Elhanyagolt külhoni románok. Egy főre leosztva csupán 20 lej jut rájuk évente
Fotó: Gecse Noémi
Diszkriminációt kiáltanak a határon túli románok szervezetei, amelyek azt sérelmezik, hogy – egy főre leosztva – a Romániában élő nemzeti kisebbségek arányaiban több pénzügyi támogatást kapnak Bukaresttől, mint a külhoni románok.
2018. október 31., 12:492018. október 31., 12:49
A Közép- és Délkelet-európai Román Szervezetek Szövetsége a parlamentnek és a kormánynak írt nyílt levélben követelte, hogy a kabinet a jövő évi költségvetésben legalább 200 millió lejt különítsen el a külhoni románok támogatására.
Az aláírók azt kifogásolják, hogy – szerintük – a nekik szánt összeg arányaiban még így is kevesebb lenne, mint amennyit a Romániában élő nem román nemzetiségű román állampolgárok kapnak Bukaresttől. Azt állítják ugyanis, hogy összesen több mint tízmillió román él külföldön, így
„Aggodalommal vesszük tudomásul a határokon túl élő románok és a romániai nemzeti kisebbségekhez tartozó román állampolgárokkal szembeni bánásmódban tapasztalható különbséget. Ez a politikai okokra visszavezethető különbségtétel nincs összhangban a többi román állampolgárral szembeni egyenlőség és diszkriminációmentesség elvével, különös tekintettel azon, 4 és 6 millió közöttire tehető lélekszámú román állampolgárra, akik az ország határain kívül élnek (beleértve a jelenlegi Moldovai Köztársaságot is)” – áll a dokumentumban.
Példaként a magyar állam által alkalmazott támogatási gyakorlatot hozzák fel, megemlítve, hogy a magyar kormány múlt heti döntése értelmében az idei évben 1,3, jövőre pedig 1,5 milliárd forinttal támogatja a nemzeti jelentőségű határon túli beruházásokat.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból.
A legfelsőbb bíróság szerdai döntése értelmében vizsgálati fogságban marad Marta Dalida Achim, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnő, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
Magánrendelőt tervez nyitni Nelu Tătaru volt egészségügyi miniszter, miután a legfelsőbb bíróság megtiltotta, hogy állami kórházakban gyakorolja a szakmáját.
Döntő házként fogadta el szerdán a szenátus a harminckét F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvénytervezetet.
Tehéntejből készült sajtot hívnak vissza a Carrefour üzletlánc boltjaiból, miután Listeria monocytogenes baktériumot találtak benne.
A gyanú mellett egyértelmű bizonyítékok vannak arra vonatkozóan, hogy George Simion, az AUR elnöke találkozott az orosz katonai hírszerzés tisztjeivel, és békés tüntetéseket, választási felvonulásokat próbált eltéríteni.
Nagyon is igazak a romániai választásokba való orosz beavatkozási kísérletekről szóló hírek – jelentette ki a Krónikának Barabás T. János elemző.
Tíz diákból hét állítja, hogy iskolai bántalmazás áldozata volt. A leggyakrabban említett ok, hogy az elkövető pénzt vagy értéktárgyakat akar szerezni. Az az elkövető, aki egy friss tanulmány szerint az esetek 94 százalékában egykor maga is áldozat volt.
Sorin Moldovan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője kedden kijelentette, hogy 2030-ban érkeznek Romániába az első amerikai F-35-ös vadászgépek, amelyek beszerzéséről aznap fogadott el törvénytervezetet a képviselőház.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
szóljon hozzá!