Orwelli világ Amerikában

Fenekestül felforgatta a világot Edward Snowden, a CIA és az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) egyik volt alkalmazottja azáltal, hogy a közelmúltban feltárta: az Egyesült Államok nemcsak saját polgárai, de egyebek között az EU polgárai után is kémkedik.

Krónika

2013. június 18., 14:172013. június 18., 14:17

Miközben egyre több információ kerül napvilágra a titkos adatgyűjtésről, Washington nemzetbiztonsági okokra hivatkozik.

Az amerikai ügyvezető igazságügyi miniszter és a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatója 2004. május 12-én kilátásba helyezte lemondását, ami arra késztette George W. Bush elnököt, hogy leállíttassa az általuk törvénytelennek vélt, az Egyesült Államok területére is kiterjedő STELLARWIND (Csillagszél) fedőnevű titkos információgyűjtést. Az incidensről a The Washington Post számolt be az elektronikus hírszerzésre szakosodott Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) működésének struktúrájába és jogi hátterébe betekintést engedő cikkében.

Amerika és az amerikaiak először akkor kerültek az 1952-ben külföldi „célpontok\" megfigyelésére létrehozott NSA látókörébe. Az ügynökség STELLARWIND gyűjtőnéven négy megfigyelési programot folytatott. Kettő közülük a kommunikációs adatforgalom metaadataira (az adatokról szóló adatokra) összpontosított, vagyis az elektronikus kommunikáció idejére, helyére, eszközeire és résztvevőire, nem pedig annak tartalmára. A MAINWAY program keretében a telefonhívásokat a MARINA fedőnéven pedig az internetes forgalmat figyelték meg. A másik két, sokkal kisebb volumenű megfigyelést, amely az adatforgalom tartalmára vonatkozott, a telefonbeszélgetések lehallgatása esetében a NUCLEON, az internetes tevékenység nyomon követése esetében pedig a PRISM elnevezéssel illették. Ez utóbbi létezését leplezte le Edward Snowden, a CIA volt alkalmazottja és az NSA bedolgozója kiszivárogtatása nyomán június 6-án a The Guardian és a The Washington Post.

A május 20. óta Hongkongban tartózkodó, a PRISM kódnevű titkos adatgyűjtés 29 éves leleplezője által feltárt információk az Egyesült Államokban újabb társadalmi vitát robbantottak ki arról, hol húzódnak a titkos megfigyelés határai egy nyitott társadalomban, külföldön pedig tiltakozásokat váltott ki az amerikai kémszervek tevékenysége. Snowden ugyanis dokumentumokat másolt le és adott át a sajtónak arról, hogy a titokban folytatott program keretében Washington évek óta amerikaiak és külföldiek millióinak internetes és mobiltelefonos kommunikációjához fér hozzá.

A kiszivárogtató szerint a szolgáltatók közreműködésével az NSA telefonbeszélgetésekbe, e-mailekbe és a közösségi médiában megjelent személyes információkba lát bele. A telefonbeszélgetésekről azt tudhatja, ki mikor kit és milyen telefonszámról hívott. Ismerheti a hívott fél számát és a tartózkodási helyét is, de azt nem, hogy a beszélgetésben mi hangzott el. (Az egyelőre nem világos, hogy az ügynökség az SMS-eket láthatja-e.) Tartalmi akadályok az e-mailek és a közösségi média esetében már nincsenek: ha minden igaz, az NSA évek óta gyakorlatilag mindenféle korlátozás nélkül belenézhet a fiókokba, láthatja a regisztrációs adatokat és csevegések szövegét, de tudhatja azt is, ki mikor milyen IP-címről jelentkezett be.

A polémia alapvetően a PRISM program és a telefonos híváslisták megfigyelése körül bontakozott ki. A Bush-kormányzat a 2001. szeptember 11-ei terrortámadások nyomán elfogadott, úgynevezett Patriot törvény alapján kezdte el a telekommunikációs társaságok metaadatainak regisztrálását – a cégek önkéntes beleegyezése alapján. Az NSA főellenőrének egy 2009-es jelentése szerint az ügynökség fizetett is a telefontársaságoknak az „együttműködő partnerségért\".

A The New York Times 2005 decemberében leplezte le, hogy a titkosszolgálatok bírósági végzés nélkül figyelik meg a híváslistákat. A megdöbbent telefontársaságok ekkor azt kérték az NSA-től, hogy törvényszéki utasítással kötelezzék őket az adatszolgáltatásra. A telefonos híváslistákkal kapcsolatban a bíróság 2006. március 24-án változtatta meg álláspontját a Patriot törvény 215 cikkével kapcsolatban, kiterjesztve annak értelmezését. A vonatkozó jogszabály értelmében az FBI kényszeríthette az amerikai telefontársaságokat a terrorizmussal kapcsolatos „üzleti nyilvántartásuk\" kiszolgáltatására, az innen származó adatokat pedig bizonyos feltételekkel az NSA rendelkezésére bocsáthatta. A bíróság 2006-ban úgy határozott, hogy a megfigyelés korlátozás nélkül kiterjedhet a cégek telefonhívásokra vonatkozó teljes adatbázisára. A testület háromhavonta újítja meg az erre vonatkozó engedélyt. Az igazságügyi minisztérium ügyvezetője, aki a STELLARWIND miatt akkor le akart mondani, az a James B. Comey volt, akit idén Barack Obama jelölt az FBI élére. A nyomozóiroda élén jelenleg is Robert S. Mueller áll, aki 2004-ben Comeyval együtt kívánta bejelenteni a távozását.

