Nincs győzelmi mámor Kínában: a nyugati világ hazatelepítheti bizonyos alapvető cikkek termelését

Óvatosak. Kína kilábalóban a járványból, de még nem oldották fel az összes korlátozást •  Fotó: Agerpres/Epa/Stringer

Óvatosak. Kína kilábalóban a járványból, de még nem oldották fel az összes korlátozást

Fotó: Agerpres/Epa/Stringer

Túl van-e Kína a járványon, milyen most a mindennapos élet Vuhanban? Mit kellene Európának követnie a kínai járványhelyzet kezeléséből, és mi az, amit semmiképpen sem? Lépéselőnybe kerülhet-e gazdasági téren Kína a járványhelyzettel nehezen megbirkózó Egyesült Államokkal szemben? Salát Gergely, a legismertebb magyarországi Kína-szakértő nyilatkozott a Krónikának.

Pataky István

2020. április 01., 17:152020. április 01., 17:15

2020. április 01., 17:212020. április 01., 17:21

Kína a járvány első hullámán van túl, és nem tudni, hogy lesz-e második hullám – mondta el a Krónikának Salát Gergely Kína-szakértő. „Erre van esély, ezért a kínaiak minden korlátozást csak nagyon körültekintően és fokozatosan oldanak fel. Szó sincs győzelmi mámorról, általános felszabadulásérzésről, utcákon ünneplő tömegekről. A kulcsszó most az óvatosság. Ha valahol hirtelen megszaporodnának az esetek, azonnal újra tudják indítani azokat a mechanizmusokat, amelyeket az első hullám alatt kiépítettek” – mondta Salát Gergely. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanszékvezetője arról is beszámolt, hogy

a legtöbb városban az élet lassan visszatér a régi kerékvágásba, de mindenki továbbra is maszkot visel, közösségi események nincsenek, rendszeresek az ellenőrzések, például a kötelező lázmérések.

A tömegközlekedés használatakor az előírt mobilapplikációval igazolni kell, hogy az ember nem tartozik a veszélyeztetett csoportba – például nem járt az elmúlt időszakban járványügyi gócpontban –, és az iskolák is csak néhány tartományban nyitottak ki.

Vuhan még „zárva van”

A Kína-szakértő külön történetnek nevezte Vuhant, ahol a boltok többsége még zárva van, az úttorlaszokat nem bontották el, és a metró is csak szombaton kezdett járni. Szintén a hétvégén futott be a városba az első vonat, vagyis be már lehet menni, de ki még nem, a várost április 8-ig senki se hagyhatja el.

Salát Gergely követendő példaként említette a rendkívül szigorú kínai kijárási korlátozásokat, a tömeges tesztelést, illetve a fertőzöttek és fertőzésgyanús személyek elkülönítését. Mint mondta, a kínaiak az elején sokat bénáztak, hiszen

egy teljesen új helyzettel kellett megküzdeniük, fogalmuk sem volt, mivel állnak szemben, és természetesen megfelelő felszerelésük sem volt. Ez rengeteg tragédiát okozott. Menet közben azonban kialakultak azok a protokollok, amelyekből mi is tanulhatunk.

„Az egyik oldalról rendkívül szigorú – és a lakosság által nagyon komolyan vett – kijárási korlátozásokat vezettek be. Két hónapig gyakorlatilag Kína komplett városi lakossága a lakásába zárva élt. Ez 760 millió embert jelent. A másik oldalról az embereket folyamatosan szűrték, ha valaki lement a boltba, ki- és belépéskor már a kapuban megmérték a lázát, de az otthonokban is rendszeresen mérni és jelenteni kellett a testhőmérsékletet” – tájékoztatta lapunkat az egyetemi oktató. Fontosnak tartotta kiemelni, hogy Kínában minden mozgást regisztráltak, vagyis egy új fertőzött elmúlt hetekbeli érintkezéseit azonnal fel tudták tárni.

Lenyomozás és elkülönítés

Csak Vuhanban 1800 „lenyomozócsoportot” hoztak létre egyenként öt-tíz fővel, s ha megjelent a rendszerben egy új beteg, egy ilyen csoport volt ráállítva arra, hogy azonosítson mindenkit, akivel az illető az elmúlt két hétben találkozhatott. Ha felmerült valakinél a fertőzés gyanúja – például kapcsolatba került egy fertőzöttel –, azt azonnal elkülönítették ideiglenes karanténközpontokban, hogy a saját családját se tudja megfertőzni. A fertőzötteket tüneteik alapján szétválasztották súlyos és enyhe esetekre, a súlyosak kerültek a „rendes” kórházakba, a többiek a csak alapfelszereléssel ellátott ideiglenesekbe, ahol csak pár ápoló és orvos felügyelte őket, így az enyhe esetek nem terhelték az intenzív ellátással is foglalkozó rendszert.

Idézet
Ennek a néhány hét alatt kialakuló összehangolt kezelésmódnak köszönhetően egy idő után a vírusnak nemigen volt hova terjednie. Kiemelendő még a kínaiak elképesztő fegyelmezettsége, szervezettsége, illetve a nagyszámú önkéntes alkalmazása”

– nyomatékosította Salát.

