A Moldovai Köztársaság európai uniós tagjelöltsége után radikálisabb hangra váltott a Dnyeszter folyótól keletre fekvő szakadár régió, Transznisztria. A tiraspoli „külügyminiszter” kijelentette: eltökélt szándékuk a függetlenség és az Oroszországgal való esetleges egyesülés kivívása. Vitalij Ignatyev fő prioritásnak a függetlenséget jelölte meg, szerinte Moldova EU-tagjelölti státusa elzárja a Chișinăuval való együttműködés lehetőségét. Mint mondta, a tagjelöltség megszerzésével a Moldovai Köztársaság „átlépte a Rubicont”. Úgy vélte, a lépés véget vetett a politikai kapcsolatoknak, mivel az Európai Unióval kapcsolatos döntést a moldovai vezetése anélkül hozta meg, hogy a tiraspoliakkal egyeztetett volna.
2022. július 26., 20:312022. július 26., 20:31
Ignatyev arról is beszélt, hogy a „szabad csatlakozás” az Orosz Föderációhoz jelentős döntéseket, politikai felkészülést igényel. A senki által el nem ismert Transznisztria diplomáciájának vezetője moszkvai sajtótájékoztatóján azt is kijelentette, hogy Tiraspol a 2006-os népszavazáson kitűzött célokat fogja követni. A tizenhat évvel ezelőtti referendumon a többségében orosz ajkúak lakta területen szavazók elsöprő többsége, 97 százaléka voksolt az Oroszországhoz való csatlakozás mellett.
Az ukrajnai háború óta egyes elemzők azt sem zárják ki, hogy Oroszország Odessza elfoglalása esetén a Moldovához tartozó szakadár régiót is bekebelezné. Barabás T. János, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője korábban lapunknak azt mondta, szerinte Moszkva viszonyulása Moldovához akkor változna lényegesen, ha elfoglalnák Odesszát, ami jelenleg nehezen megvalósítható az erős ukrán térségbeli katonai jelenlét miatt.
– mondta a szakértő.
Az 1990-es évek elején alacsony intenzitású konfliktus zajlott a moldovai fegyveres erők és a Dnyeszter folyón túli orosz ajkú szeparatisták közt. Utóbbiakat Oroszország, de Ukrajna is támogatta. A konfliktus eredménye tűzszünet lett 1992-ben, melyet az orosz haderő körülbelül ezerötszáz „békefenntartóval” a mai napig „ellenőriz”.
Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn közölte, hogy további védelmi fegyvereket tervez küldeni Ukrajnának, miután kormánya a múlt héten leállított bizonyos szállítmányokat.
Az Európai Unió nem foglalkozik a nemzeti kisebbségek ügyével, azt minden ország belügyének tekinti – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó a Kisebbségvédelem Európában című nyári egyetemen hétfőn Budapesten.
Donald Trump amerikai elnök keményen bírálta korábbi közeli szövetségesét, Elon Muskot, amiért a multimilliárdos új politikai pártot akar indítani.
Izrael az izraeli-iráni tűzszünet óta először mért csapásokat jemeni húszi célpontok ellen, hétfőre virradóra kikötőket és egy erőművet támadott.
Drónok támadták meg vasárnap éjjel az orosz fekete-tengeri flottát a Krasznodari területen lévő Novorosszijszk kikötőjénél – jelentette az Astra orosz portál.
A Hezbollah nem szándékozik feladni fegyvereit, amíg Izrael nem hagyja el teljes egészében Dél-Libanont, és nem szünteti meg légicsapásait – mondta Náim Kászem, a libanoni síita Hezbollah radikális szervezet vezetője.
Legkevesebb 51 ember halt meg, és 27 lányt továbbra is eltűntként tartanak nyilván a közép-texasi áradások miatt, amelyek péntek hajnalban sújtották Texas déli részét.
Texas déli részén a villámáradás halálos áldozatainak száma szombatra meghaladta a húszat, miközben további több mint húsz embert, főként egy gyerektábor lakóit változatlanul keresték.
Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.
szóljon hozzá!