Fotó: 123RF
A koronavírus-világjárvány miatt törölte a december 10-i hagyományos stockholmi Nobel-díjátadó ünnepséget is a Nobel Alapítvány.
2020. szeptember 22., 22:482020. szeptember 22., 22:48
2020. szeptember 22., 22:512020. szeptember 22., 22:51
„A koronavírus-járvány miatti jelenlegi körülmények azt jelentik, hogy a Nobel-díj történetében ez az év páratlan, mivel a medálokat és a diplomákat a díjazottak biztonságosan, saját hazájukban vehetik át, legnagyobb valószínűséggel a nagykövetségek vagy a díjazottak egyetemei segítségével” – közölte kedden honlapján az alapítvány. „A hagyományos Nobel-díjünnepség a Koncertteremben és a Nobel-bankett a stockholmi Városházán elmarad. Helyette televíziós díjátadó ünnepséget rendeznek a Városházáról, amely egybefonódik a világ különböző részein rendezendő ünnepségekkel. Csekély létszámú közönség lehet csak jelen” – tette hozzá az alapítvány, amely a bankettet már júliusban törölte.
Október 5. és 12. között a díjakat odaítélő intézmények a nyertesek nevét sajtótájékoztatókon jelentik be, amelyek a Nobel-díj hivatalos honlapján (nobelprize.org) és közösségi médiacsatornáin lesznek követhető. A Nobel-békedíj december 10-i átadását az oslói városháza helyett visszafogottabb formában az egyetemen rendezik meg.
1901 óta Alfred Nobel halálának napján adják át a Nobel-díjakat. A tudós feltaláló végakaratához híven a Nobel-békedíjat Oslóban, a többit – orvosi-élettani, fizikai, kémiai, irodalmi és közgazdasági – Stockholmban vehetik át a díjazottak. Utoljára 1944-ben, a második világháború idején történt meg, hogy Stockholmban nem tartottak díjátadó ünnepséget. Az 1944. évi Nobel-díjakat 1945-ben adták át. 1940-ben, 1941-ben és 1942-ben a díjakat sem ítélték oda.
A múlt heti budapesti EU-csúcson bemutatott Draghi-jelentés mellbe vágta és döntéshozásra indította az európai vezetőket – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Donald Trump megválasztott elnök csütörtökön kijelentette, hogy kormánya az orosz-ukrán háborúra fog összpontosítani.
Patthelyzet alakult ki az Európai Parlamentben (EP), miután a képviselők Ursula von der Leyen 26 biztosjelöltje közül 19-et elfogadtak, de a maradék hétről – köztük Várhelyi Olivér magyar és Roxana Mînzatu román jelöltről – nem tudtak dönteni.
Izrael a Human Rights Watch (HRW) új jelentése szerint a gázai palesztinok erőszakos tömeges kitelepítésére törekszik egy olyan szándékos és szisztematikus kampány keretében, amely háborús és emberiesség elleni bűncselekménynek minősül.
Sulyok Tamás köztársasági elnök november 15-ei hatállyal Nacsa Lőrincet, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselőjét nevezte ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának – közölte a Miniszterelnökség.
Két újabb román állampolgárt azonosítottak a két héttel ezelőtti spanyolországi áradások halálos áldozatai között – közölte csütörtök este a külügyminisztérium a spanyol hatóságoktól származó információkra hivatkozva.
Schengen-taggá válhat Románia néhány hónapon belül, de még nincs semmi kőbe vésve – figyelmeztetett Cătălin Predoiu román belügyminiszter.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök csütörtökön győzelmi ünnepséget szervezett a floridai Mar-a-Lagoban, ahol azzal büszkélkedett, hogy a republikánusok mindent megnyertek a múlt keddi választáson, amit csak lehetett.
A 2019-es tűzvész után újjáépített párizsi Notre-Dame-székesegyház december 8-tól ismét „az egész világot” fogadja.
Moszkva szerint rosszabb lenne a minszki megállapodásoknál az ukrajnai konfliktusnak a jelenlegi frontvonal mentén való befagyasztása – ezt Szergej Lavrov orosz külügyminiszter jelentette ki a Novij Mir projektnek adott nyilatkozatában.
szóljon hozzá!