Putyin multipoláris világrendet akar – Az elemző szerint a Nyugat is lehetne megfontoltabb az ukrán-orosz konfliktus kapcsán

Új szituáció. Románia biztonsági helyzete magas szintű, de nem kritikus kihívás előtt áll •  Fotó: function.mil.ru

Új szituáció. Románia biztonsági helyzete magas szintű, de nem kritikus kihívás előtt áll

Fotó: function.mil.ru

Tovább romlott a biztonsági helyzet Európában annak nyomán, hogy Moszkva a szakadár ukrajnai területek önállóságának elismeréséről döntött – szögezte le a Krónikának nyilatkozva Barabás T. János, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet elemzője. A kolozsvári születésű szakértő – aki korábban diplomataként is tevékenykedett, és a bukaresti, illetve a chişinăui nagykövetségen is dolgozott, így jól ismeri a posztszovjet térséget – rámutatott: Vlagyimir Putyin ismét többpólusú világrendet akar, amelyben Oroszországnak kiemelt szerep jut.

Balogh Levente

2022. február 23., 19:202022. február 23., 19:20

2022. február 23., 22:162022. február 23., 22:16

– Romlott-e a biztonsági helyzet a térségben, illetve Romániában annak nyomán, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a szakadár Donyeck és Luhanszk elismeréséről döntött, és orosz csapatokat küldött a két régióba?

– Összességében tovább romlott az európai biztonsági, politikai helyzet, és elsősorban Oroszország gazdasága jelentős veszteségeket szenved. A mostani donbaszi orosz bevonulás ellentmond az Oroszország, Ukrajna és az EBESZ által 2014-ben aláírt Minszki Jegyzőkönyvnek, amely a donyecki és luhanszki polgárháború után tűzszüneti vonalat határozott meg, Ukrajna decentralizálásáról és demilitarizálásról nyitott párbeszédet, tárgyalásokat írt elő, és a feszültségeket helyhatósági választásokkal tervezte csillapítani. Ezt a megállapodást vette alapul a francia–brit–német közvetítésű Normandiai Formátumú tárgyalássorozat, de előrelépést az ukrajnai válság megoldásában nem értek el.

Idézet
Ezen diplomáciai erőfeszítésekről való lemondás egy sor veszélyes és ismeretlen kimenetelű folyamatot indíthat el. Gazdasági problémák, migráció, katonai összecsapások veszélye, a nemzetközi kapcsolatok sérülése, a kisebbségek helyzetének romlása – de mindez inkább csak Kelet-Európában várható.

Románia és Magyarország főleg gazdasági kihívások elé néz, de összességében a biztonsági helyzet ezen romlása nem kedvez senkinek. Románia gázszükségletének egyharmadát kapja orosz forrásból, és jelentősebb orosz tőke van a román alumínium- és színesfém-iparban, a petrolkémiában – mindezen vállalkozások teljesítménye zavart szenvedhet, de nem érinti Románia működőképességét, vitális érdekeit. Románia biztonsági helyzete magas szintű, de nem kritikus kihívás előtt áll, mert a Nyugat és Kelet közötti európai hibrid háborúban fontos regionális tényező.

A katonai forgatókönyvekben szerepel egy esetleges Odessza elleni orosz támadás, amelynek mellékes hadszíntere lehet a tengeri felségvizek, a Duna-delta, Konstanca, a szakadár Transznisztria térsége. A román fél azt is számításba veszi, hogy egy esetleges Ukrajna elleni orosz támadást Kijev Transznisztrián torol meg, ami összetett és potenciálisan veszélyes regionális következményekkel járna. Ezen utóbbi forgatókönyveknek kevés a valószínűsége, mert egy NATO–orosz konvencionális háború, legalábbis számomra abszurdum, nem lennének győztesek.

– Van arra esély, hogy továbbmegy, és tényleg lerohanja Ukrajna egyéb területeit is?

– Az orosz katonai doktrína, amelyet a Krím 2014-es annektálása után újítottak meg, előírja, hogy

Idézet
Oroszország csak akkor támad, ha a következő feltételek mind teljesítve vannak: nagy erőfölény, váratlan/meglepetésszerű támadás, alacsony várható emberi veszteségek, a belföldi közvélemény masszív támogatása, pontosan megfogalmazott célok és kivonulási stratégia, minimális gazdasági veszteségek, magas politikai előnyök.

