Továbbra is életerős a felvidéki magyar közösség, de sok a vegyes identitású személy

Képünk illusztráció •  Fotó: Facebook/Szövetség

Képünk illusztráció

Fotó: Facebook/Szövetség

A 2021-es szlovákiai népszámlálás eredményei megmutatták, hogy a magyar közösség továbbra is életképes, életerős a Felvidéken – jelentette ki Forró Krisztián, a Szövetség elnöke a felvidéki magyar párt pozsonyi sajtótájékoztatóján csütörtökön az ugyanaznap nyilvánosságra hozott adatokra reagálva.

MTI

2022. január 20., 16:392022. január 20., 16:39

2022. január 20., 17:252022. január 20., 17:25

A népszámlálás első adatai szerint az országban tavaly 422 ezren vallották magukat magyar nemzetiségűnek (az összlakosság 7,75 százaléka), ez a 2011-es adathoz képest 36 ezer fős – mintegy háromnegyed százalékpontos – létszámfogyatkozást jelent.

Az adatok ugyanakkor azt mutatják, hogy lassult a Szlovákiában élő magyarok fogyásának üteme az elmúlt tíz évben az azt megelőző évtizedhez képest. 2001 és 2011 között ugyanis a Szlovákiában élő magyar népesség több mint 60 ezerrel csökkent, ami az összlakossághoz viszonyítva 1,2 százalékpontos létszámfogyatkozást jelentett.

Idézet
„Jó hír, hogy a magyar közösség továbbra is életképes, életerős, és itt van mint a legnagyobb lélekszámú nemzeti közösség. A rossz hír, hogy ismét csökkent a magyarság száma, bár a létszámfogyatkozás üteme lassult és nem volt olyan drámai, mint korábban”

– mutatott rá Forró Krisztián, megjegyezve: a népszámlálás adatainak részletekbe menő elemzése még hátravan, s annak alapján lehet majd további következtetéseket levonni.

A pártelnök az MTI kérdésére elmondta: soha korábban annyi segítséget nem kaptak a külhoni magyar közösségek a magyar kormány részéről, mint az elmúlt tíz évben, ami óriási segítség volt a megmaradás szempontjából.

Idézet
„Az, hogy a létszámfogyatkozás kisebb lett most, mint az előző időszakokban, biztos vagyok benne, hogy ennek is köszönhető”

– jelentette ki. A 2021-es és 2011-es szlovák népszámlálásokon magukat magyarnak vallók arányainak összehasonlítása nem feltétlenül ad pontos képet a nemzetiségi arányok alakulásáról, tekintve, hogy a két népszámláláson különböző metodikát használtak.

A 2021-es népszámláláson résztvevők először adhattak meg vegyes identitást, azaz úgynevezett „második nemzetiséget” is.

A második nemzetiségként a magyart megadók száma 2021-ben meghaladta a 34 ezret, vagyis csaknem annyi volt, mint amennyivel számszerűen csökkent a magukat elsődlegesen és kizárólag magyar nemzetiségűnek vallók száma.

Ezzel összefüggésben a Szövetség elnöke kiemelte: minden eszközzel élni fognak annak érdekében, hogy hangsúlyozzák a szlovák kormány számára azt, hogy kumuláltan, vagyis egybe számolják mindazokat, akik magyar nemzetiségűnek vallották magukat, és azokat, akik második nemzetiségként jelölték meg a magyart – ettől függ ugyanis, hogy milyen mértékű támogatásokat kap majd a magyar közösség.

Solymos László, a Szövetség Országos Tanácsának elnöke rendkívül fontosnak és „reménykeltőnek” nevezte az aktuális népszámlálási adatokat,

amelyekkel kapcsolatban annak a nézetének adott hangot, hogy azok „bizonyították a második nemzetiség, a vegyes identitás megvallásának létjogosultságát”.

Hozzáfűzte: ahhoz, hogy a létszámfogyatkozás nem volt olyan mértékű, mint korábban, az is hozzájárulhatott, hogy a szlovák politikában a magyarellenes jelszavak ma már nem annyira meghatározóak, mint korábban.

Berényi József, a Magyar Közösség Pártjának frakcióvezetője a Szövetségen belül, a népszámlálási adatokkal összefüggésben egy másik jelenségre világított rá, arra, hogy

Szlovákiában az elmúlt tíz évben nagyon nagy mértékben és a korábbi évtizedénél jóval gyorsabb ütemben csökkent a magukat kereszténynek vallók száma.

