Pesty László kampányfőnök és Potápi Árpád János államtitkár bízik az akció sikerében
Fotó: Írdalá.hu
A magyar megmaradást szolgálná a nemzeti régiók létrejötte, ezért létérdek támogatni az erre irányuló aláírásgyűjtést – hangoztatta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára kedden az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparban, ahol részt vett a nemzeti régiók védelmében indított európai polgári kezdeményezés támogatásáról szóló sajtótájékoztatón.
2020. augusztus 18., 14:422020. augusztus 18., 14:42
2020. augusztus 18., 16:322020. augusztus 18., 16:32
Potápi Árpád János elmondta, november 7-éig folytatódhat az aláírásgyűjtés, eddig 1 millió 8 ezer online és körülbelül 250 ezer papíralapú aláírást gyűjtöttek, de a kettő között van némi átfedés. Mint mondta, a kormány a nemzeti összetartozás évében, száz évvel Magyarország feldarabolása után minden tőle telhetőt megtesz, hogy összegyűljön határidőre a kellő számú aláírás. Az MTI kérdésére elmondta, ez anyagi támogatást is jelent, és a szervezőmunkát is segítik, „minden kapcsolatrendszert megmozgatnak”. Az államtitkár közölte: az uniós szabályok értelmében legalább hét országból kell egymillió aláírást gyűjteni.
Potápi Árpád közölte, szeretné, ha a májusi lendülettel folytatódna a gyűjtés (akkor az utolsó napon 190 ezer aláírást sikerült összegyűjteni), és ha a hiányzónál jóval több kézjegy gyűlne össze. Pesty László, a Székely Nemzeti Tanács petíciójának kampányfőnöke elmondta, 40 ezer főnél nagyobb aktivistahálózatot építettek ki, amelynek segítségével az egész európai színtérre ki szeretnék vinni a székely ügyet, emellett belekezdenek a székely brand kiépítésébe, amelyet biztosan folytatnak a november 7-ei határidő lejárta után is.
A rendező, újságíró az MTI-nek kifejtette, azt vállalta, hogy az előírt hét helyett tíz országból és egymillió helyett kétmillió aláírást „tesz le a brüsszeli asztalra”. Elmondta, csak a digitális térre, az írdalá.hu nevű online kampányra koncentrálnak, papír alapon nem gyűjtenek. A keddi, ópusztaszeri eseményen meghívott és felkért vendégek, az oktatás, a civil szféra, a politika és az egyház képviselői mondták el gondolataikat a nemzeti régiók védelmében tett polgári kezdeményezés támogatásáról, azokat a délvidéki, különösen a vajdasági lakosságnak ajánlva.
Az SZNT vezetői és partnereik 2013-ban terjesztették az Európai Bizottság elé a nemzeti régiókért megfogalmazott polgári kezdeményezést. Az egymillió aláírás összegyűjtését azonban csak 2019 májusában kezdhették el, miután pert nyertek a kezdeményezés bejegyzését elutasító Európai Bizottság ellen. Egy év alatt egymillió szignónak kellett volna összegyűlnie legalább hét tagállamból ahhoz, hogy az Európai Parlament foglalkozzon a kérdéssel. Bár az egymillió aláírás összegyűlt, csak három uniós ország – Magyarország, Románia és Szlovákia – tudta felmutatni a jogszabály által elvárt minimális aláírásszámot. Az SZNT értelmezése szerint a szükséges számú szignó összegyűjtése azért nem sikerült, mert a koronavírus-járvány és az amiatt bevezetett korlátozások márciustól lehetetlenné tették a papír alapú aláírásgyűjtést és a nemzetközi kampányt.
Az uniós intézmények július közepén jóváhagyták, hogy a koronavírus miatt hat hónappal meghosszabbodjon a támogatói aláírások gyűjtési időszaka. Nyolc év alatt az Európai Unióban 74 polgári kezdeményezésből mindössze hatnak sikerült összegyűjteni a szükséges egymillió aláírást.
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.
Románia a Rafael Advanced Defence Systems-t választotta ki a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek szállítására – számolt be a Jiszráel Hajom című lap hétfőn.
Az EU és Ukrajna elvi megállapodásra jutott a köztük érvényben lévő társulási megállapodás kereskedelemliberalizációs rendelkezéseinek felülvizsgálatáról.
Hét kutya – hat kölyök és egy felnőtt tacskó – került életveszélybe egy furgon zárt rakterében víz és levegő nélkül a nyári hőségben.
Donald Trump amerikai elnök a kereskedelmi megállapodások megkötésére korábban szabott július 9-i határidő előtt levélben szándékozik tájékoztatni az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit a további üzleti kapcsolatok feltételeiről.
A szeretetről, a szabadságról és a sokszínűségről beszéltek többek között a Budapest Büszkeség elnevezésű rendezvény szónokai szombaton, miközben a Mi Hazánk Mozgalom bejelentette, feljelenti a rendőrséget.
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek hálaadó aranymisét mutatott be pappá szentelése 50. évfordulója alkalmából szombaton a budapesti Szent István-bazilikában. Úgy fogalmazott: továbbra is „missziós hivatásunk van” Magyarországon.
Oroszország kész egy újabb tárgyalási fordulót tartani Ukrajnával, esetleg Isztambulban, bár a tárgyalás helyében és időpontjában még meg kell állapodni – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz államfő Minszkben pénteken újságíróknak nyilatkozva.
Elfogtak egy csalás miatt körözött székelyföldi férfit Budapesten – közölte a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) pénteken a police.hu oldalon.
szóljon hozzá!