Meglátásomban egy Ukrajna elleni totális háború esetében ezek a feltételek jelenleg nem teljesíthetőek. Gondoljunk csak arra, hogy Oroszországnak a meglévő nyugati szankciók miatt csupán pár százalékos éves gazdasági növekedése volt az elmúlt évtizedben, ami tovább fokozza technológiai, gazdaság lemaradását fő vetélytársaitól. A nagy orosz energia- és bányászati cégek nyugati tőzsdéken dollárban vannak jegyezve, sőt vannak olyan vállalatok, mint az uránbányászatban, amelyeknek székhelye is Nyugaton van.

A jelenleg zajló donbaszi orosz katonai bevonulás hatására megrendült a nyugati bizalom az orosz gazdasággal szemben, így zuhanórepülésben van a moszkvai tőzsde, és az orosz kormányzat a napokban elhalasztotta az esedékes kötvénykibocsátást, vagyis külföldi hitelből nem tudja finanszírozni magát. Az orosz high-tech fegyverrendszerek tajvani és dél-koreai mikrochipeket használnak, a connected World (összekapcsolt Világ) nemzetközi gazdasága már gyorsan és brutálisan reagál bármely nagyobb problémára.

Az ellenvélemény ugyanakkor az lehet, hogy Oroszország a Nyugatnál nagyobb nehézségeket is kibír, de ebben az esetben a Kreml várhatóan óvatos lesz, és előbb az eddigi károkat méri fel. Az inváziót azonban nem lehet kizárni, előfordulhat, hogy egyre nagyobb az esélye. Hogy mi lesz, azt csak Vlagyimir Putyin orosz elnök tudja.

•  Fotó: magyaridok.hu Galéria

Fotó: magyaridok.hu



– Veszélyben lehetnek-e NATO-tagállamok, különös tekintettel a balti államokra, amelyeket a Suwalki-korridor elfoglalásával elszigetelnének a szövetség többi részétől?

– Egy háború a két katonai blokk között alacsony valószínűségű, de nem kizárható. A mostani konfrontációk hibridek, vagyis egyszerre gazdasági, politikai, információs, propaganda-, katonai, titkosszolgálati eszközöket használnak.

Idézet
A konfrontáció a Nyugat és a Kelet között tovább fog bonyolódni, de kevésbé katonai eszközökkel – hiszen egy háborúnak nem lennének győztesei. Sajnos egy háború kirobbanhat akár véletlenül is, például az elektronikus felderítés hibái miatt.

– Mennyire felkészült Románia egy esetleges katonai konfliktusban való részvételre? Milyen mértékben lehetne mozgósítani az ország lakosságát? Milyen gazdasági hatásokkal járhat Romániában a jelenlegi helyzet? Várható az energiahordozók, elsősorban a földgáz árának további növekedése, esetleg a gázszállítás leállása? Milyen hatással lenne jelentős létszámú menekült tartós itt-tartózkodása?

– Románia a NATO-sztenderdek szerint megfelelően felkészült egy esetleges katonai konfliktus első fázisára, bár egy Oroszországgal való háború abszurd gondolat már csak a NATO-tagság miatt is. Romániában 3 katonai repülőtér, egy rakétaelhárító egység, kiberhadviselési központ, gyors reagálású dandár és parancsnokság is működik NATO-színekben. A közös védelmi szövetséghez tartozó Magyarország és Románia légvédelme integrált, akárcsak egy sor biztonsági tevékenységünk is, egy csónakban evezünk.

A kelet-európai biztonsági helyzet ingadozásai gyorsan és erőteljesen csapódnak le a román kormányzaton, ennek függvényében is kiemelten figyeli a budapesti politikát – hasznosak lehetnének bizalomerősítő lépések. Egy hagyományos háború pár napos intenzív légi- és kiberháborúval kezdődne, Romániának olyan komoly képességei vannak ezeken a területeken, amelyek lehetővé teszik a NATO-segítség időben való megérkezését. Éppenséggel a nagy várható károk miatt kevés a valószínűsége, hogy Oroszország hosszú távon vállalna gazdasági konfrontációt, így a gázkereskedelemben is. Ugyanakkor tudnunk kell, hogy a biztonsági feszültségek további eszkalálódása kiszámíthatatlan gazdasági, migrációs hatással lenne. Fel kell tenni a kérdést: az orosz stratégák a nemzetközi gazdaság, politika kiszámíthatatlanságát keresik?

– Ön szerint mi lehet Putyin célja az ukrajnai konfliktussal?

