Ukrajna még durvább oroszellenes szankciókat követel az EU-tól, Moszkva feltételeket támaszt a tűzszünethez

Ukrajna

Háborús övezet. Az EU újabb szankciókat fogadott el Oroszország ellen, de Ukrajna szerint még ez sem elég

Fotó: ukrán katasztrófavédelem

Ukrajna a jövő héten arra kéri az EU-t, hogy fontolja meg a Moszkva elszigetelésére irányuló újabb nagyszabású lépéseket, beleértve az orosz vagyon lefoglalását és az orosz olaj egyes vásárlóival szembeni szankciók bevezetését, mivel Donald Trump amerikai elnök visszalépett a szankciók szigorításától – közölte a Reuters.

Hírösszefoglaló

2025. május 22., 11:172025. május 22., 11:17

Az EU-nak Ukrajna által benyújtandó fehér könyv arra szólítja fel a 27 tagú tömböt, hogy agresszívebb és függetlenebb álláspontot képviseljen a szankciókkal kapcsolatban, mivel bizonytalanság övezi Washington jövőbeli szerepét.

A 40 oldalt felölelő ajánlások között olyan jogszabályok elfogadására szólítottak fel, amelyek felgyorsítanák a folyamatot, hogy

az EU lefoglalhassa a szankciókkal sújtott személyek vagyonát, és Ukrajnába küldhesse azokat.

A szankciókkal sújtottak ezután kártérítést kérhetnének Oroszországtól.

Az ukránok szerint az EU-nak egy sor olyan lépést kellene fontolóra vennie, amelyekkel a szankciókat saját területén kívül is erőteljesebben alkalmazhatná, beleértve az olyan külföldi cégek elleni szankciókat, amelyek a technológiáját Oroszország támogatására használják, valamint „másodlagos szankciók bevezetését az orosz kőolaj vásárlóival szemben”.

Az ilyen másodlagos szankciók, amelyek olyan nagy vásárlókat sújthatnának, mint India és Kína, olyan jelentős lépés lenne, amelyet Európa eddig vonakodott megtenni.

A fehér könyv

arra is felszólítja az EU-t, hogy fontolja meg a szankciókkal kapcsolatos többségi döntéshozatalt, hogy megakadályozza, hogy egyes tagállamok blokkolják az egyébként egyhangúságot igénylő intézkedéseket.

Ez egyértelműen a szankciók korlátozott hatékonyságára folyamatosan rámutató Magyarország ellen irányuló ukrán akciók újabb fejezete.

Az Európai Bizottság nem reagált azonnal az ukrán dokumentummal kapcsolatos megkeresésre.

Mint arról beszámoltunk, miután hétfőn beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, Trump úgy döntött, hogy nem vezet be újabb szankciókat Oroszországgal szemben, és ezzel szertefoszlatta az európai vezetők és Kijev reményeit, akik hetek óta lobbiztak azért, hogy fokozza a nyomást Moszkvára.

Trump a Putyinnal folytatott telefonbeszélgetése után beszélt ukrán és európai vezetőkkel, és közölte velük, hogy nem akar most szankciókat bevezetni, és időt akar hagyni a tárgyalásokra

– mondta a Reutersnek egy, a beszélgetés tartalmát ismerő személy.

Az EU és Nagy-Britannia kedden ugyanakkor ettől függetlenül további szankciókat vezetett be Oroszország ellen, mondván, továbbra is remélik, hogy Washington csatlakozik hozzájuk.

Az európaiak azonban nyíltan tárgyalnak arról, hogyan tarthatnák fenn a nyomást Moszkvára, ha Washington már nem hajlandó részt venni az akcióban.

korábban írtuk

Az EU elfogadta az orosz energiaipart is célzó 17. szankciós csomagot, az „árnyékflottát” is büntetik
Az EU elfogadta az orosz energiaipart is célzó 17. szankciós csomagot, az „árnyékflottát” is büntetik

Az Európai Unió Tanácsa elfogadta tizenhetedik szankciós csomagját, mely egyebek mellett az orosz energiaipart, ezen belül az eddigi szankciókat megkerülő úgynevezett orosz „árnyékflotta” tartályhajóit célozza.