A szakértő ugyanakkor negatív példaként említette a fertőzésgyanús személyek megbélyegzését, például sok helyen azoknak, akik a lezárás előtt Vuhanban jártak, ezt jelző vörös feliratot ragasztottak az ajtajukra. Nem tartja követendőnek a kiskorú gyerekek elszakítását szüleiktől fertőzés esetén, ahogyan azt Kínában tették. „Sok dolgot ha akarnánk se tudnánk utánozni, nálunk például nincsenek olyan lakóbizottságok minden háztömbben, amelyek Kínában az ellenőrzési és korlátozási feladatok oroszlánrészét végezték, és az internetes kereskedelem sincs olyan szinten, hogy milliós városok teljes ellátásáról gondoskodni tudjon” – tette hozzá a tanszékvezető.

Gondok a felvevőpiacon

Hogy Kína gazdaságilag lépéselőnybe kerül-e az Egyesült Államokkal szemben, azon fog múlni, mennyi ideig tart a járvány Amerikában, és milyen gazdasági károkat okoz, illetve hogy Kínában lesz-e második hullám. „A termelési láncok olyan összetettek, hogy akár Kína, akár az Egyesült Államok esik ki, a gazdaság nem fog rendesen működni egyik helyen se. Kína helyzetét nehezíti, hogy sok cégnek kettős válsággal kell megküzdenie: a zárlat idején leálltak a kínai gyárak, vagyis a kínálati oldal összeomlott. Most meg Kína legfőbb felvevőpiacai, az Európai Unió és az Egyesült Államok zárkózik be, tehát hiába jött rendbe a kínálati oldal, a keresleti oldallal vannak nagyon súlyos gondok” – véli Salát Gergely. Szerinte a belső kereslet gyors felfutása némileg felpörgetheti a kínai gazdaságot, de az, hogy az országnak most lesz pár hónap előnye, a termelési láncok bonyolultsága miatt nem hozhat tartós változásokat, és a külső piacok pótlása se fog egyik napról a másikra menni.

Idézet
A maszk- és lélegeztetőgép-export persze most csúcsokat fog dönteni, de ez azért összességében minimális szegmense a kínai gazdaságnak. Hosszú távon pedig Kínának számolnia kell azzal, hogy partnerei a jelenlegi kiszolgáltatott helyzetükből levonják a tanulságot, és bizonyos alapvető cikkek termelését hazatelepítik, még ha otthon drágább is az előállítás”

– mondta a szakértő. Abszurdnak nevezte, hogy a nyugati világ nem tud magának gumikesztyűt, fertőtlenítőszert vagy injekcióstű-tartó dobozt gyártani, mert a biztonság illúziójába ringatva magát az elmúlt egy-két évtizedben mindent kiszervezett Kínába. „Ha a külvilág a jövőbeli biztonság érdekében felvállalja bizonyos szektorok kevésbé hatékony működtetését, az az exportra termelő kínai vállalatokat nehéz helyzetbe hozhatja, ami munkanélküliséghez és egyéb problémákhoz vezethet. Kína exportfüggése jelentősen csökkent az elmúlt években, de még mindig nem elhanyagolható, tehát a következő évek – pár hónapos előny ide vagy oda – nem biztos, hogy diadalmenetet jelentenek majd Kína számára” – összegzett Salát Gergely.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 04., péntek

Bekérették az ukrán külügyminisztériumba a magyar nagykövetet

Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.

Bekérették az ukrán külügyminisztériumba a magyar nagykövetet
2025. július 04., péntek

Nagy Csodálatos Törvény: adó- és kiadáscsökkentésről szóló jogszabályt fogadott el az amerikai képviselőház

Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.

Nagy Csodálatos Törvény: adó- és kiadáscsökkentésről szóló jogszabályt fogadott el az amerikai képviselőház
2025. július 04., péntek

Trump: nem szüneteltetjük teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de túl sok fegyvert adtunk

Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.

Trump: nem szüneteltetjük teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de túl sok fegyvert adtunk
2025. július 03., csütörtök

Putyin–Trump-telefonbeszélgetés: Oroszország nem enged ukrajnai céljaiból

Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.

Putyin–Trump-telefonbeszélgetés: Oroszország nem enged ukrajnai céljaiból
2025. július 03., csütörtök

Többen meghaltak Chicagóban, miután autóból lövöldözni kezdett az utcán egy fegyveres

Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.

Többen meghaltak Chicagóban, miután autóból lövöldözni kezdett az utcán egy fegyveres
2025. július 03., csütörtök

Román kezdeményezés nyomán nézhet szembe bizalmatlansági szavazással von der Leyen az Európai Parlamentben

Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF

Román kezdeményezés nyomán nézhet szembe bizalmatlansági szavazással von der Leyen az Európai Parlamentben
2025. július 03., csütörtök

A Hamász elutasítja a fegyvernyugvási tervet

A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.

A Hamász elutasítja a fegyvernyugvási tervet
A Hamász elutasítja a fegyvernyugvási tervet
2025. július 03., csütörtök

A Hamász elutasítja a fegyvernyugvási tervet

2025. július 03., csütörtök

Amerikai fegyverszállítások: Rutte szerint Ukrajnának minden katonai támogatásra szüksége van, Kijev a háború meghosszabbításáról tart

Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg

Amerikai fegyverszállítások: Rutte szerint Ukrajnának minden katonai támogatásra szüksége van, Kijev a háború meghosszabbításáról tart
2025. július 02., szerda

Putyin: Ukrajna felfegyverzésével csak elhúzzák a harci tevékenységet, Washington szünetelteti a fegyverszállítást

A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.

Putyin: Ukrajna felfegyverzésével csak elhúzzák a harci tevékenységet, Washington szünetelteti a fegyverszállítást
2025. július 02., szerda

Trump: Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünetet, most a Hamászon a sor

Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.

Trump: Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünetet, most a Hamászon a sor