A többnyire nyugati diplomás miniszterjelöltek majdnem fele hölgy, és mindnyájan bizalmi kapcsolatban vannak Maia Sandu államfővel
Fotó: Facebook/Maia Sandu
A Nyugathoz való óvatos közeledés, az Oroszországgal való konfrontálódás kerülése várható az új moldovai vezetéstől – véli a lapunknak nyilatkozó elemző. Barabás T. János szerint a Romániával való egyesülés kérdése a közeljövőben nem kerül a napirendre.
2021. július 26., 20:032021. július 26., 20:03
Két nő vezetheti a Moldovai Köztársaságot, miután Natalia Gavrilița a legesélyesebb jelölt a miniszterelnöki posztra, tavaly november óta pedig Maia Sandu ül az államfői székben. A július 11-i parlamenti választásokon az elnök pártja, az Európa-barát, jobbközép, progresszista Akció és Szolidaritás Párt (PAS) abszolút többséget szerzett a törvényhozásban, így önállóan alakíthat kormányt.
A 2019-ben pénzügyminiszteri posztot ellátó Gavrilița idén februárban már volt kormányfőjelölt, de az akkor még baloldali többség nem támogatta a parlamentben – emlékeztetett Barabás T. János. A budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője a Krónika megkeresésére azt mondta,
„A többnyire nyugati diplomás miniszterjelöltek majdnem fele hölgy, és mindnyájan bizalmi kapcsolatban vannak Maia Sandu államfővel, vagyis tartós kormányzás várható. Mihai Popșoi külügyminiszter-jelölt a budapesti CEU-n tanult, és a chișinăui amerikai nagykövetség civil helyi alkalmazottja volt, Anatolie Nosatîi védelmiminiszter-jelölt a Szovjetunióban végezte a katonai akadémiát, személye az oroszok számára lehet megnyugtató.
– hangsúlyozta a szakértő. Hozzátette ugyanakkor: Chișinăuban a politikai döntéseket a kulisszák mögött hozzák, és azokat jelentősen befolyásolják külföldi hatalmak, így a leendő kormányról csak a kinevezése után lehet biztosat állítani.
Az EU által beígért támogatás kimozdíthatja az országot a jelenlegi gazdasági pangásból és lassíthatja a drámai mértékű kivándorlást
Moldova várható külpolitikájára vonatkozó kérdésünkre Barabás T. János azt mondta, a Nyugathoz való óvatos közeledés várható. Kiemelte, hogy a PAS választási programjában nincs szó az oroszok számára aggodalmas NATO-integrációról. „Igor Grosu PAS-elnök azt nyilatkozta: országa nem akar a Nyugat és Kelet közötti konfrontáció csatatere lenni. Hasonló mérsékelt nézeteket vall a moldovai politikusok többsége.
Ez az összeg, ha jól van menedzselve, kimozdíthatja az országot a mostani gazdasági pangásból, és lassíthatja a már drámai méreteket öltő kivándorlást. Az Egyesült Államok is beígért támogatást, sőt Putyin orosz elnök is kilátásba helyezett egy hatszázmillió dolláros kölcsönt, utóbbi feltétele a stabil kormányzás” – mondta az elemző. Megjegyezte: Sanduék győzelmének Romániában lehet hatása, mivel a PAS testvérpártjának számító Nemzeti Liberális Párt tekintélyét erősíti a szociáldemokraták kárára.
A bukaresti külügyminisztérium gratulált hétfőn a moldovai állampolgároknak, és üdvözölte az Európa-barát reformerők győzelmét a vasárnapi előre hozott parlamenti választásokon, amelyeken Maia Sandu államfő pártja, a jobbközép Akció és Szolidaritás Párt (PAS) a voksok alapján önállóan alakíthat kormányt.&
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) óriásit bukott, kevesebb, mint félszázalékos eredmény ért el a választásokon. Ezzel kapcsolatban Barabás T. János nyomatékosította:
Úgy vélte, az AUR-jelölteket sem kedvelték, lejáratott, fasisztoid és korrupt politikusok is voltak a listán. Ami Románia és a Moldovai Köztársaság egyesülésének napirendre kerülését illeti, a szakértő nyomatékosította, hogy a PAS programjában nem szerepel az egyesülés, vezetői mellőzik a témát.
Franciaország és Németország egyértelművé tette, hogy csak Moldova uniós csatlakozása után jöhet szóba határváltozás. A tagfelvétel pedig az elkövetkező egy-két EU-s költségvetési ciklus után lesz esetleg téma, ami legalább tíz év. Addig sok víz lefolyik a Dnyeszteren” – fogalmazott Barabás T. János.
Eltemették az október 17-én, 57 évesen elhunyt Potápi Árpád Jánost csütörtökön.
A CNN szerdai műsorában „fasisztának” és „instabilnak” nevezte Donald Trumpot, republikánus ellenfelét Kamala Harris alelnök és demokrata elnökjelölt.
Irak északi részében és Szíriában található „terrorista célpontok” ellen intézett támadást a török hadsereg az Ankarában elkövetett merénylet után, és 32 célpontot megsemmisített – közölte a török védelmi tárca szerda éjjel.
A Hezbollah megerősítette Hásem Szafieddin halálát, aki egyike volt azoknak, akik a csoport élére kerülhettek volna Hasszán Naszrallah vezető meggyilkolása után.
Megerősítette szerdán a washingtoni Fehér Ház egy tisztségviselője, hogy értesüléseik szerint október elején észak-koreai katonák érkeztek Oroszország keleti részébe.
Zsinórmértéknek, nemzeti minimumnak nevezte 1956-ot a Tisza Párt elnöke pártjának a forradalom és szabadságharc 68. évfordulója alkalmából Budapesten, a Széna téren rendezett megemlékezésén.
Robbanás történt és fegyverropogás hallatszott szerdán a TUSAS török repülőgépgyártó vállalat székhelyénél Ankara külvárosában, Ali Yerlikaya török belügyminiszter bejelentése szerint terrortámadást követtek el.
Nekünk 1956 tanulsága az, hogy csak egyetlen dologért, Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján tartott ünnepségen szerdán Budapesten.
Ferenc pápa negyedik enciklikája csütörtökön jelenik meg, és szemléletváltást sürget a világ mai kihívásaival szemben – közölte a Vatikán.
Katonai tiszteletadással, Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter jelenlétében felvonták a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján szerda délelőtt Budapesten.
szóljon hozzá!