarok volnának.
Az AP amerikai hírügynökségnek Yee azt mondta: a magyar kormánynak „komoly, sürgős és jóhiszemű” tárgyalásokat kellene kezdenie a CEU-val a jogszabályváltozásokról. Yee telefonon úgy nyilatkozott, hogy bár Washington „nagyon aggódik a jogszabály miatt”, az ügyben a magyar kormánynak és a CEU-nak kell megállapodásra jutnia. Yee kitért arra is, hogy az Egyesült Államok nem köt olyan megállapodásokat, amilyet Magyarország szorgalmaz a CEU-val kapcsolatban.
A jogszabály bírálói szerint a törvény célja a Soros György által alapított Közép-európai Egyetem ellehetetlenítése. A budapesti amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője már korábban hangot adott aggodalmának a javaslattal kapcsolatban.
A magyar miniszterelnök részvételével lezajlott szerdai uniós parlamenti vita a képmutatás csúcsa volt az EP baloldali és liberális többsége részéről – hívta fel a figyelmet Gál Kinga szerdán Strasbourgban a Patrióták Európáért frakció nevében Gál Kinga.
Az amerikai elnökválasztás napjára tervezett terrortámadás előkészítése miatt helyeztek vád alá egy afgán férfit a szövetségi ügyészek – közölte szerdán az amerikai igazságügyi minisztérium.
Befejezi tevékenységét Rosztov-na-Donu dél-orosz városban a román főkonzulátus – közölte Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szerdai sajtótájékoztatóján.
Az izraeli hadsereg (IDF) folytatja a kétfrontos háborút Libanonban az Iránból támogatott síita Hezbollah milícia és a Gázai övezetben az iszlamista Hamász terrorszervezet ellen.
A schengeni térség állam- és kormányfőinek részvételével tartott rendszeres Schengen-csúcstalálkozókra, valamint Bulgária és Románia még idei, teljes körű schengeni csatlakozására tett javaslatot Orbán Viktor miniszterelnök.
Bruno Retailleau francia belügyminiszter kedden bejelentette, hogy Franciaországba való beutazási tilalmat rendeltek el Omar bin Laden ellen.
Kiterjesztették a Libanon délnyugati részén fekvő falvakra a „korlátozott szárazföldi hadműveletet” a negyedik hadosztály térségbe vezénylésével – közölte az izraeli hadsereg (IDF) kedden.
Hétfő este megölték Bejrútban az Iránból támogatott síita milícia, a Hezbollah logisztikai főnökét, Szuhail Husszein Husszeinit – tudatta az izraeli hadsereg (IDF) kedd reggel.
A kurszki atomerőmű elfoglalását és aláaknázását tervezte az ukrán hadsereg – jelentette ki Szergej Nariskin.
A Hamász tavalyi terrortámadásának áldozataira emlékeztek hétfőn Izrael-szerte. Az október 7-i terrortámadás első évfordulóján is folytatódtak az izraeli légicsapások Libanonban.
szóljon hozzá!