Dan Jorgensen energiaügyekért felelős uniós biztos szerdán Brüsszelben kijelentette: „Nem engedjük többé, hogy Oroszország fegyverként használja energiaexportját ellenünk, zsarolja tagállamainkat, és nem hagyjuk, hogy feltöltsék a háborús kasszát a Kremlben”.

Az Európai Parlament plenáris vitáján a biztos emlékeztetett: május elején az Európai Bizottság elfogadta az orosz energiaimport megszüntetésére irányuló ütemtervet, amely „világos üzenetet küld Oroszországnak: elég volt!”

Felhívta a figyelmet, hogy az Ukrajna elleni orosz háború kezdete óta az Európai Unió jelentősen csökkentette az orosz energiaimportot: a szénimportot teljesen leállította, az olajimport arányát 27-ről 3, a gázét pedig 45-ről 13 százalékra csökkentette, mindezek ellenére tavaly még mindig 23 milliárd eurót fizetett Oroszországnak energiáért.

Jorgensen szerint a brüsszeli bizottság alaposan elemezte az orosz energia kivezetésének hatásait, és egy világos, kiszámítható menetrendet dolgozott ki a fokozatos megszüntetésre. A cél az energiaárak stabilizálása, a piac jogbiztonságának erősítése és az ellátásbiztonság fenntartása. Ennek részeként hamarosan jogi lépéseket tesznek az orosz gáz átláthatóságának szabályozására, és az év végéig betiltják az új és spot-szerződéses orosz gázimportot – taglalta.

Idézet
Továbbá 2027 végéig tervezzük az orosz vezetékes gáz és LNG importjának teljes betiltását a meglévő hosszú távú szerződések alapján”

– tette hozzá.

A biztos elmondta, hogy az EU kötelező nemzeti terveket kér a tagállamoktól az orosz gáz, olaj és nukleáris üzemanyag fokozatos kivezetésére, és ezeket már idén be kell nyújtani a biztonságos átmenet érdekében. Emellett szigorítják az orosz árnyékflottán keresztül érkező illegális olaj ellenőrzését, és új korlátozásokkal lépnek fel az orosz urán és más nukleáris anyagok importja ellen.

„Gazdaságilag kedvezőtlen helyzetbe hozzuk az orosz nukleáris üzemanyagot vámokkal, és megerősítjük az uniós nukleáris üzemanyag-ellátási láncot” – jelentette ki.

Közölte, hogy

az EU többé nem hagy jóvá új szerződéseket orosz beszállítókkal mivel az orosz gáz kivezetése egy tudatos politikai irányváltás a biztonsági kockázatok csökkentése érdekében.

Hozzátette, hogy az Északi Áramlat gázvezeték jövőbeli használata „nem képzelhető el”, mivel az EU célja a saját, tisztább és megfizethetőbb energia előállítása gazdasági és stratégiai okokból.

Jorgensen szerint az orosz energiaimport kivezetése egy átfogó uniós stratégia része, amely a forrásdiverzifikációra, az ellátásbiztonságra és a fosszilis tüzelőanyagok elhagyására épül. Az uniós támogatások révén több kulcsfontosságú gázinfrastruktúra-projekt valósult meg Közép- és Délkelet-Európában, csökkentve az orosz függőséget. Az Európai Bizottság emellett regionális együttműködéseket is ösztönöz, mindez pedig egy biztonságosabb, fenntarthatóbb és függetlenebb uniós energiapiac kialakítását szolgálja – fejtette ki.

Mindeközben

Donald Trump amerikai elnök szintén szerdán a Fehér Házban tartott sajtótájékoztatón kijelentette: az Egyesült Államok „nagy előrelépést” ért el az ukrajnai orosz háború befejezése felé.

Hétfőn Trump telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, ami két hónap óta az első ismert beszélgetésük volt.

„Megpróbáljuk rendezni az orosz-ukrán viszonyt” – mondta Trump újságíróknak. „Tegnapelőtt két órát beszéltem Putyin elnökkel. Azt hiszem, nagy előrelépést tettünk. De ez egy vérfürdő”.

Trump a háborút „szörnyű dolognak” nevezte.

„Sok a gyűlölet, sok a halálos áldozat” – mondta. „Műholdfelvételeket kaptam a harcmezőről – ilyet még életükben nem láttak”.