Egyébként a The Guardian keddi számában arról cikkezett, hogy a brit kormány kommunikációs figyelőszolgálata (GCHQ) a húsz vezető, fejlett és felzárkózó gazdasági hatalom (G20) két magas szintű londoni értekezletén is lehallgatta a résztvevők elektronikus és telefonos adatforgalmát. A vezető baloldali brit napilap írása szerint ez az értesülés is Snowdentől származik.

A most megszellőztetett információk szerint az amerikai NSA profilja szerint működő brit GCHQ 2009 áprilisában a londoni G20-csúcstalálkozó, 2009 szeptemberében pedig a pénzügyminiszteri értekezlet résztvevőinek kommunikációját figyelte. A figyelőszolgálat „feltörte\" a delegátusok számítógépeit, illetve BlackBerry okostelefonjait is, rálátást nyerve így e-mail forgalmukra. Az NSA Angliában dolgozó szakértőinek közreműködésével kísérlet történt Dmitrij Medvegyev akkori orosz elnök Moszkvával folytatott műholdas telefonbeszélgetéseinek lehallgatására is.

A The Guardian éppen a világ nyolc vezető ipari hatalmának (G8) tegnap kezdődött észak-írországi csúcstalálkozójára időzítette az újabb információk közzétételét. Különben az NSA azt állítja: több tucat potenciális terrorcselekményt akadályozott meg, vagy segített megakadályozni az adatforgalom megfigyelése. Múlt heti szenátusi meghallgatásán Keith Alexander tábornok, a szolgálat igazgatója helyesnek és törvényesnek nevezte az adatokba való titkos betekintést. Közben viszont a legtöbben úgy látják: az amerikai elektronikus megfigyelési gyakorlat nem más, mint George Orwell 1949-ben megjelent, 1984 című regényének története – immár átírva a mindennapi valóságba.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Izraeli cég szállíthatja Románia számára a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszereket

Románia a Rafael Advanced Defence Systems-t választotta ki a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek szállítására – számolt be a Jiszráel Hajom című lap hétfőn.

Izraeli cég szállíthatja Románia számára a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszereket
2025. július 01., kedd

Az EU és Ukrajna kereskedelmi kapcsolatokról szóló, a mezőgazdaságot is érintő elvi megállapodásra jutott

Az EU és Ukrajna elvi megállapodásra jutott a köztük érvényben lévő társulási megállapodás kereskedelemliberalizációs rendelkezéseinek felülvizsgálatáról.

Az EU és Ukrajna kereskedelmi kapcsolatokról szóló, a mezőgazdaságot is érintő elvi megállapodásra jutott
2025. június 30., hétfő

Hét kutyát mentettek ki a pénzügyőrök egy román furgon forró rakteréből

Hét kutya – hat kölyök és egy felnőtt tacskó – került életveszélybe egy furgon zárt rakterében víz és levegő nélkül a nyári hőségben.

Hét kutyát mentettek ki a pénzügyőrök egy román furgon forró rakteréből
2025. június 29., vasárnap

Trump levélben „vámolja meg” kereskedelmi partnereit

Donald Trump amerikai elnök a kereskedelmi megállapodások megkötésére korábban szabott július 9-i határidő előtt levélben szándékozik tájékoztatni az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit a további üzleti kapcsolatok feltételeiről.

Trump levélben „vámolja meg” kereskedelmi partnereit
2025. június 29., vasárnap

Budapest Büszkeség: szeretet, szabadság, feljelentés és ellenzéki „egyesülés” a betiltott Pride-on

A szeretetről, a szabadságról és a sokszínűségről beszéltek többek között a Budapest Büszkeség elnevezésű rendezvény szónokai szombaton, miközben a Mi Hazánk Mozgalom bejelentette, feljelenti a rendőrséget.

Budapest Büszkeség: szeretet, szabadság, feljelentés és ellenzéki „egyesülés” a betiltott Pride-on
2025. június 28., szombat

Erdő Péter aranymiséjét ünnepelték a Szent István-bazilikában

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek hálaadó aranymisét mutatott be pappá szentelése 50. évfordulója alkalmából szombaton a budapesti Szent István-bazilikában. Úgy fogalmazott: továbbra is „missziós hivatásunk van” Magyarországon.

Erdő Péter aranymiséjét ünnepelték a Szent István-bazilikában
2025. június 27., péntek

Putyin: Oroszország kész tovább tárgyalni Ukrajnával

Oroszország kész egy újabb tárgyalási fordulót tartani Ukrajnával, esetleg Isztambulban, bár a tárgyalás helyében és időpontjában még meg kell állapodni – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz államfő Minszkben pénteken újságíróknak nyilatkozva.

Putyin: Oroszország kész tovább tárgyalni Ukrajnával
2025. június 27., péntek

Elfogtak egy csalás miatt körözött székely férfit Budapesten

Elfogtak egy csalás miatt körözött székelyföldi férfit Budapesten – közölte a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) pénteken a police.hu oldalon.

Elfogtak egy csalás miatt körözött székely férfit Budapesten
2025. június 27., péntek

Nicușor Dan Brüsszelben: le kell nyelni a keserű pirulát

Péntek hajnali brüsszeli sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy a román gazdaság néhány éve „egy helyben toporog”, és szükség van a fellendítésére.

Nicușor Dan Brüsszelben: le kell nyelni a keserű pirulát
2025. június 27., péntek

Von der Leyen szerint Ukrajna kiérdemelte az uniós csatlakozást, Orbán ezt „zárójelbe teszi”

Az Európai Bizottság támogatja az ukrán csatlakozási tárgyalások első fejezetének megnyitását; Ukrajna teljesítette a feladatát, így most rajtunk a sor – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke.

Von der Leyen szerint Ukrajna kiérdemelte az uniós csatlakozást, Orbán ezt „zárójelbe teszi”