Orbán Viktor miniszterelnök és küldöttsége megérkezik az Európai Parlament brüsszeli székházába, az Európai Néppárt tanácskozására
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs
Meghatározatlan időre felfüggesztette a Fidesz tagságát az Európai Néppárt (EPP) az Európai Unió jobbközép erőit összefogó pártcsalád szerdán Brüsszelben ülésező politikai közgyűlésén. Orbán Viktor szerint egyoldalúan a Fidesz függesztette fel a jogainak a gyakorlását.
2019. március 20., 20:082019. március 20., 20:08
2019. március 21., 05:452019. március 21., 05:45
Joseph Daul, a néppárt elnöke szerdán este azt posztolta a Twitteren, hogy azonnali hatállyal, határozatlan időre felfüggesztették a Fidesz tagságát. A politikus közlése szerint 190-en szavazták meg a javaslatot és hárman szavaztak ellene a politikai közgyűlés ülésén.
Manfred Weber, az Európai Parlament néppárti frakcióvezetője, az EPP európai parlamenti választási csúcsjelöltje a tanácskozást követően közölte, a Fidesznek a felfüggesztés ideje alatt semmilyen beleszólása nem lesz a néppárt politikájába. Hozzátette, létrehoztak egy háromtagú értékelő bizottságot annak érdekében, hogy újraépítsék a bizalmat a Fidesz és az Európai Néppárt között. A Fidesz néppárti tagságának ügyében eljáró „három bölcs” tanácsát Wolfgang Schüssel volt osztrák kancellár, Herman van Rompuy, az EU-tagországok állam-, illetve kormányfőit összefogó Európai Tanács volt elnöke és Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament (EP) volt elnöke alkotja.
Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke a tanácskozást követő nemzetközi sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy egyoldalúan a Fidesz függesztette fel az Európai Néppárton belüli jogainak a gyakorlását. „Minket nem lehet kizárni és felfüggeszteni sem, négy választást nyertünk meg a magyar polgárok akaratából. A legutóbbi három európai parlamenti választáson 47, 56 és 52 százalékot kaptunk. Nyilván egy ilyen párt nem engedi meg magának, hogy felfüggesszék vagy kizárják, mert akkor inkább feláll és távozik” – fogalmazott a Fidesz elnöke. Egyébként a Fideszt is három politikus képviseli majd a tárgyalásokon: Kövér László, a párt választmányának elnöke, Szájer József, a Fidesz európai parlamenti képviselője és Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Orbán Viktor nemzetközi sajtótájékoztatója Brüsszelben
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs
Orbán Viktor megerősítette, hogy a bevándorlás és a keresztény kultúra védelme kapcsán nem engednek, ezt a „három bölcs ember számára” is világossá teszik. Közölte, az egység érdekében kompromisszumos megoldást javasoltak: feláll egy „bölcs emberekből álló bizottság”, és az ő jelentésük alapján később dől el, hogy mi lesz a Fidesz és az Európai Néppárt kapcsolata a jövőben. A Fidesz maga döntött úgy, hogy a vizsgálat idejére felfüggeszti a saját tagságát.
Szavai szerint ez vonatkozik arra, hogy Magyarország erős Európát, erős Európai Uniót akar, nem változik a bevándorlással kapcsolatos politikája, és elsődlegesnek tekinti a keresztény Európa, a keresztény kultúra védelmét. Orbán Viktor úgy fogalmazott: az Európai Néppárt jó döntést hozott, mert megőrizte az egységet. „Jó döntést hozott abból szempontból, hogy a kampánynak egységesen tudunk nekivágni, továbbá, mert továbbra is támogatni tudjuk Manfred Webert, a néppárt csúcsjelöltjét, valamint mert semmilyen utat nem zártunk le, így a választások után szabadon dönthetünk a néppárt és a Fidesz viszonyáról” – idézte a kormányfőt az MTI. A miniszterelnök nagyon érdekesnek, izgalmasnak és tanulságosnak nevezte a néppártban lefolytatott vitát. Mint mondta, az elmúlt hetekben az EPP jövője kérdésessé vált, és a vita a néppárt jövőjéről szólt.