Berényi úgy fogalmazott: bár európai trendről van szó, „nagyon komoly kérdéseket vet fel a jövővel kapcsolatban” az, hogy az öt és fél milliós országban körülbelül 600 ezerrel kevesebben vallották magukat a katolikus egyházhoz tartozónak, és a reformátusok esetében is csökkenés volt megfigyelhető.

korábban írtuk

Kevesebb a magyar Szlovákiában, de jelentősen lassult a fogyatkozás üteme
Kevesebb a magyar Szlovákiában, de jelentősen lassult a fogyatkozás üteme

Mintegy 36 ezerrel csökkent Szlovákiában a magukat magyar nemzetiségűnek vallók száma az elmúlt tíz évben, ám a fogyatkozásuk üteme jelentősen lassult, számszerűen a felére esett vissza az előző évtizedhez képest. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Újdelhi szerint Pakisztán drónokkal és tüzérséggel támadta Indiát, de ezt a pakisztániak tagadják

Az indiai hadsereg azt állítja, hogy az éjszaka folyamán több pakisztáni dróntámadást és egyéb lövedékekkel végrehajtott támadást is visszavertek a közös határ mentén.

Újdelhi szerint Pakisztán drónokkal és tüzérséggel támadta Indiát, de ezt a pakisztániak tagadják
2025. május 09., péntek

Ukrajna szerint az oroszok sokszor megsértették a tűzszünetet, Trump 30 napos fegyvernyugvást követel és szankciókkal fenyeget

Ukrajna külügyminisztere csütörtökön azt mondta, hogy Oroszország többször is megsértette saját háromnapos tűzszünetét órákkal annak kezdete után, és „bohózatnak” nevezte a kezdeményezést, míg Moszkva szerint Kijev folytatta a harcokat.

Ukrajna szerint az oroszok sokszor megsértették a tűzszünetet, Trump 30 napos fegyvernyugvást követel és szankciókkal fenyeget
2025. május 08., csütörtök

Habemus papam! Amerikai bíborost választottak Róma püspökévé

Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.

Habemus papam! Amerikai bíborost választottak Róma püspökévé
2025. május 08., csütörtök

„Leleplezés”: a Tisza Párt elnöke szerint az Orbán-kormánynak azért kell mennie, mert ütőképes hadsereget akar

Az Orbán-kormány „őszödi beszédeként” harangozott be a napokban Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke egy hangfelvételt, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra a Facebook-oldalán.

„Leleplezés”: a Tisza Párt elnöke szerint az Orbán-kormánynak azért kell mennie, mert ütőképes hadsereget akar
2025. május 08., csütörtök

Az EP enyhítette a farkasok uniós védelmi státuszát

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén tartott szavazásán támogatta az élőhelyvédelmi irányelv módosítását célzó európai bizottsági javaslatot annak érdekében, hogy az uniós farkasvédelmi státuszt összhangba hozza a vonatkozó Berni Egyezménnyel.

Az EP enyhítette a farkasok uniós védelmi státuszát
2025. május 08., csütörtök

Itt a vége: Gyurcsány Ferenc visszavonul a közélettől és a házasságából is

Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, frakcióvezetője lemond a DK elnöki tisztségéről, lemond frakcióvezetői posztjáról, országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonul a közélettől, a választásokon nem indul – jelentette be csütörtökön Dobrev Klára.

Itt a vége: Gyurcsány Ferenc visszavonul a közélettől és a házasságából is
2025. május 08., csütörtök

Vance: Európának jobban ki kell vennie a részét a védelemből, vigyázni kell a demokráciára

Az Egyesült Államok és Európa ugyanazon „civilizációs csapat” tagja, kultúrájuk szorosan összefonódik, de ez nem jelenti azt, hogy nem bírálhatják egymást – jelentette ki J. D. Vance amerikai alelnök szerdán Washingtonban.

Vance: Európának jobban ki kell vennie a részét a védelemből, vigyázni kell a demokráciára
2025. május 08., csütörtök

Csütörtökön délelőtt sem sikerült pápát választaniuk a bíborosoknak

A csütörtöki első két szavazáson sem sikerült pápát választaniuk a konklávéra összegyűlt bíborosoknak: a pápaválasztó gyűlésnek otthont adó vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből fekete füst szállt fel kelet-európai idő szerint nem sokkal egy óra előtt.

Csütörtökön délelőtt sem sikerült pápát választaniuk a bíborosoknak
2025. május 08., csütörtök

Simion népszavazást írna ki az eltörölt második elnökválasztási forduló megtartásáról

George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje megválasztása esetén népszavazást írna ki arról, hogy megtartsák-e a tavalyi elnökválasztás alkotmánybíróság által eltörölt második fordulóját.

Simion népszavazást írna ki az eltörölt második elnökválasztási forduló megtartásáról
2025. május 08., csütörtök

Friedrich Merz: az illegális migráció drasztikus korlátozására van szükség

Európának közösen kell megoldania a migráció ügyét, és jobb európai szabályozásra kell törekedni – jelentette ki Friedrich Merz új német kancellár szerdán Varsóban a Donald Tusk lengyel kormányfővel tartott közös sajtókonferencián.

Friedrich Merz: az illegális migráció drasztikus korlátozására van szükség