Az EU jóváhagyta a moldovai reformokat és az ország gazdasági növekedését támogató uniós finanszírozást
Fotó: Facebook/Guvernul Republicii Moldova
Az Európai Unió Tanácsa véglegesen jóváhagyta Moldova számára az EU-val kapcsolatos reformokat és az ország gazdasági növekedését támogató uniós eszköz legfeljebb kétmilliárd eurót kitevő támogatási keretének létrehozását – közölte az uniós tanács kedden.
2025. március 18., 14:572025. március 18., 14:57
A brüsszeli közlemény szerint a pénzügyi eszköz segíteni fog Moldovának a fő társadalmi és gazdasági reformok előmozdításában, lendületet fog adni az ország gazdaságának, és fel fogja gyorsítani az uniós csatlakozás folyamatát.
Részleteket tekintve kifejtették:
Döntő szerepet fog játszani továbbá a Moldova energiafüggetlenségét és energetikai ellenállóképességét célzó átfogó uniós stratégia megvalósításában is. A stratégia célja, hogy függetlenítse az országot az orosz energiaellátástól, és teljes mértékben integrálja az uniós energiapiacba.
A növekedési terv pénzügyi pillére keretében – amely a 2025–2027-es időszakban fog támogatást nyújtani –
A hitelek feltételei rendkívül kedvezményesek lesznek, ami hosszú törlesztési időt és kedvező kamatlábakat jelent – írták.
A kifizetésekre ugyanakkor szigorú feltételek vonatkoznak majd, és azokat a jóváhagyott reformprogramban meghatározott reformok megvalósításának függvényében lehet majd teljesíteni. A források felszabadítására – Moldova kormányának kérésére – évente kétszer kerülhet sor, miután az Európai Bizottság igazolta, hogy a reformprogramban meghatározott minden vonatkozó feltétel teljesült.
Emmanuel Macron francia államfő hétfőn elítélte a Moldovával és „demokratikus intézményeivel” szembeni „egyre gátlástalanabb orosz destabilizációs kísérleteket”, miután hivatalában fogadta moldovai kollégáját, Maia Sandut.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!