2012. február 09., 12:242012. február 09., 12:24
„A kormányzat azt szeretné elérni, hogy a lakosság Kim Dzsong Unban a nagy vezető, Kim Ir Szen megtestesülését lássa – magyarázta Kvang In, a North Korea Strategy Center nevű szöuli kutató központ illetékese. – Felhizlalták és alaposan kioktatták, talán még plasztikai műtétet is végeztek rajta”.
Az eredmény: az örökös olyan, mintha nagyapjának a másolata lenne. Ugyanúgy üti össze a tenyerét, amikor tapsol, ugyanúgy hátrahúzott vállal és előretolt pocakkal jár, ugyanúgy simára borotválja arcát.
Nyilvánvaló, hogy jól olajozott gépezet dolgozik az új vezető arculatának kialakításán. Az a stratégia, hogy Kimmel nagyapja személyiségét vétetik fel, illetve dinasztikus utódlásának igazolására és megerősítésére a Nagy Vezér iránti nosztalgiát használják fel, nemcsak a fiatal vezető saját történetének rövidségét érzékelteti, hanem nagyapjának és apjának az ő vezetésére vetülő hosszú árnyékát is.
Mindez az észak-koreai nomenklatúra egyfajta kétségbeesett erőfeszítésének jele is: a vezetés tagjai tudják, hogy saját kivételezett helyzetük megőrzése a Kim-dinasztia fennmaradásától függ. Egyelőre mindenki lázasan találgatja, milyen típusú vezető lesz a fiatal Kim – névleges csupán, vagy egy új Kim Ir Szen, esetleg egy észak-koreai Teng Hsziao-ping (Deng Xiaoping), aki a kínai vezetőhöz hasonlóan megreformálja az országot?
A közbülső dinasztiatag, Kim Dzsong Il a propaganda mestere volt, és több filmet is rendezett. Utolsó műve talán éppen az, hogy megrendezte Kim Dzsong Un utódlását úgy, hogy fia az ő politikáját, de nagyapja arcát örökölje. Ő maga jól tudta, hogy ezt a szerepet sohasem alakíthatja. Dél-koreaiak, akik találkoztak vele, elmondták: láthatóan tisztában volt azzal, hogy jelentéktelen figuráját sokan utálják Északon (egyszer „csúnya törpének” nevezte magát).
Az észak-koreai állami média ismételten hangsúlyozza, hogy Kim Dzsong Un folytatni fogja apja úgynevezett szongun - \"a katonáké az elsőbbség\" - politikáját, vagyis az erőforrások elosztásánál előnyben részesíti a katonaság igényeit az. Az apa szemében ez volt a belső egység megőrzésének kulcsa, és most minden bizonnyal az marad a fiúnál is.
Ám Kim Dzsong Il 17 éves uralmát áradások, szárazság, éhínség és az atomfegyverkezési programjára válaszoló mind keményebb nemzetközi szankciók tették emlékezetessé. A nyilvánosság előtt gyakran tűnt komornak és magányosnak. A talpnyaló tábornokok tiszteletteljes távolságot tartottak tőle. Az egyszerű észak-koreaiak közül sokan nem is hallották beszélni.
Kim Dzsong Un magabiztos fellépése viszont nagyapjáéra emlékeztet, akit az észak-koreai tankönyvekben és falfestményeken gyakran ábrázolnak gyerekek és munkások körében. Szélesen mosolyog, levest kóstol egy iskolai konyhában, belekarol a munkásokba, felmászik egy harckocsira a katonákhoz, átöleli a fiatal pilótákat, akik könnyek között vetik magukat kebelére, és közelebb húzza magához a veterán tábornokokat, hogy tanácsokat adjon nekik.
