A Moldovai Köztársaság európai uniós tagjelöltsége után radikálisabb hangra váltott a Dnyeszter folyótól keletre fekvő szakadár régió, Transznisztria. A tiraspoli „külügyminiszter” kijelentette: eltökélt szándékuk a függetlenség és az Oroszországgal való esetleges egyesülés kivívása. Vitalij Ignatyev fő prioritásnak a függetlenséget jelölte meg, szerinte Moldova EU-tagjelölti státusa elzárja a Chișinăuval való együttműködés lehetőségét. Mint mondta, a tagjelöltség megszerzésével a Moldovai Köztársaság „átlépte a Rubicont”. Úgy vélte, a lépés véget vetett a politikai kapcsolatoknak, mivel az Európai Unióval kapcsolatos döntést a moldovai vezetése anélkül hozta meg, hogy a tiraspoliakkal egyeztetett volna.
2022. július 26., 20:312022. július 26., 20:31
Ignatyev arról is beszélt, hogy a „szabad csatlakozás” az Orosz Föderációhoz jelentős döntéseket, politikai felkészülést igényel. A senki által el nem ismert Transznisztria diplomáciájának vezetője moszkvai sajtótájékoztatóján azt is kijelentette, hogy Tiraspol a 2006-os népszavazáson kitűzött célokat fogja követni. A tizenhat évvel ezelőtti referendumon a többségében orosz ajkúak lakta területen szavazók elsöprő többsége, 97 százaléka voksolt az Oroszországhoz való csatlakozás mellett.
Az ukrajnai háború óta egyes elemzők azt sem zárják ki, hogy Oroszország Odessza elfoglalása esetén a Moldovához tartozó szakadár régiót is bekebelezné. Barabás T. János, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője korábban lapunknak azt mondta, szerinte Moszkva viszonyulása Moldovához akkor változna lényegesen, ha elfoglalnák Odesszát, ami jelenleg nehezen megvalósítható az erős ukrán térségbeli katonai jelenlét miatt.
– mondta a szakértő.
Az 1990-es évek elején alacsony intenzitású konfliktus zajlott a moldovai fegyveres erők és a Dnyeszter folyón túli orosz ajkú szeparatisták közt. Utóbbiakat Oroszország, de Ukrajna is támogatta. A konfliktus eredménye tűzszünet lett 1992-ben, melyet az orosz haderő körülbelül ezerötszáz „békefenntartóval” a mai napig „ellenőriz”.
Az európai bankokban befagyasztott orosz vagyonból származó uniós hiteltámogatás célja, hogy Oroszország mint agresszor fizesse ki az általa okozott károk költségeit Ukrajnának.
Moszkva nem tudta aláásni a választásokat és a népszavazást a Moldovai Köztársaságban, noha „erőteljesen dolgozott” ezen – reagált hétfőn a Fehér Ház egyik tisztségviselője.
A Fehér Ház elismerte, hogy a tűzszünetre irányuló tárgyalások „nem fognak újraindulni” sem a gázai, sem a libanoni feszültség csökkentése érdekében .
Oroszország „minden téren” a kapcsolatok továbbfejlesztésére készül Észak-Koreával (KNDK) - reagált Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn arra az újságírói kérdésre, küldött-e a KNDK katonákat, hogy orosz oldalon harcoljanak az Ukrajnai háborúban.
A moldovai társadalom megosztott, ezt jelzi az uniós csatlakozásról szóló népszavazás eredménye, amely alig több mint 50 százalékos többséget hozott az EU-integráció hívei számára – mutatott rá a Krónika megkeresésére Barabás T. János szakértő.
Románia továbbra is energiát és szakértelmet fektet be a Moldovai Köztársaság európai integrációjának támogatásába és az orosz beavatkozással szembeni ellenálló képességének erősítésébe – foglalt állást hétfő este a bukaresti külügyminisztérium.
Egy október 23-ára szerveződő fegyveres akcióra figyelmeztette a magyar hatóságokat az amerikai hírszerzés nagyjából két hete – közölte diplomáciai forrásokból származó értesülését hétfőn a Telex.
Jelentős eszkaláció lenne, ha Észak-Korea csapatokat küldene az Oroszország melletti harcra Ukrajnába – jelentette ki a NATO-főtitkár az X közösségi oldalon közzétett üzenetében hétfőn.
A moldovai választási eredmények „nehezen megmagyarázható” szavazatnövekedést mutattak Maia Sandu elnök és az Európai Unió javára – közölte hétfőn Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Izrael további légicsapásokat hajtott végre Bejrútban és Dél-Libanonban vasárnap, többek között egy olyan bank fiókjaira, amely szerinte támogatja a Hezbollahot.
szóljon hozzá!