Fotó: Jakab Mónika
Az Európai Unió Tanácsa határozatot fogadott el, amely teljes egészében felfüggeszti az EU és Oroszország közötti vízumkönnyítési megállapodást – közölte az uniós tanács pénteken.
2022. szeptember 09., 12:412022. szeptember 09., 12:41
A határozat értelmében mostantól az orosz állampolgárokra az uniós vízumkódex általános szabályai vonatkoznak.
A szabályok értelmében egyebek mellett 35 euróról 80 euróra emelkedik a vízumkérelem díja, a kérelmezőknek több igazoló dokumentumot kell benyújtaniuk, meghosszabbodik a vízumkérelem elbírálásának határideje, és szigorúbbá válnak a többszöri beutazásra jogosító vízumok kiadását érintő szabályok.
A közlemény emlékeztetett: a vízumkönnyítési megállapodás kiváltságos belépést tesz lehetővé az unióba közös értékeket valló, megbízható partnerek állampolgárai számára.
„Azzal, hogy Oroszország provokáció nélkül indított és folytat indokolatlan agresszív háborút Ukrajnával szemben, és válogatás nélkül támadásokat hajt végre a polgári lakosság ellen, megrendítette a bizalmat, és lábbal tiporja a nemzetközi közösség alapvető értékeit. A döntés az orosz lépések egyenes következménye, és újabb bizonyítéka az Ukrajna és népe iránti szilárd uniós elkötelezettségnek” – fogalmazott Vít Rakusan, az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét betöltő Csehország belügyminisztere.
– írták.
Az EU és Oroszország közötti vízumkönnyítési megállapodás 2007. június 1-jén lépett hatályba azzal a céllal, hogy kölcsönösen megkönnyítse a rövid távú, azaz 180 napos időszakonként legfeljebb 90 napig tartó tartózkodásra jogosító vízumok kiadását.
Az EU az ukrajnai háború február 24-i kezdetét követő napon korlátozó intézkedéseket fogadott el Oroszországgal szemben, valamint részlegesen felfüggesztette a vízumkönnyítési megállapodást a diplomatákra, más orosz tisztviselőkre és az üzletemberekre nézve.
Leállítja a schengeni vízumok könnyített kiadását az orosz turistáknak az Európai Unió. A vízumkönnyítési megállapodás felmondása várhatóan októberben lép életbe.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
Nagy-Britannia és Franciaország megteremti annak lehetőségét, hogy szükség esetén összehangolt módon alkalmazhassa önálló nukleáris elrettentő erejét – áll a két kormány csütörtökön ismertetett új nukleáris együttműködési deklarációjában.
A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet szerdán közölte, hogy beleegyezett tíz túsz szabadon bocsátásába a gázai tűzszünet elérésére tett erőfeszítések keretében.
Az Egyesült Államok tüzérségi lövedékeket és mobil rakétatüzérségi rakétákat szállít Ukrajnának – közölte két amerikai tisztségviselő szerdán a Reuters hírügynökséggel, napokkal azután, hogy Donald
Románia új elnöke, Nicușor Dan egy politikai szerelmi háromszög középpontjában áll, mivel Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár páneurópai pártjai egyaránt udvarolnak neki, hogy csatlakozzon hozzájuk – írja a Politico.
Románia nemzetbiztonsági okok miatt kitiltotta területéről Ion Cebant, Chisinău főpolgármesterét, a Nemzeti Alternatíva Mozgalom (MAN) vezetőjét és másik két moldovai állampolgárt – erősítette meg szerdán a bukaresti külügyminisztérium.
Nem reagált érdemben a Kreml Donald Trump azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ostobaságokat mondott neki Ukrajna kapcsán.
szóljon hozzá!