Fotó: Barabás Ákos
Oroszország és az Egyesült Államok munkacsoportot hoz létre a kétoldalú kapcsolatok stabilizálására, Vlagyimir Putyin elnök pedig kész jóváhagyni a szíriai légtérben az orosz és az amerikai harci gépek közötti incidensek megelőzését célzó kétoldalú memorandum hatályának helyreállítását, ám a szíriai helyzet jelenlegi legégetőbb kérdéseiben – a vegyifegyver-incidens és Bassár el-Aszad elnök jövője ügyében – csekély előrelépés történt.
2017. április 13., 16:002017. április 13., 16:00
Mindez Szergej Lavrov orosz és Rex Tillerson amerikai külügyminiszter szerda esti moszkvai sajtótájékoztatóján hangzott el. A két vezető diplomata találkozóját megelőzően kiéleződött Oroszország és az Egyesült Államok viszonya, miután múlt héten Washington korlátozott katonai csapást rendelt el Szíria ellen, egy, állítása szerint a kormányerők által elkövetett vegyifegyver-támadás után. „Alacsony a két ország közötti bizalom szintje. A világ két vezető nukleáris hatalma között nem lehet ilyen viszony” – mondta Tillerson.
Donald Trump szerint a NATO már nem idejétmúlt szervezet
Donald Trump amerikai elnök a NATO főtitkárával, Jens Stoltenberggel tartott közös sajtótájékoztatóján a washingtoni Fehér Házban szögezte le szerdán, hogy az észak-atlanti szervezetet már nem tartja idejétmúltnak és elavultnak, korábbi álláspontjával ellentétben.
Stoltenberg egynapos látogatást tett az amerikai fővárosban, ahol – miután az arlingtoni nemzeti sírkertben megkoszorúzta az ismeretlen katona sírját – közös sajtótájékoztatót tartott az amerikai elnökkel. Ezen Trump hangsúlyozta, hogy a jövőben a NATO partnerkapcsolatainak erősítésén dolgozik majd.
Az orosz diplomácia vezetője a közös sajtótájékoztatón kijelentette: a felek megállapodtak az együttműködésben a szíriai konfliktus békés megoldásában, és egyúttal megerősítették megalkuvás nélküli elkötelezettségüket az Iszlám Állam terrorszervezet szétverése iránt. A konkrét szíriai problémák ügyében azonban a jelek szerint az öt órán át tartó, majd egy több mint kétórás Kreml-beli elnöki fogadással is megtoldott külügyminiszteri tárgyalások után sem közeledtek álláspontok.
Lavrov a vegyifegyver-ügy „objektív és elfogulatlan\" vizsgálatát követelte, igaz, kijelentette, hogy ebben az ügyben készséget tapasztalt az amerikai fél részéről is. Tillerson ezzel szemben ismételten megalapozottnak nevezte az amerikai álláspontot, amely szerint a szíriai kormányerők a múlt héten Idlíbben vegyifegyver-támadást követtek el. Nézeteltérés volt közöttük azzal kapcsolatban, hogy Oroszország beavatkozott-e az amerikai elnökválasztásba.
Eközben az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete azt mondta: az Egyesült Államok diplomáciai megoldásra törekszik Szíriában. Oroszország amúgy szerdán délután megvétózta az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) Szíriával kapcsolatos határozattervezetét.
Üdvözölte szombaton a külügyminisztérium, hogy a kínai hatóságok 2025. december 31-ig törölték a román állampolgárok vízumkötelezettségét.
Az olasz jobbközép kormány tagjai szerint összefüggés van a nőkkel szembeni erőszak erősödése és az illegális migráció között, ahogyan ezt a felsőház elnöke, Ignazio La Russa is hangsúlyozta az áldozatokra emlékezve csütörtök este.
Vasárnap 9 óráig 227 678 választópolgár szavazott külföldön a romániai elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A magyar származású Gorka Sebestényt nevezte meg terrorizmus elleni főigazgatóként és elnöki tanácsadóként Donald Trump pénteken.
Két nappal a hazai szavazókörök megnyitása előtt megkezdődött pénteken a romániai elnökválasztás a külföldi választókörzetekben.
Donald Trump választási győzelme is hozzájárult ahhoz, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának az amerikai rakéták bevetését mélyen Oroszország területén fekvő célpontok ellen.
Bulgária és Románia is előrelépett a schengeni övezetbe való csatlakozás feltételeinek teljesítésében, így januári csatlakozásuk reális célkitűzés – jelentette ki Ylva Johansson pénteken Budapesten.
Irán pénteken bejelentette, hogy új, fejlett urándúsító centrifugákat helyezett üzembe.
Schengen-tag lehet Románia január elsejétől, miután megállapodás született a témában – jelentette be pénteken Budapesten Orbán Viktor magyar és Marcel Ciolacu román miniszterelnök.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök román kollégáját, Marcel Ciolacut fogadta pénteken Budapesten.