Orbán Viktor elmondta azt is, tett kísérletet arra a FIDESZ-nek az EPP-ből való kizárását követelő tizenhárom párt elnökénél, hogy vonják vissza a kizárási indítványt, mert „ez nem jó a kampány szempontjából sem, és nem jó hosszabb távon az Európai Néppártnak sem, de erre nem voltak hajlandóak”. „Ha visszavonták volna az indítványaikat, akkor nem kellett volna ezt a mai vitát lefolytatni” – tette hozzá. Hangsúlyozta: szeretné, hogy az EPP maradjon továbbra is a legerősebb pártja az európai politikának, és azt, hogy egységes kampány tudjanak folytatni. Továbbá szeretnék, ha hosszabb távon a néppártban nem a baloldali liberális gondolatok uralkodnának, hanem egy kiegyensúlyozott pártcsalád maradna, ami csak úgy lehetséges, ha abban „mi, a keresztény-konzervatív értékeket képviselő párt is jelen vagyunk”.
Orbán Viktor közölte, az egység érdekében választották a 2000-es években már kipróbált osztrák forgatókönyvet, és ezt terjesztették elő kompromisszumként. Az osztrák néppártot 2000-ben ki akarták zárni „mindenhonnan”, mert akkor koalíciós kormányt hoztak létre Jörg Haiderral, és akkor is három bölcs embert kért fel vizsgálatra az EPP – emlékeztetett a miniszterelnök.
„Nem örvendünk neki, de támogattuk, mert a kizárás nem vezetett volna előre. Csak mások malmára hajtotta a vizet a mostani kampányidőszakban. Sokszor elmondtuk már, ma is úgy gondoljuk, hogy a vitákat házon belül kell rendezni. Az érveknek sosincs alternatívájuk, ököllel pedig nem lehet rendet vágni. Most még inkább szükség van az erős Kárpát-medencei magyar képviseletre Európában, amely egységesen áll ki a magyar ügyért” – közölte a tanácskozást követően Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Biztonsági figyelmeztetést tett közzé az Egyesült Államok, Kanada és több európai ország hírszerzése orosz kibertámadások kivédésére.
Ukrajna a jövő héten arra kéri az EU-t, hogy fontolja meg a Moszkva elszigetelésére irányuló újabb nagyszabású lépéseket, beleértve az orosz vagyon lefoglalását és az orosz olaj egyes vásárlóival szembeni szankciók bevezetését.
A washingtoni zsidó múzeum előtt meggyilkolták az izraeli nagykövetség két alkalmazottját helyi idő szerint szerda késő este, a feltételezések szerint antiszemita indítékból – közölték az amerikai főváros hatóságai.
Benjámin Netanjahu miniszterelnök szerint Izrael „valószínűleg” megölte Mohammed Szinvárt, a Hamász de facto vezetőjét Gázában.
A csángómagyar közösség helyzetéről szerveztek konferenciát szerdán a magyar Országházban. Felszólalt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Kövér László, az Országgyűlés elnöke, akik szerint a magyarság integráns, sajátos részét képezi a csángóság.
A Hollandiában betiltott Hardliners motorosbanda tagjai bérelték fel az asseni Drents Múzeumban kiállított dák műkincsek elrablóit – számolt be szerdán alvilági és rendőrségi információkra hivatkozva az RTL Nieuws.
A magyar kormány jól tette, hogy nem avatkozott bele a romániai elnökválasztási folyamatba – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.
Az Magyar Tudományos Akadémia 200. jubileuma alkalmából Partium-napot rendezett a Partiumi Keresztény Egyetem május 19-én a budapesti akadémiai székházban, hogy bemutassa a régió tudományos és kulturális sokszínűségét.
Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok az izraeli Vaskupola mintájára rakétavédelmi rendszert épít, amelyet Aranykupolának nevezett el.
Az Ukrán Nemzeti Gárda megerősítette, hogy hat katona meghalt, tízen pedig megsebesültek egy Szumi megyei lőtér ellen május 20-án végrehajtott légicsapásban, az ügyben belső vizsgálatot indítottak.
szóljon hozzá!