Hazaértek. Olaf Scholz német kancellár a repülőtéren fogadja a kiszabadult foglyokat szállító gépet
Fotó: X/Olaf Scholz
Németország különösen nagy engedményt tett az Oroszországgal csütörtökön lebonyolított fogolycsere érdekében – közölte Joe Biden amerikai elnök.
2024. augusztus 02., 08:012024. augusztus 02., 08:01
Biden újságíróknak nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy különösen nagy hálával tartozik a német kancellárnak, mert a megállapodás létrejöttéhez jelentős engedményre volt szükség Berlin részéről, mivel kezdetben nem volt hajlandó az orosz fél által kért személy elengedésére.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter köszönetet mondott a nemzetközi partnereknek az Oroszországgal megkötött fogolycsere-megállapodás eléréséért csütörtökön.
Blinken közleményt adott ki, amelyben
Kiemelte Németországot, Lengyelországot, Norvégiát, valamint Szlovéniát, és elismerését fejezte ki a török kormány felé a közreműködésért.
Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója szintén köszönetet mondott a megállapodásban érintett öt országnak. Arról is beszámolt, hogy az elengedett amerikaiak családtagjai Biden fehér házi dolgozószobájából tudtak telefonon beszélni szerettükkel nem sokkal a fogolycsere megvalósulása után.
A fogolycsere tényét üdvözölte és őszinte örömét fejezte ki az amerikaiak kiszabadulása miatt a Kongresszus alsóházának külügyi bizottságának elnöke is. A republikánus Michael McCaul ugyanakkor aggodalmát is hangoztatta és úgy fogalmazott, veszélyes üzenete lehet annak, hogy a Biden-adminisztráció alku tárgyává teszi azt, hogy ártatlan amerikaiak szabadon engedése érdekében orosz bűnözőket engedjen el. Hozzátette, hogy véleménye szerint ez ösztönzést adhat Vlagyimir Putyin orosz elnöknek arra, hogy az általa vezetett rezsim „további túszokat ejtsen”.
Az MTI szerint a Nyugat részéről tíz olyan, Oroszországnak átadott emberről van szó, akiket az Egyesült Államokban vagy Németországban, Lengyelországban, Szlovéniában, Norvégiában börtönöztek be. Oroszországból, illetve Fehéroroszországból tizenhárom embert Németországba szállítottak át, hármat pedig az Egyesült Államokba.
Szintén kiszabadult 5 év oroszországi fogság után Paul Whelan volt amerikai tengerészgyalogos, akit szintén kémkedés vádjával ítéltek el. Az Egyesült Államok szerint mindkettőjüket alaptalanul és rosszhiszeműen börtönözték be az orosz hatóságok.
Rajtuk kívül oroszországi börtönökből 3 német állampolgár is visszanyerte szabadságát, valamint politikai okokból bebörtönzött 8 orosz ellenzéki aktivista és egy Herman Moyzhes nevű ügyvéd. A szabadon engedett orosz ellenzékiek között ott van Vlagyimir Kara-Murza és Ilja Jasin is.
A fogolycsere részeként egy további német állampolgárt fehéroroszországi börtönéből engedtek szabadon.
Amerikai börtönből hárman szabadultak, míg Szlovénia két kémkedésért elítélt oroszt, Norvégia és Lengyelország egy-egy, szintén kémkedésért elítélt orosz állampolgárt engedett el. Németországban a gyilkosság miatt életfogytig tartó börtönbüntetését töltő Vagyim Kraszikov, az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat korábbi magas rangú tisztje juthatott vissza hazájában, akit egy csecsen férfi ellen Berlinben elkövetett gyilkosság miatt ítéltek el.
Török összesítések szerint 26 embert érintett az egyezség tekintettel arra, hogy biztonsági források szerint két gyereket is átadtak az orosz félnek.
A török államfői hivatal közlése szerint hét országból összesen 26 embert adtak át egymásnak a felek az ankarai Esenboga repülőtéren.
A fogolycsere-megállapodás előzményeiről CNN hírtelevízió egy fehér házi tisztségviselőre hivatkozva azt közölte, hogy idén februárban a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencia idején Kamala Harris amerikai alelnök teljesen szűk körben, csupán egy-egy tanácsadó részvételével tárgyalt az ügyről Olaf Scholz német kancellárral. A közlés szerint ezen a megbeszélésen
Emellett az alelnök szintén Münchenben nyomásgyakorlás céljából tárgyalt Robert Golob szlovén miniszterelnökkel, akit két olyan orosz állampolgár elengedésére ösztönzött, akikre Moszkva egy lehetséges fogolycsere esetén igényt tart – közölte a Fehér Ház tisztségviselője.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a Komszomolszkaja Pravda rádióadójának adott interjújában az átadott orosz ellenzékiekre utalva arról beszélt csütörtökön, hogy mindazok, akik Oroszország ellenségének minősülnek, maradjanak külföldön. „Úgy vélem, az ellenségek maradjanak csak ott, aki meg nem ellenség, az térjen vissza. Ez az álláspontom” – hangsúlyozta Peszkov.
A Román Posta szombaton bejelentette, hogy kézhez kapta az első, levélben leadott szavazatokat az államelnöki és a parlamenti választásokra a külföldön élő román állampolgároktól.
További két román állampolgárt is azonosítottak a spanyolországi áradások halálos áldozatai között – tájékoztatott szombaton a külügyminisztérium a spanyol hatóságoktól származó információkra hivatkozva.
Donald Trump elleni merénylet előkészítésére adott megbízást hetekkel az amerikai elnökválasztást megelőzően az Iráni Iszlám Forradalmi Gárda – derült ki az amerikai hatóságok által pénteken nyilvánosságra hozott büntetőfeljelentésből.
Elfogadták a magyar EU-elnökség által előterjesztett versenyképességi paktumot, a budapesti deklarációt az Európai Unió állam- és kormányfőinek pénteki informális ülésén.
Az európai versenyképesség volt a fő kérdés az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülésén – közölte a tanácskozást követő sajtótájékoztatón pénteken az Európai Bizottság elnöke.
A gyermekek elleni erőszak visszaszorítására szólított fel nemzetközi összefogást sürgetve az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a kolumbiai Bogotában, a gyermekek elleni erőszakról tartott első ENSZ-konferencián.
Az ukrán elnök megvitatta a NATO-főtitkárral az észak-koreai hadsereg részvételét a háborúban
A budapesti informális EU-csúcs keretében Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Mark Rutte NATO-főtitkárral folytatott megbeszélést.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök csapatának egyik elképzelése az ukrajnai háború befejezésére az, hogy Kijev NATO-tagságát legalább 20 évvel elhalasztják a folyamatos fegyverletételért cserébe – jelentette a Kyiv Independent.
Jól látható a világban, hogy a nemzeti kisebbségek védelmével foglalkozni kell – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Budapesten.
Magyar Gripen vadászgépek üldöztek román F-16-osokat a román légtérben, majd ugyanezt fordítva is lejátszották Magyarország fölött – mindez természetesen csupán egy gyakorlat keretében történt.
szóljon hozzá!