Kim Dzsong Unnak, akiről úgy tudni, hogy 20-as éveinek második felében jár, számolnia kell befolyásos nagybátyjával, Dzsang Szong Tekkel, akit mentorának tartanak. A fiatal vezetőnek Kim Dzsong Nam személyében van egy féltestvére is, aki félig-meddig száműzetésben él Kínában, és ott rendszeresen nyilatkozik az Észak-Korea esküdt ellenségének számító Japánból érkező újságíróknak, nem egyszer Kim Dzsong Un uralmának bukását jósolva. Sokan azt feltételezik, hogy a féltestvért Kína és talán egyes phenjani tábornokok is védelmezik, mivel egyfajta biztosítékot látnak benne arra az esetre, ha a Peking által hivatalosan támogatott Kim Dzsong Unnal az utódlás végsül is rosszul alakulna.
Egyes dél-koreai elemzők szerint Kim Dzsong Un már apja halála előtt szilárdan megalapozta utódlását, mások úgy vélik, hogy csak névleges hatalma van.
További szakértők szerint ha egyáltalán valakit, akkor az új vezető néhai nagyapját és apját képviseli. A sztálinista-konfuciánus dinasztiában, amelyet az utóbbiak hoztak létre, az uralkodás \"isteni jogát\" a Kim Ir Szennel való vérségi kapcsolatra alapozzák. Így Kim Dzsong Un vezetői legitimitását kockáztatná, ha megpróbálná elvetni apja politikáját és radikális változások bevezetésével kísérletezne.
Ugyanez érvényes az észak-koreai elitre, amely szintén a Kim családdal való kapcsolatainak köszönheti pozícióját.
„Mintha a nagyapa DNS-e átugrotta volna az apát, és egyenesen az unokához került volna - jegyezte meg Li Jun Keol észak-koreai biológus, aki 2006-ban szökött át Dél-Koreába, és ott ma egy Észak-Koreát elemző magáncéget irányít. – Így most olyan új vezető van, aki pont úgy néz ki, mint a nagypapája - de azt még nem tudni, mit változtat ez a dolgokon Észak – Koreában.”
Mihamarabb állítsák elő és vonják felelősségre a palágykomoróci görögkatolikus templom megrongálóit, szólította fel az illetékeseket közös nyilatkozatban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ).
Romániát súlyosan érintheti az Európai Bizottság által benyújtott új többéves költségvetési javaslat – figyelmeztet Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament főtárgyalója.
A Kreml ismét nukleáris megtorlással fenyegette meg a Nyugatot azon hírek kapcsán amelyek szerint Ukrajna nyugati nagy hatótávolságú fegyvereket kaphat, amelyeket Oroszország elleni támadásokhoz használhat.
Felgyújtottak egy templomot Kárpátalján, az oldalára pedig azt írták: „késhegyre a magyarokat” – számolt be az újabb magyarellenes támadásról Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön a Facebook-oldalán.
Izrael szerdán erőteljes csapások sorozatát hajtotta végre a szíriai főváros, Damaszkusz ellen, fokozva ezzel a hadjáratot, amelyről azt állítja, hogy az ország drúz lakosságát támogatja.
Csütörtökre virradóra több oroszországi régiót is ukrán drónok vettek célba, az ukrán hadsereg szélesebb körű dróntámadást indított Oroszország nyugati régiói, köztük Moszkva ellen – jelentették orosz médiaforrások és tisztségviselők.
Az Európai Bizottság a 2028–2034 közötti időszakra 2000 milliárd eurós hosszú távú uniós költségvetést (MFF) javasol, amely megfelel a kontinens ambícióinak, szembenéz Európa kihívásaival és erősíti a függetlenségét – jelentette be Ursula von der Leyen.
Hatalmas tűz ütött ki a Tomorrowland fesztiválon Belgiumban. A tűzesetről készült videók és fotók elárasztották a közösségi média felületeket.
Az izraeli hadsereg új katonai folyosót alakít ki Hán-Júniszban, a Gázai övezet déli részén.
Donald Trump szerint vámok mellett egyéb szankciók is lehetségesek Oroszországgal szemben, amennyiben 50 napon belül nincs előrelépés az ukrajnai háború lezárásához vezető békefolyamatban.