Fotó: 123RF
Az alacsony képzettséget igénylő állásokat ezentúl brit munkavállalókkal, nem pedig uniós bevándorlókkal kell betölteni, bár vannak olyan ágazatok – mint például a vendéglátási és a szállítási szektor –, amelyek akut munkaerőhiánnyal küzdenek – idézte a londoni kormány egyértelmű álláspontját az EFE.
2021. július 02., 09:552021. július 02., 09:55
A hírügynökségnek adott interjúban a brit belügyminisztérium határrendészeti és bevándorlási államtitkára, Kevin Foster kizárta annak lehetőségét, hogy enyhítsenek a bevándorlással kapcsolatos szigorú intézkedéseken annak érdekében, hogy ezek az ágazatok könnyebben munkaerőhöz jussanak.
„A szabad mozgás (az EU-val) megszűnt. Elfogadom, hogy néhány vállalkozás számára lesz egy átmeneti időszak, a bevándorlás kérdésköre azonban része az Egyesült Királyság munkaerőpiaci stratégiájának. Amikor több millióra tehető a kényszerszabadságra (ERTE) küldött személyek száma, és sokkal többen kapnak munkanélküli segélyt, mint tavaly márciusban, fura lenne, ha külföldi munkaerő alkalmazása vagy a bevándorlási szabályok lazítása jelentené a megoldást az üres állások betöltésére” – magyarázta a brit tisztviselő.
Kevin Foster rámutatott, az általa képviselt körzetben több mint 7 ezer kedvezményezettje van a programnak, és többségük éppen a HoReCa-ágazatban dolgozott, amely munkaerőhiányra panaszkodik.
Mint ismeretes, június 30-án lejárt a határidő a Nagy-Britanniában élő európai uniós állampolgárok tartós letelepedési kérelmének benyújtására az #EUSettlementScheme eljárás keretében.
Bizonyos helyzetekben azonban – például az egészségi problémákkal küzdők esetében – e határidő lejárta után is elfogadják a kérelmeket.
A brit belügyminisztérium adatai szerint 5,6 millió polgár részéről érkezett letelepedési kérelem, és ezek nagy része kedvező elbírálásban részesült.
A lengyelek után a románok nyújtották be a legtöbb igénylést. Azonban a romániai kérelmezők mindössze 33 százaléka kapott teljes jogú letelepedett státust (settled status), a többiek előzetes letelepedési engedélyt (pre-settled status) szereztek. Mindeközben a letelepedett státushoz jutott lengyelek aránya 77 százalékra tehető.
Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépése óta azoknak az uniós polgároknak, akik ebben az országban szeretnének dolgozni, vízumot kell igényelniük egy új, pontozáson alapuló bevándorlási rendszer révén. Ahhoz, hogy megkapja a vízumot, az igénylőnek bizonyítania kell, hogy rendelkezik B1 szintű angol nyelvtudással, továbbá a képesítésének megfelelő állásajánlattal egy, a belügyminisztérium által jóváhagyott támogatótól/munkáltatótól, illetve, hogy legalább a legkisebb bérezési küszöbértéknek (25.600 font vagy az adott tevékenységi ágazatnak megfelelő összeg, attól függően, hogy melyik a magasabb) megfelelő bért kap majd a támogatótól vagy munkáltatótól.
Az új, pontalapú bevándorlási rendszer nem alkalmazható sem a turisták, sem azon európai polgárok esetében, akik megszerezték a letelepedett státust vagy az ideiglenes letelepedési engedélyt, vagy akiknél folyamatban van ezek megszerzése.
Ferenc pápa magyarországi apostoli útján, 2023. április 28–30. között a vatikáni delegáció tagjaként Robert Francis Prevost – a csütörtökön megválasztott XIV. Leó – is elkísérte az előző szentatyát.
Május 12-től teljes körű, feltétel nélküli tűzszünet lép életbe Ukrajnában – erről szombaton Kijevben állapodott meg Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az európai vezetőkből álló tettrekészek koalíciójával.
Donald Trump Truth Social közösségi-média posztjában erősítette meg, miszerint India és Pakisztán teljes és azonnali tűzszünetben állapodott meg egy, az Egyesült Államok közvetítésével zajló, hosszan tartó tárgyalássorozat eredményeként.
A csütörtökön megválasztott új pápa, az amerikai Robert Prevost által választott Leó név az egyik leggyakoribb pápai nevek egyike, a választás pedig azt tükrözi, hogy az új egyházfő az egyház szociális szerepére akar jelentős hangsúlyt helyezni.
Robert Fico szlovák miniszterelnök csütörtökön kénytelen volt kerülőutat választani Moszkvába, hogy eljusson Vlagyimir Putyin pénteki katonai parádéjára, miután a balti államok lezárták légterüket az őt az eseményre szállító repülőgép előtt.
A magyar kormány semmilyen elszigetelést, retorziót nem támogat Romániával szemben – jelentette ki pénteken Orbán Viktor.
Az Európai Parlament, az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnöke közös nyilatkozatban emlékezett meg az 1950. május 9-i Schuman-nyilatkozat 75. évfordulójáról. Az ünnepséget Robert Schuman szülőhelyén, Luxemburgban tartották.
Magyarország kiutasított két, Ukrajna budapesti nagykövetségén diplomáciai fedésben dolgozó kémet, ugyanis a kormány nem tűri tovább a Magyarországgal szembeni folyamatos lejárató akciókat Kijev részéről – jelentette be Szijjártó Péter.
A romániai államfőválasztás második fordulójának napján, május 18-án tartják XIV. Leó pápa beiktatási szertartását. A beiktatási misét a hagyományokhoz híven a római Szent Péter téren tartják, helyi idő szerint délelőtt 10 órakor.
Választ kell adni arra, hogy Európa miként fogja kezelni az Ukrajna elleni háborút, ugyanakkor világossá kell tenni, hogy hol áll Európa: mégpedig Ukrajna oldalán – jelentette ki Friedrich Merz német kancellár Brüsszelben pénteken.
szóljon hozzá!