Kelendő. Népszerű a román állampolgárság a moldovaiak körében
Jelenleg közel 61 ezer, román állampolgárságot visszaigénylő kérvény elbírálására várnak a Moldovai Köztársaságban – közölte a bukaresti külügyminisztérium.
2021. augusztus 15., 14:552021. augusztus 15., 14:55
Az igénylők száma az utóbbi évtizedben növekedett látványosan.
A koronavírus-járvány miatt az utóbbi egy-két évben csökkent az igénylések száma. A román törvények a külföldi lakóhely megőrzése mellett is lehetővé teszik az állampolgárság megszerzését mindazok számára, akiknek a felmenői valamikor román állampolgárok voltak. A legtöbb kérelmező a Moldovai Köztársaságból érkezik, a volt szovjet tagköztársaság területének nagy része ugyanis a két világháború között Romániához tartozott.
Tavaly botrányt okozott az a sajtóinformáció, miszerint jogosulatlanok jutnak román állampolgársághoz Románia moldovai konzulátusain. Az ügyben a korrupcióellenes ügyészség is vizsgálódik. Ana Guţu, a Moldovai Köztársasággal való kapcsolattartásáért felelős külügyi államtitkár korábban azt nyilatkozta: legalább 3500, román állampolgárságot nyert orosz és ukrán személy dossziéjában bukkantak törvénytelenségekre. Az érintettek a két világháború közötti Romániához kötötték romániai gyökereiket, s ennek alapján kértek, majd kaptak is állampolgárságot.
Ennek következtében pénzmosásban, szervezett bűnözésben érintettek a korrupció révén megszerzett román útlevéllel könnyített mozgási lehetőséghez jutottak az Európai Unió tagállamaiban is. Többek között a szakadár Transznisztria „elnökének”, Vagyim Krasznoszelszkijnek a felesége is megkapta a román állampolgárságot.
Veaceslav Ioniță közgazdász arra emlékeztet, hogy 1991-ben még közel négy és félmillióan lakták a függetlenségét elnyerő posztszovjet köztársaságot. „Ha ez a trend folytatódik, az 1950-es évek szintjére jut az ország. Belegondolni sem merek, mit hoz a jövő” – idézte a szakértőt a G4 Media portál. Az ENSZ előrejelzései szerint 2100-ig a régió országai közül Moldovában lesz a legdrámaibb mértékű a népességfogyás, a jelenleginél több mint ötven százalékkal kevesebben lakják majd a kis posztszovjet államot. Ezen a téren Románia sem áll túl jól, majdnem negyven százaléknyi várható lakosságcsökkenéssel. Magyarországon valamivel jobb a helyzet, ott „csak” közel harminc százalékos népességfogyás következhet be.
Sokakat megsebesített, többeket életveszélyesen Észak-Izraelben, Madzsd al-Krum arab faluban egy Libanonból elindított rakéta – jelentette pénteken az izraeli katonai rádió.
Visszatért a Földre a Nemzetközi Űrállomásról pénteken három amerikai és egy orosz űrhajós, küldetésük a Boeing kapszulaprobléma és a Milton hurrikán miatt hosszabbodott meg.
Izraeli légicsapás ért péntekre virradóra egy médiastábok által használt szálláshelyet a délkelet-libanoni Haszbajában; a támadásban legalább három televíziós szakember életét vesztette, hárman megsebesültek – közölte a libanoni állami hírügynökség.
Alig néhány héttel a 2019-es tűzvész után újjáépített párizsi Notre-Dame-székesegyház újranyitása előtt a francia kormány csütörtökön felvetette, hogy belépődíjat kellene szedni a katedrálisba látogató turistáktól.
Brüsszelnek bábkormány kell Magyarországon, ha pedig sikerül a bábkormányt hatalomra juttatni, akkor jönnek az utasítások, és végre kell hajtani, amit Brüsszel akar – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken.
Olaf Scholz német kancellár október 24-én a ZDF német közszolgálati televíziónak nyilatkozva elutasította Kijev azonnali NATO-csatlakozási felkérését, és kijelentette, hogy „egy háborúban lévő ország egyáltalán nem lehet NATO-tag”.
A hétvégén Katarban várhatóan találkozót tartanak a gázai túsz- és tűzszüneti megállapodásról szóló tárgyalások újraindításáról – közölte a CNN a tényeket ismerő forrásra hivatkozva.
Mintegy kétezer ukrán katonát bekerítettek az orosz erők a kurszki régióban – közölte Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön Kazanyban, a BRICS-országok csúcstalálkozója alkalmával megtartott sajtótájékoztatóján.
Eltemették az október 17-én, 57 évesen elhunyt Potápi Árpád Jánost csütörtökön.
A CNN szerdai műsorában „fasisztának” és „instabilnak” nevezte Donald Trumpot, republikánus ellenfelét Kamala Harris alelnök és demokrata elnökjelölt.
szóljon hozzá!