Elhanyagolt külhoni románok. Egy főre leosztva csupán 20 lej jut rájuk évente
Fotó: Gecse Noémi
Diszkriminációt kiáltanak a határon túli románok szervezetei, amelyek azt sérelmezik, hogy – egy főre leosztva – a Romániában élő nemzeti kisebbségek arányaiban több pénzügyi támogatást kapnak Bukaresttől, mint a külhoni románok.
2018. október 31., 12:492018. október 31., 12:49
A Közép- és Délkelet-európai Román Szervezetek Szövetsége a parlamentnek és a kormánynak írt nyílt levélben követelte, hogy a kabinet a jövő évi költségvetésben legalább 200 millió lejt különítsen el a külhoni románok támogatására.
Az aláírók azt kifogásolják, hogy – szerintük – a nekik szánt összeg arányaiban még így is kevesebb lenne, mint amennyit a Romániában élő nem román nemzetiségű román állampolgárok kapnak Bukaresttől. Azt állítják ugyanis, hogy összesen több mint tízmillió román él külföldön, így
„Aggodalommal vesszük tudomásul a határokon túl élő románok és a romániai nemzeti kisebbségekhez tartozó román állampolgárokkal szembeni bánásmódban tapasztalható különbséget. Ez a politikai okokra visszavezethető különbségtétel nincs összhangban a többi román állampolgárral szembeni egyenlőség és diszkriminációmentesség elvével, különös tekintettel azon, 4 és 6 millió közöttire tehető lélekszámú román állampolgárra, akik az ország határain kívül élnek (beleértve a jelenlegi Moldovai Köztársaságot is)” – áll a dokumentumban.
Példaként a magyar állam által alkalmazott támogatási gyakorlatot hozzák fel, megemlítve, hogy a magyar kormány múlt heti döntése értelmében az idei évben 1,3, jövőre pedig 1,5 milliárd forinttal támogatja a nemzeti jelentőségű határon túli beruházásokat.
Románia 27 településén háztetőket rongált meg, fákat és villanypóznákat döntött ki a viharos szél pénteken – közölte az országos katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Erdélyben készülnek Románia saját gyártású harci drónjai – jelentette be a bukaresti gazdasági minisztérium.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azt mondja, Emil Hurezeanu külügyminiszterrel „nincs semmi problémája”, de a külügyminisztérium intézményével kapcsolatban vannak fenntartásai.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök pénteken kijelentette, hogy „a magyarok nem Románia ellenségei”, Victor Ponta elnökjelölt pedig „mellébeszél”, amikor azt mondja, hogy soha nem támogatná egy RMDSZ-es pénzügyminiszter kinevezését.
A kormány elsődleges prioritása jelenleg az országos helyreállítási terv (PNRR) megvalósítása, de a következő fontos lépés a közigazgatási-területi átszervezés és a közszféra reformja – jelentette ki pénteken Marcel Ciolacu kormányfő.
Crin Antonescunak kell megnyernie az elnökválasztást ahhoz, hogy Románia a történelem jó oldalán maradjon, különben zavaros időszak következhet az ország számára – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Marcel Ciolacu kormányfő több államtitkárt nevezett ki a munkaügyi, gazdasági, művelődési, közlekedésügyi, befektetési, energiaügyi, mezőgazdasági és egészségügyi minisztériumba.
Hiba volt 2023-ban kirúgni az RMDSZ-t az akkori, a maival megegyező hárompárti koalícióból – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke pénteken.
A demokráciát és a szólásszabadságot sérti a román miniszterelnök szerint, hogy az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) elrendelte egyes újságírók véleménynyilvánításainak törlését az internetes felületekről.
A kormány csütörtökön további három hónappal, 2025. június 30-ig meghosszabbította a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) díjának korlátozását – számolt be a kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Mihai Constantin kormányszóvivő.
szóljon hozzá!