A két vezető közelmúltbeli telefonbeszélgetése napokkal az isztambuli, nagyrészt eredménytelen tárgyalások után zajlott, ahová Oroszország alacsony rangú tisztségviselőkből álló küldöttséget küldött, és megismételte átfogó területi követeléseit, többek között azt, hogy Ukrajna fogadja el a Krím és négy másik régió elvesztését.

A hívás után Putyin megismételte Oroszország maximalista követeléseit, és nem fogadta el a teljes tűzszünetről szóló megállapodást.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az Orosz–Örmény Egyetemen tartott előadásában eközben leszögezte: az „előbb tűzszünet, aztán majd meglátjuk” megközelítés többé nem működik az ukrajnai konfliktus rendezésében, hiába ösztökéli hisztérikusan Franciaország elnöke, Emmanuel Macron és az Egyesült Királyság miniszterelnöke, Keir Starmer az Egyesült Államokat az Oroszország elleni szankciók fokozására.

Lavrov emlékeztetett a 2022-es isztambuli orosz–ukrán tárgyalásokra, amikor is a felek „parafálták az ukrán delegáció által javasolt rendezési elveket”.

Idézet
Mi elfogadtuk ezeket. Mind mi, mind az ukránok parafáltuk őket. Aztán a Nyugat megtiltotta a megállapodás aláírását ezen elvek alapján. Ezért amikor most azt mondják nekünk: »Legyen tűzszünet, aztán majd meglátjuk«, mi azt válaszoljuk: nem, srácok. Ezt már átéltük, nem akarjuk újra

– jelentette ki az orosz külügyminiszter.

„A Macronok, Starmerok, Von der Leyenek és más európai szereplők, akik most hisztérikusan követelik az Egyesült Államoktól, hogy kapcsolódjon be az Oroszország elleni lépésekbe és szigorítsa a szankciókat – ez csak leleplezi őket” – hangsúlyozta Szergej Lavrov.

Az ukrán vezérkar eközben azt közölte:

az ukrán erők drónegységei más alakulatokkal együttműködve szerdára virradó éjjel csapást mértek az orosz védelmi-ipari komplexumhoz tartozó egyik üzemre.

A Facebookon kiadott közlemény szerint Oroszország orlovi régiójában lévő bolhovi, félvezető berendezéseket gyártó üzemre mértek csapást, amely Oroszország védelmi-ipari komplexumához tartozik.

„A megerősített információk szerint a célterületet tíz drón találta el, a támadás következtében tűz ütött ki” – írta a vezérkar.

A katonai beszámoló szerint annak ellenére, hogy a gyár nemzetközi szankciók alatt áll, évente mintegy 3 millió eszközt gyártanak benne, és körülbelül 700 ember dolgozik ott.

A vezérkar kiemelte, hogy ez az egyik vezető vállalat Oroszországban a félvezető eszközök és alkatrészek fejlesztése és gyártása terén.

A vállalat legalább 19 orosz hadiipari üzemet lát el termékeivel, köztük a Szuhoj repülőgépgyártó céget, valamint Iszkander és Kinzsal rakéták gyártásához kapcsolódó üzemeket.

A vezérkar később a Facebookon kiadott közleményében térképet közölt az oroszországi kurszki hadművelet jelenlegi helyzetéről.

„Az agresszor állam képviselőinek azon állításai, miszerint állítólag befejeződtek a harci cselekmények az Oroszországi Föderáció Kurszki Területén, nem felelnek meg a valós helyzetnek. Az ukrán védelmi erők alakulatai által végrehajtott hadművelet a meghatározott irányokban, a kurszki régió határ menti térségeiben továbbra is folyamatban van. Bár a körülmények továbbra is nehezek, az ukrán védők tartják elfoglalt állásaikat, végrehajtják a kitűzött feladatokat, és hatékony csapásokat mérnek az ellenségre” – írta a vezérkar a térképhez mellékelt kísérőszövegben.

Hozzátette, hogy a kurszki hadművelet tavaly augusztusi kezdete óta az orosz hadsereg 63 402 katonát veszített, ebből 25 625 a halálos áldozat. Ezenfelül – közlésük szerint – 971 orosz katona esett fogságba, és az ukrán erők megsemmisítettek vagy megrongáltak 5664 darab orosz fegyvert, illetve haditechnikai eszközt.