– Ezt csak ő tudja, mi csupán spekulálhatunk. A jelenlegi helyzet alapján szerintem az erőteljes fellépéssel főleg a NATO európai tagállamait szeretné elrettenteni a NATO további keleti terjeszkedésétől és befolyásszerzésétől, egy imperialista-nacionalista ideológiát igyekszik erősíteni otthon, előre lépne egy multipoláris világrend kialakításában. Mindennek a sikere igen kétséges, hiszen a nyugati demokráciák válság idején zárják soraikat, Oroszország nem tud életszínvonalban a nyugatitól különböző valós alternatívát felmutatni a kelet-európaiak számára, a nyitott világgazdaságban érdekelt Kína pedig nem támogat komolyabb konfrontációt. Ugyanakkor a Nyugat is lehetne megfontoltabb, így az utóbbi években olyan fegyverzetet, például rakétákat vonultatott fel a Balti- és Fekete-tenger térségében, amelyek Oroszország belső részeit is elérik. Ideje leülni és komolyan tárgyalni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 19., szombat

Ferenc pápa jelen kíván lenni húsvét vasárnap az Urbi et Orbi áldáson

A szentszéki sajtóközpont bejelentette, hogy Ferenc pápa húsvét vasárnap jelen kíván lenni a Szent Péter téren az ünnepi misét követő Urbi et Orbi áldáson. Ferenc pápa virágvasárnap jelent meg a Szent Péter téren rövid időre.

Ferenc pápa jelen kíván lenni húsvét vasárnap az Urbi et Orbi áldáson
2025. április 19., szombat

Vlagyimir Putyin váratlanul tűzszünetet hirdetett Ukrajnában

Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.

Vlagyimir Putyin váratlanul tűzszünetet hirdetett Ukrajnában
2025. április 18., péntek

Donald Trumpot követve szakít a gender-nyelvhasználattal a NATO

A NATO adminisztratív területein a Politico című brüsszeli lap információi szerint megkezdődött az eddigi „gender-inkluzív” nyelvhasználat helyett a hagyományos megszólítások, terminológiák visszaállítása.

Donald Trumpot követve szakít a gender-nyelvhasználattal a NATO
2025. április 18., péntek

Ferenc pápa nagypénteken: az egoizmusnak nagyobb a súlya, mint a keresztnek

Jézus keresztútjával a mai világban is naponta szembetalálkozunk Ferenc pápa meditációi szerint, amelyek szövegét a római Colosseumnál felelevenedő stációkon olvassák fel péntek este.

Ferenc pápa nagypénteken: az egoizmusnak nagyobb a súlya, mint a keresztnek
2025. április 18., péntek

„Oké, ennyi volt?!” Trump megunhatja az elhúzódó ukrajnai béketárgyalásokat – Reagált az elnök is

Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, „akkor azt hiszem, az elnök (Donald Trump) valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt” – közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter.

„Oké, ennyi volt?!” Trump megunhatja az elhúzódó ukrajnai béketárgyalásokat – Reagált az elnök is
2025. április 18., péntek

Trump az európai bevándorláspolitikát bírálta, miután Melonival egyeztetett

Donald Trump amerikai elnök „okos” hozzáállást sürgetett Európában a bevándorláshoz csütörtökön Washingtonban a Georgia Meloni olasz miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után tartott sajtóeseményen.

Trump az európai bevándorláspolitikát bírálta, miután Melonival egyeztetett
2025. április 18., péntek

Elutasította a Hamász terrorszervezet az izraeli fegyverszüneti javaslatot

A Hamász egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint elutasította a hét elején benyújtott izraeli tűzszüneti javaslatot, és helyette egy „átfogó” javaslatot kért a háború befejezésére.

Elutasította a Hamász terrorszervezet az izraeli fegyverszüneti javaslatot
2025. április 18., péntek

Trump: közelebb vagyunk az ukrajnai fegyverszüneti megállapodáshoz, Washington Moszkvával és az európaiakkal is egyeztetett

Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.

Trump: közelebb vagyunk az ukrajnai fegyverszüneti megállapodáshoz, Washington Moszkvával és az európaiakkal is egyeztetett
2025. április 18., péntek

Ketten meghaltak, amikor egy ámokfutó lövöldözni kezdett egy floridai egyetemen

Egy fiatal férfi csütörtökön két embert megölt, négy másikat pedig megsebesített a Floridai Állami Egyetemen, mielőtt a rendőrök lelőtték és kórházba szállították – közölték a hatóságok.

Ketten meghaltak, amikor egy ámokfutó lövöldözni kezdett egy floridai egyetemen
2025. április 17., csütörtök

Megérkeztek Rómába a harangok, Ferenc pápa üzent a híveknek

Az egyházat és az emberiséget térfélválasztásra szólított fel a félelemmel és igazságtalansággal teli világban Ferenc pápa nagycsütörtöki homíliájában, amelyet a Szent Péter-bazilikában bemutatott krizmaszentelő misén olvastak fel.

Megérkeztek Rómába a harangok, Ferenc pápa üzent a híveknek