A vezérkar megjegyezte, hogy a kurszki régión kívül az ukrán egységek folytatják aktív hadműveleti tevékenységüket Oroszország belgorodi régiójának bizonyos térségeiben is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Izraeli cég szállíthatja Románia számára a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszereket

Románia a Rafael Advanced Defence Systems-t választotta ki a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek szállítására – számolt be a Jiszráel Hajom című lap hétfőn.

Izraeli cég szállíthatja Románia számára a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszereket
2025. július 01., kedd

Az EU és Ukrajna kereskedelmi kapcsolatokról szóló, a mezőgazdaságot is érintő elvi megállapodásra jutott

Az EU és Ukrajna elvi megállapodásra jutott a köztük érvényben lévő társulási megállapodás kereskedelemliberalizációs rendelkezéseinek felülvizsgálatáról.

Az EU és Ukrajna kereskedelmi kapcsolatokról szóló, a mezőgazdaságot is érintő elvi megállapodásra jutott
2025. június 30., hétfő

Hét kutyát mentettek ki a pénzügyőrök egy román furgon forró rakteréből

Hét kutya – hat kölyök és egy felnőtt tacskó – került életveszélybe egy furgon zárt rakterében víz és levegő nélkül a nyári hőségben.

Hét kutyát mentettek ki a pénzügyőrök egy román furgon forró rakteréből
2025. június 29., vasárnap

Trump levélben „vámolja meg” kereskedelmi partnereit

Donald Trump amerikai elnök a kereskedelmi megállapodások megkötésére korábban szabott július 9-i határidő előtt levélben szándékozik tájékoztatni az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit a további üzleti kapcsolatok feltételeiről.

Trump levélben „vámolja meg” kereskedelmi partnereit
2025. június 29., vasárnap

Budapest Büszkeség: szeretet, szabadság, feljelentés és ellenzéki „egyesülés” a betiltott Pride-on

A szeretetről, a szabadságról és a sokszínűségről beszéltek többek között a Budapest Büszkeség elnevezésű rendezvény szónokai szombaton, miközben a Mi Hazánk Mozgalom bejelentette, feljelenti a rendőrséget.

Budapest Büszkeség: szeretet, szabadság, feljelentés és ellenzéki „egyesülés” a betiltott Pride-on
2025. június 28., szombat

Erdő Péter aranymiséjét ünnepelték a Szent István-bazilikában

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek hálaadó aranymisét mutatott be pappá szentelése 50. évfordulója alkalmából szombaton a budapesti Szent István-bazilikában. Úgy fogalmazott: továbbra is „missziós hivatásunk van” Magyarországon.

Erdő Péter aranymiséjét ünnepelték a Szent István-bazilikában
2025. június 27., péntek

Putyin: Oroszország kész tovább tárgyalni Ukrajnával

Oroszország kész egy újabb tárgyalási fordulót tartani Ukrajnával, esetleg Isztambulban, bár a tárgyalás helyében és időpontjában még meg kell állapodni – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz államfő Minszkben pénteken újságíróknak nyilatkozva.

Putyin: Oroszország kész tovább tárgyalni Ukrajnával
2025. június 27., péntek

Elfogtak egy csalás miatt körözött székely férfit Budapesten

Elfogtak egy csalás miatt körözött székelyföldi férfit Budapesten – közölte a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) pénteken a police.hu oldalon.

Elfogtak egy csalás miatt körözött székely férfit Budapesten
2025. június 27., péntek

Nicușor Dan Brüsszelben: le kell nyelni a keserű pirulát

Péntek hajnali brüsszeli sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy a román gazdaság néhány éve „egy helyben toporog”, és szükség van a fellendítésére.

Nicușor Dan Brüsszelben: le kell nyelni a keserű pirulát
2025. június 27., péntek

Von der Leyen szerint Ukrajna kiérdemelte az uniós csatlakozást, Orbán ezt „zárójelbe teszi”

Az Európai Bizottság támogatja az ukrán csatlakozási tárgyalások első fejezetének megnyitását; Ukrajna teljesítette a feladatát, így most rajtunk a sor – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke.

Von der Leyen szerint Ukrajna kiérdemelte az uniós csatlakozást, Orbán ezt „zárójelbe teszi”